Firma DEVA uzavírá ve Frýdku-Místku kvůli koronaviru provoz. V ohnisku se nakazilo nejméně 17 lidí

Události: Další případy koronaviru v Moravskoslezském kraji (zdroj: ČT24)

Společnost DEVA z Frýdku-Místku, v níž se objevil koronavirus, přerušuje na několik týdnů svůj provoz. Podle primátora Michala Pobuckého (ČSSD) je tam nakaženo nejméně 17 lidí, přístup firmy k řešení celého problému označil za zodpovědný. Jednatel společnosti Jiří Dedek uvedl, že by provoz mohl být obnoven 3. srpna.

DEVA vyrábí ochranné a zásahové oděvy a v březnu šila roušky z nanotextilie i pro město Frýdek-Místek. Podle Dedka by mělo být otestováno všech 95 zaměstnanců společnosti. Zatím se nákaza covidem-19 prokázala u 17 z nich. Na výsledky testů některých zaměstnanců firma ještě čeká.

„Musím pochválit vedení společnosti, že v okamžiku, kdy zjistilo první pozitivní případ, kontaktovalo hygienu, nás i další instituce, provedlo se testování,“ uvedl Pobucký. Firma se následně rozhodla pro uzavření podniku tak, aby se nákaza dále nešířila.

Dedek doplnil, že netuší, jak se nákaza v takovém rozsahu do firmy dostala. Podle něj jsou lidé bez příznaků nebo bez vážného průběhu onemocnění, někteří se dokonce divili, že jsou pozitivní. Firmu odstávka provozu podle Dedka určitě ovlivní, i když část svých zakázek se bude snažit přesunout do některé z dílen mimo město.

„Situace v okrese není tak závažná jako v okrese Karviná, počty aktuálně nemocných jsou u nás asi pětinové. Nicméně prosím a vyzývám všechny, aby dodržovali pokyny hygieniků, abychom se toho viru co nejrychleji zbavili a vrátili život zpět do normálu,“ uvedl Pobucký.

Počet případů v kraji roste

Moravskoslezští hygienici ve spolupráci s OKD dohledávají zhruba 400 horníků, kteří se kvůli dovolené či nemocenské neúčastnili plošného testování na dolech ČSM. Jednomu zaměstnanci, který se testů účastnit nechtěl, OKD zablokoval přístupovou kartu a podle mluvčí se do areálu už nedostane.

Pracovníkům z dolů ČSM Jih a Sever, kteří testy ještě neprošli, je OKD plánuje proplatit, aby se v případě negativního výsledku mohli co nejdřív vrátit do práce. Odběry by tito lidé podle hygieny mohli případně projít spolu s dalšími zaměstnanci dolů ČSM, kteří budou testovaní podruhé.

V Moravskoslezském kraji bylo k středečnímu ránu 3452 pozitivně testovaných od počátku pandemie, o 77 více než v úterý. Vyplývá to z údajů Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT). Na Karvinsku od úterního rána přibylo 39 nakažených, od počátku pandemie jich je 1852.

Na Frýdecko-Místecku počet stoupl o 27 lidí na celkových 517, šest případů hlásí Ostravsko se 703 nakaženými od počátku pandemie. Po dvou nových případech má Novojičínsko a Bruntálsko, kde je celkem 125, respektive 33 pozitivně testovaných. Jeden nemocný přibyl na Opavsku, kde je jich celkem 222.

Ze statistiky dále vyplývá, že v kraji aktuálně zůstává v karanténě 1598 lidí a hospitalizováno je k dnešku 44 nemocných, o čtyři více než v úterý. Z koronaviru se dosud vyléčilo 1136 lidí a 66 v souvislosti s nákazou zemřelo. Nemocných je aktuálně 2250 lidí.

Data od Centrálního řídicího týmu evidují nakažené podle trvalého bydliště, v praxi se tedy například nemocný Ostravan žijící v Praze objeví ve statistice Moravskoslezského kraje, která tím může být do jisté míry zkreslená. Data krajských hygieniků jsou tak nižší, než uvádí tyto údaje.