Novým starostou Poděbrad je Roman Schulz z ODS, nahradí odvolaného Červinku

Novým starostou Poděbrad je po odvolání dosavadního starosty Jaroslava Červinky (Nezávislí kandidáti Poděbrady) Roman Schulz (ODS). Hlasovalo pro něj 15 z 21 zastupitelů. Před třemi týdny koaliční ODS a Naše Poděbrady vypověděly sdružení nezávislých kandidátů starosty Červinky koaliční smlouvu. Nová koalice je složená z ODS a uskupení Volba pro Poděbrady a Naše Poděbrady. V 21členném zastupitelstvu má deset mandátů a podporu pěti dalších zastupitelů z ostatních stran. Červinka byl starostou Poděbrad od roku 2018.

Novým prvním uvolněným místostarostou je Ladislav Langr (Volba pro Poděbrady), na pozici druhého místostarosty zůstává Miroslav Holas (Naše Poděbrady). V sedmičlenné městské radě má Volba pro Poděbrady tři zástupce, dva jsou za ODS, jeden za Naše Poděbrady a jeden za Nezávislé kandidáty Poděbrady, rozhodli dnes zastupitelé.

Roman Schulz před hlasováním o odvolání Jaroslava Červinky řekl, že důvodem k vypovězení smlouvy byla zhoršující se komunikace mezi stranami koalice. „Vytratily se respekt a úcta, a to vážným způsobem narušovalo naši všestrannou spolupráci,“ řekl Schulz.

Prioritou bude stavba školy a strategický plán města

Po zvolení starostou Schulz řekl, že nová koalice se shodla na čtrnácti prioritách, nejdůležitější jsou podle něj stavba nové základní školy na Žižkově, přestavba tělocvičny ZŠ TGM a tvorba strategického plánu do roku 2050. „Atmosféra v poděbradské politice je rozjitřená a přál bych si, aby se ji s mojí podporou podařilo zklidnit,“ doplnil. Nové vedení města má co nejdříve řešit také problém zrušeného turistického informačního centra a fungování městského kulturního centra.

Turistické a informační centrum (TIC) bude podle Schulze na programu prvního jednání nové rady města příští týden. „Od čtvrtka by mělo běžet alespoň v nouzovém režimu, předpokládáme, že zhruba za měsíc vytvoříme jakousi náhradu turistického informačního centra v prostoru budovy radnice,“ doplnil Schulz. Fungovat by podle něj mělo i o víkendech. Předchozí vedení města vypovědělo bývalému provozovateli TIC od května smlouvu a jeho agendu mělo převzít město.

Z pozice radního v úvodu schůze odstoupil Miroslav Káninský (Naše Poděbrady). Jako nové radní zvolili zastupitelé Tomáše Mauxe (Volba pro Poděbrady), Daniela Vencla (Volba pro Poděbrady) a Zdeňka Havlase (zvolen za Nezávislí kandidáti Poděbrady).

Červinka odstoupil z kandidátky STAN

Jaroslav Červinka před loňskými komunálními volbami odstoupil z kandidátky hnutí STAN a vytvořil Nezávislé hnutí Poděbrady. Důvodem byly nevhodné výroky na zastupitelstvu. Prohlásil, že před více než dvaceti lety dostal důtku od okresního úřadu, jelikož po dopravní nehodě způsobené psy romského spoluobčana řekl, že by bylo lepší je zastřelit, a dodal, že neměl na mysli psy. Jeho stíhání státní zástupce podmíněně zastavil, důvodem bylo, že se Červinka doznal a poslal dar obětem trestných činů.

V loňských komunálních volbách získalo vítězné uskupení Nezávislí kandidáti Poděbrady s téměř třiceti procenty hlasů sedm křesel v jednadvacetičlenném zastupitelstvu. Druhé skončilo uskupení Volba pro Poděbrady někdejšího starosty Ladislava Langra, získalo pět křesel. Tři mandáty připadly sdružení Pro občany Poděbrad, stejný počet křesel má ODS. Naše Poděbrady mají dva zastupitele a jeden mandát má uskupení Žijeme pro Poděbrady.

Na společné spolupráci se na podzim dohodli zástupci vítězných Nezávislých kandidátů Poděbrady, ODS a sdružení Naše Poděbrady, koalice měla dvanáct zastupitelů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Pardubicích otevřeli severovýchodní obchvat města

Severovýchodní obchvat Pardubic je po třech letech stavebních prací zprovozněný, v pátek dopoledne po něm projela první auta. Práce skončily s několikaměsíčním zpožděním. Uvedli to zástupci Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Silnice měří 4,2 kilometru a její součástí je největší lanový most v Česku.
12:48Aktualizovánopřed 47 mminutami

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
před 1 hhodinou

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 4 hhodinami

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 6 hhodinami

Soud uložil v kauze Stoka další tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka Petru Liškutinovi, Michalu Unzeitigovi a Jiřímu Hosovi podmíněné a peněžité tresty. Soud jim schválil dohody o vině a trestu, které uzavřeli se státním zástupcem. Jedná se o další schválené dohody v kauze údajného ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Všechny již schválené dohody jsou pravomocné.
před 7 hhodinami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 8 hhodinami

Komora kvůli ubývajícím venkovským lékárnám žádá systémovou změnu

Z menších měst a obcí dál mizí lékárny, jejichž provoz je kvůli nastaveným podmínkám stále obtížnější. Ve velkých městech naopak přibývají především pobočky velkých řetězců. Hluk na Uherskohradišťsku je jednou z mála výjimek – po roce tam lékárnu znovu otevřeli. Česká lékárnická komora proto žádá systémové změny, díky kterým by se provoz lékáren vyplatil i v menších obcích. Podle ministerstva zdravotnictví se od příštího roku změní způsob bonifikací tak, aby lékárenská péče nebyla hrazena pouze podle ceny vydaných léků.
před 23 hhodinami

Vědci na Trutnovsku našli v trase D11 hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století

Vědci v trase budoucí dálnice D11 v úseku mezi Jaroměří a Trutnovem objevili hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století, které považují za mimořádný archeologický soubor doplňující poznání tehdejších válečných konfliktů. Kromě hrobu z druhé slezské války z roku 1745, o kterém již informovali, našli také tři z roku 1866.
včera v 13:54
Načítání...