Jihlava má primátorku. Do čela města se postaví Karolína Koubová z Fóra Jihlava

O tom, kdo povede krajské město Jihlavu, je po pátečním hlasování zastupitelstva jasno. Primátorkou se stala Karolína Koubová z Fóra Jihlava, které v komunálních volbách skončilo druhé za vítězným ANO. Ve veřejné volbě získala 20 hlasů z celkových 37.

Koubová povede koalici Fóra Jihlava s ODS, Žijeme Jihlavou! a lidovci. V opozici kromě hnutí ANO skončily i ČSSD, KSČM a SPD. Třiatřicetiletá Koubová byla v posledních čtyřech letech zastupitelkou za Fórum.

Do primátorského křesla usedla jako čtvrtá v pořadí. V čele městské rady je primátor od roku 2000, kdy se Jihlava stala statutárním městem. „Vedení města pro mě není soutěž, je to pro mě závazek a určité poslání,“ prohlásila Koubová po svém zvolení. Novinářům řekla, že se změnami počítá až za nějaký čas. „Rozhodně nechceme přinášet změny ze dne na den bez dobré znalosti toho, co je v pořádku a co je potřeba změnit,“ uvedla.

Narodila se 10. února 1985 v Jihlavě. Vystudovala obor divadelní manažerství na brněnské JAMU, do zastupitelstva krajského města se dostala v roce 2014. V letech 2014 až 2016 seděla v radě města.

Do té doby byla například produkční Mezinárodního festivalu divadelních škol Setkání/Encounter, produkční divadla Buranteatr, produkční divadelních projektů Loučky a Dokumentární divadlo. Je zakladatelkou a vedoucí produkce projektu Divadlo otevřených dveří (DIOD).

Stejně jako místo primátorky obsadili zastupitelé podle koaliční dohody i zbývající pozice ve vedení radnice. Náměstky primátorky byli zvoleni Petr Laštovička z ODS, Vít Zeman za kandidátku Žijeme Jihlavou! a lidovec Jaromír Kalina. Všechny podpořila koalice ve veřejné volbě všemi svými 20 hlasy.

Rada města má nově devět členů namísto dosavadních jedenácti. Zasedl v ní i uvolněný radní Daniel Škarka za Fórum. Zbylá místa radních obsadili Silvie Čermáková (Žijeme Jihlavou!), Libor Kuchyňa (Fórum Jihlava) a občanští demokraté David Beke a někdejší jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.

Nově byli úkoly pověřeni také dva zastupitelé. Architekt Martin Laštovička zvolený za lidovce se bude jako uvolněný starat o městskou památkovou rezervaci. Petr Ryška z ODS se bude zabývat oblastí sportu, ten bude neuvolněný. Končící primátor Rudolf Chloupek (ČSSD) uvedl, že Jihlava bude mít uvolněného zastupitele jako jediné město v Česku.

Nejdelší debata se pak týkala pověření Ryšky péčí o sport. „Ta funkce je legální, ale musí mít konkrétní obsah, který je dán nějakým usnesením,“ řekl lídr hnutí ANO v posledních komunálních volbách Radek Popelka. Podle Koubové však bude Ryška expertem, který se bude zodpovídat především zastupitelstvu.

Hnutí ANO má v novém zastupitelstvu deset zástupců, druhé Fórum sedm míst a ODS šest. Koalice Žijeme Jihlavou! složená z TOP 09, Zelených a Pirátů obsadila čtyři pozice. KDU-ČSL má tři zastupitele, stejně jako KSČM. Po dvou mandátech získali v posledních komunálních volbách sociální demokraté a SPD.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kraj Vysočina

Končí zbraňová amnestie. Lidé odevzdali střílející nůž i minomet

Zbraňová amnestie, při které mohli lidé beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo, je u konce. Vyhlášena byla od ledna na půl roku v souvislosti s novým zbraňovým zákonem. Lidé během ní odevzdali policistům i řadu kuriózních zbraní – například střílející nůž, pevnostní minomet nebo australský kulomet. Přesné výsledky zveřejní Policejní prezidium příští týden, s jistotou ale půjde o tisíce zbraní a desítky tisíc kusů střeliva.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Zaplavené silnice, spadlé stromy. Bouřky se prohnaly Českem

Českem po historicky nejteplejším víkendu v pondělí prošly bouřky, které v částech země zanechaly škody. Kvůli úklidu spadlých stromů museli vyjet hasiči v krajích Královéhradeckém, Středočeském, Jihočeském nebo na Vysočině. Na řadě míst dřeviny omezily železniční provoz. Voda odpoledne také zaplavila některé ulice v Jihlavě, v jižních Čechách zase padaly mimořádně velké kroupy. V týdnu se podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ochladí. V jeho druhé polovině teploty klesnou na 22 až 27 stupňů Celsia.
29. 6. 2026Aktualizováno29. 6. 2026

Vlakové nádraží v Jihlavě se změnilo v centrální dopravní terminál

V Jihlavě skončila první etapa proměny městského vlakového nádraží v centrální dopravní terminál. Cestující už mohou na jednom místě přestupovat mezi vlaky, linkovými autobusy i MHD. Součástí areálu je také parkoviště pro 68 aut. Stavba trvala dva roky. Město teď připravuje navazující stavby včetně nového autobusového nádraží.
24. 6. 2026

Další vlna bouřek si vyžádala zásahy hasičů

Do Česka v neděli dorazila další vlna bouřek, v pozdních večerních hodinách nejvýraznější bouře radary ukazovaly ještě na severním výběžku Čech. Hasiči vyjížděli na řadě míst. Do pondělního večera navíc platí i výstraha před vysokými teplotami – rtuť teploměru se má vyšplhat až k 31 stupňům Celsia. V souvislosti se sobotními bouřkami hasiči zaznamenali 705 výjezdů.
21. 6. 2026Aktualizováno21. 6. 2026

Bouřky lámaly stromy, hasiči vyjížděli ke stovkám událostí

Hasiči v souvislosti se sobotními bouřkami zaznamenali 705 výjezdů, nejvíce ve Středočeském a Královéhradeckém kraji. V kempu na Trutnovsku padající větve zranily muže a ženu, v Příbrami hasiči zachraňovali dva lidi, které voda uvěznila v zahradním altánu. Zasahovat museli i drážní hasiči, kteří vyjížděli ke čtrnácti případům. Český hydrometeorologický ústav v sobotu varoval také před vysokými teplotami, které na některých místech přesahovaly 34 stupňů Celsia.
20. 6. 2026Aktualizováno21. 6. 2026

Hasiči zlikvidovali požár haly v Havlíčkově Brodě, škoda je odhadem 350 milionů

Hasiči v pátek před 11:30 ukončili likvidaci požáru haly s plastovými výrobky a kartony v Havlíčkově Brodě. Hala začala hořet ve čtvrtek odpoledne. Oheň podle předběžného odhadu hasičů způsobil škodu 350 milionů korun. Proč začalo hořet, zatím není jasné.
12. 6. 2026Aktualizováno12. 6. 2026

V Havlíčkově Brodě likvidují hasiči požár haly s plasty, škoda je odhadem 350 milionů korun

V Havlíčkově Brodě hasiči likvidují požár haly s plastovými výrobky a kartony, oheň podle předběžného odhadu napáchal škodu za 350 milionů korun, uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Zraněn zatím podle ní nikdo nebyl. Na místo dorazí chemická laboratoř, která bude měřit množství škodlivých látek v ovzduší, informovali hasiči na síti X.
11. 6. 2026

Řidiče čeká v létě řada uzavírek. Podívejte se na ty nejvýznamnější

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) i krajští správci komunikací zahájí během léta desítky oprav a stavebních akcí. Řidiče čekají omezení na dálnicích D1, D5 a D11, komplikace přinesou také opravy významných silnic v Praze, Ostravě nebo Liberci. Přinášíme přehled nejdůležitějších rekonstrukcí silnic a dálnic, staveb a s nimi spojených dopravních omezení ve všech krajích.
5. 6. 2026

Evropský pohled