Pavla Hekelu nahradí ve funkci náměstka olomouckého primátora Otakar Bačák z hnutí spOLečně

Novým náměstkem olomouckého primátora v pondělí zastupitelstvo zvolilo Otakara Bačáka z hnutí spOLečně. Funkce se uvolnila na konci května poté, co rezignoval Pavel Hekela ze stejného hnutí. Bačák se stal i novým členem zastupitelstva, když mu dali přednost čtyři předchozí náhradníci na kandidátce spOLečně. Nový náměstek primátora do května působil jako ekonomický náměstek ředitele Dopravního podniku města Olomouce.

„Vlak naší koalice má už pěknou rychlost. Doufám, že se mi ten manévr naskočení podaří, většinou se daří těm, kterým někdo z toho jedoucího vlaku pomůže přidržením dveří nebo podáním ruky,“ řekl Bačák při svém jmenování členem rady města. 

Na obsazení uvolněného místa náměstka v Olomouci se 7. června dohodli zástupci radniční koalice ANO, ODS, KDU-ČSL a hnutí spOLečně. Nový náměstek bude mít na starost městskou zeleň, odpadové hospodářství, Výstaviště Flora Olomouc a hlavně ekonomiku města včetně rozpočtu. Ta doposud spadala pod náměstkyni Evu Kolářovou (ANO). 

Náměstkům se mění kompetence

Kolářová se teď bude věnovat sociálním záležitostem, komisím městských částí a detašovaným pracovištím. „Velmi dobrým a pozitivním směrem nastartovala resort ekonomiky. Nyní jí na starost zůstane velmi důležitá oblast sociální, která na ekonomiku města úzce navazuje,“ řekl primátor Mirek Žbánek (ANO).

Náměstkyně Markéta Záleská (ODS) se bude starat o cestovní ruch, sport a tělovýchovu, kulturu, zoologickou zahradu, Moravské divadlo a Moravskou filharmonii. Změna kompetencí náměstků byla součástí dohody ze začátku června. 

Hekela si se svými kolegy nerozumněl

Bývalý náměstek Hekela měl na starost kulturu, městskou zeleň a odpadové hospodářství, komise městských částí a městské příspěvkové organizace Moravské divadlo a Moravská filharmonie. 

Svou rezignaci zdůvodnil názorovými neshodami s hnutím spOLečně, ve kterém zároveň ukončil členství. „V komunálních volbách v roce 2018 jsem kandidoval za hnutí spOLečně. S tímto hnutím jsme se v průběhu uplynulého roku rozešli v názorech, zejména na principy koaliční a opoziční pozice hnutí, rétoriku i volbu způsobu dosahování cílů,“ řekl Hekela. 

Po loňských komunálních volbách v Olomouci vládne vítězné hnutí ANO s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má čtyřkoalice většinu 26 hlasů.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Část Pražského okruhu zůstane kvůli demolici nadjezdů uzavřená do nedělního rána

V sobotu v 19:08 začala plánovaná uzavírka Pražského okruhu v úseku mezi Slivencem a Řeporyjemi. Důvodem je demolice dvou nadjezdů v ulicích K Austisu a K Zadní Kopanině. Uzavírka by měla trvat do nedělních 11:00, uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Nadjezdy nahradí silničáři novými mosty, pod nimiž bude možné rozšířit okruh ze čtyř na šest jízdních pruhů. Stávající mosty by to neumožnily.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Na Znojemsku se srazily autobusy, téměř padesát lidí utrpělo zranění

Dva autobusy s cestujícími se srazily v sobotu okolo 09:30 u Oleksovic na Znojemsku. Při nehodě utrpělo zranění 47 lidí, z toho sedm středně těžká nebo těžká. Záchranáři kvůli rozsahu nehody aktivovali traumaplán. Autobus přijíždějící od Brna vrazil do druhého, který na hlavní silnici vjížděl z vedlejší. Hlavní tah mezi Brnem a Znojmem byl kvůli nehodě pět a půl hodiny uzavřený.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ostravský mrakodrap se začne měnit na bytovou rezidenci podle Jiřičné

V Ostravě začne v pondělí rekonstrukce takzvaného Ostravského mrakodrapu podle projektu architektky Evy Jiřičné. Budova se zvýší o dvě patra a po dokončení bude měřit 72 metrů. Ve 24 podlažích vzniknou byty. Největší obytná budova na území Ostravy byla postavena na konci 60. let. Od roku 2013 je ale kvůli nefunkčnímu opláštění a nevyhovujícím bezpečnostním parametrům prázdná.
před 21 hhodinami

VideoZvýšená prašnost trápí obec na Karlovarsku, může za ni výrobna steliva

Božičany na Karlovarsku trápí zvýšená prašnost. Stojí za ní výrobna kočičího steliva, kterou provozuje společnost Sedlecký kaolin. Podnět tamních obyvatel už začala prověřovat Česká inspekce životního prostředí. Ta uvedla, že již v provozovně provedla kontrolu z hlediska ochrany ovzduší, o případných sankcích ale zatím inspekce nerozhodla. O okamžitou nápravu požádalo výrobce steliva i vedení obce.
před 22 hhodinami

Bouřky postupovaly řadou míst Česka

Studená fronta přinesla do Česka bouřky. Podle radaru Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) od odpoledne postupovaly směrem od jižních Čech přes střední Čechy, Pardubický kraj nebo Vysočinu až na Moravu a do Slezska. Silně pršelo i v Praze a po 22. hodině opět v Jihočeském a Moravskoslezském kraji. Meteorologové lokálně hlásili kroupy a silné nárazy větru, kvůli nimž pro Moravu zpřísnili výstrahu. Před bouřkami na zbytku českého území platila výstraha s nízkým stupněm nebezpečí.
17. 7. 2026Aktualizovánovčera v 00:20

VideoNa stezce kolem řeky Lužnice obnovují visutou lávku

Klub českých turistů obnovuje visutou lávku na stezce kolem řeky Lužnice mezi Bechyní a Týnem nad Vltavou. Loni ji zničil padající strom. Lidé na ni přispívají ve veřejné sbírce. Lávka je součástí první evropsky certifikované trasy u nás. V Česku jsou jen dvě takové. Ta druhá je v Krušných horách. V pátek ke skále nad Lužnicí pracovníci upevňovali železné nosníky, ty ale museli na místo nejdřív přepravit přes vodu.
17. 7. 2026

Sinice pod Novomlýnskými nádržemi se extrémně přemnožily, odborníci navrhují vypuštění

Situace na řece Dyji pod Novomlýnskými nádržemi je kritická. Na výpusti ze Staré Dyje do Dyje se nachází zhruba 1,5 tuny mrtvých ryb, řekl předseda Moravského rybářského svazu Miroslav Láníček. Hynou kvůli nedostatku kyslíku, který spotřebovávají výrazně přemnožené sinice. Ty se dostávají do toku níže právě z nádrží. V průběhu pátku dochází k jejich odstraňování. Odborníci mezitím volají po vypuštění přinejmenším dolní nádrže. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) není proti.
17. 7. 2026Aktualizováno17. 7. 2026

Masivní betonová plastika u Barrandovského mostu se zřítila

Rozměrná betonová plastika nazvaná Rovnováha u pražského Barrandovského mostu se v pátek ráno rozpadla a zasypala přilehlou silnici i cyklostezku. Nikdo zraněn nebyl, v místě ale musela být částečně omezena doprava. Na bezpečnost na místě dohlíží policisté. Na událost upozornil iDNES.cz. Podle magistrátu byla socha kvůli špatnému stavu již delší dobu oplocena a město připravovalo její řízenou demolici.
17. 7. 2026Aktualizováno17. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.