Stačí jen vyfotit. Mobilní aplikace rozpozná květiny, v databázi jich má osm tisíc

Stačí jen vyfotit. Mobilní aplikace rozpozná květiny, v databázi jich má osm tisíc (zdroj: ČT24)

Zjistit název květiny během několika sekund umožňuje nová webová aplikace plant.id, kterou vyvinuli tři absolventi Mendelovy univerzity. Funguje na základě umělé inteligence, rostlinu pozná podle fotky.

Rozpoznat vlčí mák, kopretinu nebo růži těžké není. S méně známými květinami to ale tak lehce jít nemusí. Jistá si někdy není ani zahradní architektka Zdeňka Fendrychová. „Většinou si zapamatuju znaky květiny a pak se je snažím na internetu dohledat obrázkem,“ svěřila se.

Přiznává ale, že takový postup je náročný. „Musíte koukat, jaký to má list, dohledávat podle čeledě,“ dodala Fendrychová.

Nejen zahradníkům, ale všem, které zajímá, co kolem nich roste, může teď s hledáním informací pomoci nová webová aplikace s názvem plant.id. „Jsme tady v parku a vidíme neznámou kytku, stačí otevřít naši webovou aplikaci a pořídit snímek,“ vysvětlil jeden ze zakladatelů aplikace Ondřej Veselý.

Fotografie přitom nemusí mít vysokou kvalitu. „Co vyfotí obyčejný telefon, to stačí, jen je potřeba dát pozor, aby byla dobře zaostřená na rostlinu, a ne třeba na pozadí,“ objasnil Veselý a ukazuje, že výsledek odešle aplikace do několika sekund.

„Stachys byzantia, 94 procent. To je jistota, jak moc si je neuronová síť jistá,“ dodal. Uživateli také ukáže, jak vypadá květina na obrázku a nabídne odkaz na Wikipedii.

Na Zemi roste zhruba 200 tisíc druhů rostlin, v Česku kolem tří a půl tisíc. Databáze této aplikace zatím nabízí 8 tisíc květin. „V počtu 8 tisíc je zahrnuta jenom část českých rostlin, takže to bohužel neumí všechny rostliny, ale ty častější,“ upřesnil Veselý.

Bezplatnou aplikaci už využívá 6 tisíc lidí, kteří denně vyhledají přes 130 rostlin. Podobná aplikace už v Česku vznikla, díky fotografiím z mobilních telefonů mohou uživatelé rozpoznávat houby.