Liberecké dotace vzbuzují pochyby u opozice

Liberec – Nejasné a pochybné, takové jsou podle opozičních starostů projekty, které podporuje v rámci takzvaného porcování medvěda Liberecký kraj. Miliony korun ze zvláštního fondu jsou podle nich investovány do akcí, aniž by byl jasný jejich význam, využití a někdo je kontroloval. Liberecký kraj to odmítá.

Pochyby vyvolává například milion korun z krajského rozpočtu společnosti J&S Production, která by měla uspořádat semináře k legislativním změnám pro rok 2012. Firma patří pracovníkovi jabloneckých kin a sociálnímu demokratovi Janu Skácelíkovi. Podle něj se semináře zaměří na změny v dopravě a sociální oblasti. Přednášky údajně povedou lektoři a odborníci z příslušných odborů. Určeny jsou prý zejména pro zaměstnance veřejné správy.

Opoziční Starostové pro Liberecký kraj kritizují také 2,5milionovou dotaci libereckému Domu kultury na „dohodu o spolupráci“ nebo sedm milionů občanskému sdružení FK Jablonec. „Při hlasování se ukazuje, že všechny ostatní strany v krajském zastupitelstvu program podporují a také ho bohatě využívají,“ nechal se slyšet zastupitel Martin Půta (SLK).

Reportáž a vstup Milana Brunclíka (zdroj: ČT24)

Hejtmanství obvinění z neprůhlednosti odmítá, žádosti doporučují krajští úředníci. Některé ani neprojdou. V rámci Programu G 99 kraj letos rozdělil ve dvou kolech celkem 54 milionů korun. Většinu peněz rozdělil po desítkách nebo stovkách tisíc korun mezi spolky, sdružení a neziskové organizace. Radní ujišťují, že kraj využití peněz skutečně kontroluje.