Hospodaření náchodské nemocnice prošetří policie. Ústav je v minusu a splácel podezřelé faktury

UvR: Hospodaření nemocnice v Náchodě prověří policie (zdroj: ČT24)

V hospodaření náchodské nemocnice jsou nesrovnalosti. Upozornila na ně nová předsedkyně představenstva Ivana Urešová.

Na podnět Urešové, která stojí v čele představenstva od srpna, teď hospodaření náchodské nemocnice vyšetřují policisté. Nemocnice platila za služby soukromé firmě Nova Medica z Prahy, jenže nyní je nemůže dohledat. Potýká se také s dluhy desítek milionů korun, včetně těch po splatnosti.

„Nemocnice není v dobré ekonomické kondici. Závazky dosahují celkem 324 milionů a závazky po splatnosti 78 milionů. Až devadesát dnů,“ shrnula stav nemocniční kasy Urešová.

Ivana Urešová
Zdroj: ČT24, ČT24

Etické komisi platila nemocnice násobně více než jinde

Zato faktury firmy Nova Medica proplácela nemocnice za předchozího předsedy představenstva Zbyňka Chotěborského rychle a štědře – jen do letošního července uhradila účty za dva miliony korun. Kolik to bylo dříve, nikdo neví.

Nova Medica Michaely Chotěborské zajišťovala činnost etické komise. Ta schvaluje odborné studie lékařů, které si u nich objednávají třeba výrobci léků.

„Mám podezření, že faktury jsou příliš vysoké a rozsah těch prací tomu neodpovídá,“ zdůraznila nová předsedkyně představenstva Urešová.

Pro srovnání: nemocnice v Trutnově zaplatila za činnost stejné komise za celý rok 87 tisíc korun. Tedy třiadvacetkrát méně, než kolik uhradila jen do července nemocnice v Náchodě.

Firma Nova Medica navíc vznikla v roce 2014 těsně před tím, než se Chotěborský dostal do čela představenstva náchodské nemocnice.

Předseda etické komise v Náchodě náměstek Švábl rozhovor odmítl s tím, že mu to zakazuje směrnice. I když mu nadřízená rozhovor povolila. „Do kamery ne, nezlobte se,“ omluvil se Švábl. Na žádost o vyjádření nereagoval ani bývalý předseda představenstva Chotěborský.

Kontrolní mechanismus podle kraje zafungoval

Podle Miroslava Procházky, předsedy představenstva zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, ale kontrolní mechanismy v případě faktur pro Nova Medica neselhaly. „Nárůst faktur i částek pro Nova Medica narostl teprve v posledních měsících. Kontrolní orgán zakročil, proplácení faktur bylo pozastaveno, následoval audit,“ uvedl Procházka.

To potvrdila i krajská mluvčí.„Necháváme prověřit obsahovou a věcnou správnost smluv s firmou Nova Medica, co firma dodávala a co skutečně dodala, a zda nemohlo dojít ke střetu zájmů,“ řekla mluvčí krajského úřadu v Hradci Králové Martina Götzová. Náchodská nemocnice je největším zařízením zdravotnického holdingu kraje. 

Už teď nemocnice v Náchodě zaměstnává policisty v jiné kauze.

„Kriminální policie se zabývá přijatým trestním oznámením, které se týká hospodaření náchodské nemocnice při zásobování zdravotnickým materiálem,“ uvedla policejní mluvčí Eva Prachařová.

Nemocnice Náchod
Zdroj: ČT24, ČT24

Náchodská nemocnice má roční obrat 1,3 miliardy korun. Ošetří 250 tisíc pacientů. Kraj nemocnici přispívá 50 milionů korun ročně a chce ji za téměř dvě miliardy korun přestavět. Čtvrtý tendr na dodavatele se ale znovu zpožďuje.

Čeho se ekonomická realita nemocnice v Náchodě nedotkla, jsou platy lékařů. Někteří dnes berou měsíčně i 220 tisíc korun.

„Je férové říci, že mzdy, které lékaři mají, odpovídají počtu odpracovaných hodin. Je to asi 700 korun na hodinu, což je v porovnání s právníky nebo třeba auditory méně. Budeme hledat platové úspory, ale nebudeme platy snižovat. Spíš prověříme, zda je rozsah služeb nastavený tak, jak je potřeba,“ dodal Procházka.