Na Broumovsku mají novou atrakci

Zdoňov (Broumovsko) – V lesích na Broumovsku se prohání opice. Neobvyklé zvíře včera překvapilo lidi ve Zdoňově nedaleko Teplic nad Metují. Opice utekla z malé soukromé zoo v Polsku začátkem září. Objevila se ale až teď, jen pár kilometrů za českými hranicemi.

Jako první uviděli opičku dělníci, kteří na návsi opravují dům, a hned zavolali policisty. Ti se na neobvyklé oznámení zprvu tvářili nedůvěřivě. „Nejprve jsme zjišťovali, jestli je to vůbec pravda, jestli neviděli jiné zvíře. Oznámení však začínalo slovy: nejsem opilý, nedělám si legraci, ale viděl jsem opici,“ uvedla pobaveně mluvčí Policie ČR Náchod Eva Prachařová a paní Blanka Chvátalová ze Zdoňova doplnila: „S opicí tady občas někdo chodí, ale živou opici jsem tady ještě neviděla.“

2 minuty
Reportáž Václava Svobody
Zdroj: ČT24

Zdejším lidem se ale nová atrakce zamlouvá. „Já jsem ráda, vzala bych si ji tady na zahrádku. Byly bychom dvě,“ prohlásila obyvatelka Zdoňova, paní Irena Jungová.

Šestiletý makak utekl z polské farmy a s podobnými kousky už má zkušenosti. Pochází totiž ze stejné smečky jako Tatin a Šimpy, kteří před dvěma lety utekli z olomoucké zoo. Šimpyho dopadli po osmi měsících 100 kilometrů daleko a Tatina se dokonce dosud chytit nepodařilo. „Tady byl strom, tam on seděl, já ale neviděl, že tam sedí. Otevřel jsem a byl pryč. Byl to mžik. Narodil se v Olomouci, tak teď možná jde do Olomouce,“ vysvětluje majitel zoofarmy Mieroszów Aleksander Nowaczyk.

Potravu si makak v přírodě bez problémů najde – ovoce, trávu nebo kůru ze stromů, a dokonce i zdejší zimu podle odborníků snadno přečká.

Makak je původně v Asii žijící úzkonosý primát z čeledi kočkodanovitých, má sedm poddruhů. Obývá celou řadu biotopů od tropických pralesů, přes polopouště a bažinaté oblasti, od nížin až po horská pásma. Dospělý jedinec má tělo dlouhé 50 až 60 centimetrů, hmotnost se pohybuje do 8,2 kilogramu. Jednotlivé poddruhy se od sebe liší například velikostí či zbarvením a kvalitou srsti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 3 hhodinami

Lipno zamrzá, bruslit na něm je ale zatím hazard

Lipenské jezero postupně zamrzá. Místy má sice led tloušťku kolem čtyř až pěti centimetrů, zatím ale netvoří dostatečně souvislou plochu. Přesto na něj už někteří nedočkavci navzdory nebezpečí vstupují. Možnosti bruslení závisí na intenzitě mrazů. Ke zprovoznění bruslařské magistrály propojující Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou musí mrznout deset až patnáct dnů.
před 3 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 4 hhodinami

Čtyři tisíce litrů fridexu uniklo na univerzitním kampusu v Hradci Králové

Z chladicího potrubí v budovaném lékařském kampusu Univerzity Karlovy v Hradci Králové ve čtvrtek uniklo kolem čtyř tisíc litrů fridexu, nemrznoucí chladicí kapaliny, která slouží k ochraně před zamrznutím v zimě či přehříváním v létě. Hasiči kapalinu rozlitou v přízemí budovy odčerpali. Mimo objekt se fridex nedostal, životní prostředí to neohrozilo. Příčinou havárie byla technická závada na potrubí, řekla mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová.
před 5 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 13 hhodinami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
25. 12. 2025Aktualizováno25. 12. 2025

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
24. 12. 2025

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
24. 12. 2025
Načítání...