Padíky pro alíky z ústecké zoo

Ústí nad Labem - Nejmenší česká mince bude už brzy jen bezcenným plíškem. Ústecká zoo ale padesátníkům našla cestu k důstojnému rozloučení a pořádá jejich sbírku na pomoc tamním aligátorům. Jedním z cílů shromáždění co největšího počtu českých půlkorun je i zápis do Guinessovy knihy rekordů, a to do konce května.

„Kapacita naší kasičky je omezena zhruba jedním milionem korun. Fantastické by bylo, kdyby se ji podařilo naplnit až po okraj,“ komentuje sbírku zaměstnanec zahrady Roman Nešetřil. Jeho kolega Pavel Palička vidí jako hlavní důvod akce vybudování vlastního bydlení pro Elišku a Libora, oblíbenou aligátoří dvojici. „V současné době se musí během roku dvakrát stěhovat ze zimoviště do výběhu a zpátky. Během přesunu je musíme chytat - tahat na lano do smyčky - což je pro všechny zbytečný stres.“

Ředitel zoo Tomáš Kraus dodává: „Z částky vybrané v akci Padíky pro alíky chceme přispět na realizaci naší ideální představy pavilonu. V roce 2003 jsme sbírkou pomáhali stahovat z oběhu deseti a dvacetihaléře. Podařilo se vybrat 200 tisíc korun.“ Ústecká zahrada má tedy se sbírkami mincí dobré zkušenosti. Před pěti lety se jich shromáždily dvě tuny a tento rok zoo věří, že mincovního kovu zváží o tunu více. Šanci přispět dostanou i ti pohodlnější, přispět totiž mohou i v ústeckých restauracích.

Sběrem padesátníků ale akce nekončí: zoo si nejvíce slibuje od chvíle, kdy českou korunu vystřídá euro.