K jihočeským dětem míří nový průvodce památkami

České Budějovice – Školáci v Jihočeském kraji, Bavorsku a Rakousku dostanou k Vánocům společný dárek. Směřuje k nim speciální průvodce pro školní výlety, který vznikl v rámci dva roky trvajícího projektu, který má studenty přilákat do památných míst i do přírody. Památkáři kvůli projektu mění expozice i scénáře prohlídek.

Na výpravy školáků se chystají v hlubockém zámku. Pro děti mají nové zábavné prohlídky, jejich scénář zaměřili například na princezny a jejich zvyky. „Vybírali jsme taková detailní témata, se kterými se běžně při prohlídce návštěvník nemá čas seznámit,“ vysvětlila Kateřina Cichrová z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Na děti se připravují také v deštenských muzeích. V leteckém letos poprvé ukázali plášť cvičné atomové pumy. „Je to přesná kopie ostré ruské jaderné letecké pumy,“ objasnil provozovatel muzea Karel Ludvík z Klubu historie letectví. Pro děti je přichystaný speciální program, budou si moci vyzkoušet létání na trenažéru.

Na dětské skupiny se připravují i na Šumavě. Park se podle jeho správců stane nejlepší učebnou pod širým nebem. „Přitáhne to více mladých lidí a dětí na Šumavu,“ domnívá se Miloš Picek z rozvojové agentury Šumava.

Reportáž Aleše Hazuky (zdroj: ČT24)

Pošťáci během dvou týdnů doručí nové průvodce do všech jihočeských škol, německou verzi obdrží rakouské a bavorské školy. Učitelé tak budou mít při plánování výletů snazší práci. „Jeho součástí je mapa, kde budou jednotlivé lokality znázorněny,“ uvedla Kamila Hrabáková z odboru památkové péče Krajského úřadu Jihočeského kraje.

Průvodce chystaly dva týmy expertů dva roky. Byli v nich vedle historiků a ochránců přírody i učitelé. Spolkové země i jihočeský kraj detailně zkoumali. Na jihu Čech vytipovali 70 míst, v Bavorsku a Rakousku 32. Nový projekt si vyžádal téměř dva miliony korun. Památkáři i správci muzeí předpokládají, že počet návštěvníků se v příštím roce zvýší až o dvacet procent.