Koalice v Budějovicích má většinu. Připojil se k ní zastupitel za Jihočechy zvolený za jinak opoziční Občany

Zastupitel za Jihočechy 2012 se v Českých Budějovicích připojil do vznikající koalice ODS, Společně pro Budějovice a Piráti. Ta by tak mohla mít 23 zastupitelů ze 45, řekl předseda jihočeské ODS Martin Kuba. Společně pro Budějovice tvoří KDU-ČSL a TOP 09.

Jihočeši 2012 budou mít po volbách v městském zastupitelstvu jeden mandát. Získal jej Martin Maršík, jenž byl na třetím místě na kandidátní listině hnutí Občané pro Budějovice (HOPB).

„Slíbili jsme obyvatelům města, že chceme přinést na radnici změnu a aby vedení bylo co nejvíce nové. Myslíme si, že vytvoření koalice bez hnutí ANO, které posledních osm let na radnici vládlo, je něco, o co jsme se měli pokoušet a také jsme se o to trpělivým vyjednáváním pokoušeli,“ řekl Kuba. Dodal, že personální obsazení ve vedení radnice zatím zástupci nově vznikající koalice neřešili.

Podle něj jsou Jihočeši partner, který se chová čitelně. Navíc s nimi občanští demokraté tvoří také koalici ve vedení Jihočeského kraje. Kuba ale nevyloučil, že podoba koalice ještě nemusí být definitivní. „Mám ještě nějaké zprávy, že by možná někteří jednotliví zastupitelé chtěli jednat o tom, že by nás podpořili. Ale zatím nemám nic potvrzené a jsou to teprve jen diskuse,“ řekl.

ANO skončilo v Budějovicích druhé

ODS získala v komunálních volbách v Českých Budějovicích 16 mandátů. Druhé skončilo ANO se 13 mandáty. Třetí HOPB budou mít šest zastupitelů. Čtvrtá SPD má čtyři mandáty, tři zastupitele budou mít na pátém místě Piráti. Šestá je KDU-ČSL a TOP 09 se třemi mandáty.

Po volbách v roce 2018 vytvořili koalici ANO, HOPB, Společně pro Budějovice a Čisté Budějovice se STAN. V zastupitelstvu o 45 členech měla původně 27 zastupitelů. Potom se počet snížil na 26, když František Konečný opustil ANO a stal se nezařazeným zastupitelem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Okresní soud v Teplicích zamítl žádost bývalého poslance Dominika Feriho o podmíněné propuštění z vězení. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění. Žádost podal po odpykání poloviny trestu. Vinu od počátku odmítal, zpochybňoval věrohodnost dívek. Podle žalobce i soudu zatím Feri neprokázal polepšení. Rozhodnutí okresního soudu není pravomocné, Feri totiž proti němu podal stížnost, o které rozhodne krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 3 obžalovala tento týden Feriho z dalšího znásilnění.
před 1 hhodinou

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 1 hhodinou

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 4 hhodinami

Kaple v Bečově se zbavuje lešení, o Velikonocích přivítá návštěvníky

Víc než šest století stará kaple v Bečově nad Teplou bude znovu přístupná veřejnosti. Právě v ní objevili v roce 1985 kriminalisté pod podlahou zakopaný jeden z největších pokladů Česka – relikviář svatého Maura. Uplynulé dva roky zde pracovali restaurátoři. V klenbě odhalili malbu svatého Matouše. Řešili také, jak se vypořádat s vlhkostí, která vnikala do zdí, či s narušenou statikou stropu. Zatímco lešení zmizí už zítra, malby si návštěvníci prohlédnou až o Velikonocích. Do té doby zůstane kaple nepřístupná.
před 4 hhodinami

Na východě Česka se může tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině Česka hrozí od středečního odpoledne při mrznoucím dešti ledovka. Zejména v částech Pardubického a Olomouckého kraje se může tvořit i ve čtvrtek dopoledne. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Při ledovce je podle meteorologů potřeba počítat s problémy v dopravě, opatrní by měli být také chodci.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Předávali si mě jako ošatku, popsal muž záchranu z jeskyně

Jedno špatné došlápnutí v jeskyni Svážná studna v Moravském krasu o víkendu stačilo k tomu, že si zkušený speleolog a také dobrovolný hasič Václav Adamec vyzkoušel fungování záchranného systému z druhé strany. Vysvobodit se ho se zlomenou holení v neděli podařilo po více než dvaceti hodinách. Adamec se nyní zotavuje a o zkušenosti vypráví: „Ani na chvíli nešla úvaha, že bych se nahoru nedostal.“
před 16 hhodinami

Záchranky měly loni nejvíc výjezdů za patnáct let, evidují i nadužívání služby

Zdravotnická záchranná služba (ZZS) loni v Česku vyjela k více než 1,2 milionu případů. Česká televize to zjistila od ZZS jednotlivých krajů. Podle dat Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP) jde o nejvyšší počet za posledních patnáct let. Kromě akutních stavů dál evidují záchranáři také nadužívání služby. Jako příklady uvádějí zveličování závažnosti potíží, volání kvůli dlouhodobým potížím, snahu pacienta dostat se rychleji na urgentní příjem nebo i náhradu za nedostupného praktického lékaře.
před 21 hhodinami

Stát musí kvůli hluku ze silnice zaplatit muži odškodnění

Stát musí Liboru Dolákovi z Brna-Bosonoh zaplatit 150 tisíc korun jako odškodnění za to, že musel kvůli rozhodnutí jihomoravské krajské hygienické stanice snášet zvýšený hluk z dopravy. Hygienici totiž v roce 2016 vydali pro silnici druhé třídy, která vede paralelně s dálnicí D1 na okraji Brna, hlukovou výjimku. Brněnský soud ji ale o dva roky později jako nezákonnou zrušil.
před 22 hhodinami
Načítání...