Soud potrvdil dva roky pro řidiče, který zavinil smrt kamarádů

Zlín - Krajský soud ve Zlíně dnes potvrdil dva roky vězení třiadvacetiletému Petru Čápkovi za zavinění loňské nehody u Topolné na Uherskohradišťsku, při které zemřeli dva jeho stejně staří kamarádi. Senát mladíka uznal vinným z usmrcení z nedbalosti a neposkytnutí pomoci, za což mu původně hrozilo až šest let vězení. Čapek přitom dál tvrdí, že si na nehodu nepamatuje a druhý den se probudil po oslavě v centru Prahy.

Verdikt na spodní hranici sazby si vysloužil Čápek s ohledem na svou dobrou pověst studenta Univerzity Tomáše Bati, navíc neměl se zákonem nikdy žádné potíže. A také proto, že se neprokázalo, že byl byl při jízdě opilý. Soudce si však neodpustil při zdůvodňování rozsudku apel na jeho u soudu poprvé odvyprávěnou teorii o výpadku paměti. Čápek totiž přišel s tím, že si nepamatuje, že by řídil. Jeho paměť mu podle něj selhala od konce oslavy do okamžiku, kdy se ocitl zničehonic v Praze, odkud volal z telefonní budky svým rodičům. „Tomu může věřit skutečně jen obžalovaný,“ prohlásil tehdy lakonicky soudce Ivo Krinke.

Policejní vyšetřování totiž prokázalo, že ještě pár minut před tragédií mladíci kupovali benzín a občerstvení na nedaleké čerpací stanici. Chvíli na to přišli o život. „Právě záběry z kamer benzínky potvrdily, kde který z mužů v autě seděl. Také z pitvy vyplynulo, že náraz do těl směřoval z pravé strany, ani jeden z mrtvých tedy s největší pravděpodobností neřídil. Naopak na bundě obviněného muže jsme našli otisky a stopy po bezpečnostním páse, které odpovídaly umístění pásu řidiče. Kromě toho muže usvědčily i pachové stopy a výpis z mobilního telefonu, podle kterého muž byl chvíli po nehodě u Topolné a volal taxislužbu,“ popsala již dříve Bartíková.

Tisková mluvčí PČR Zlín Jana Bartíková k vyšetřování řidiče (zdroj: ČT24)

Proto se také soudce přiklonil k obžalobě, která navrhla pro Čápka dvouletý nepodmíněný trest, zákaz řízení na šest let a výplatu 750 tisíc korun odškodného rodině jednoho z mrtvých. „Zavolat si taxíka a nezavolat záchrannou službu, to je skutečně trestuhodné,“ dodal Krinke.

Nehoda se stala po oslavě 22. narozenin jednoho z mladých mužů, který ve voze zahynul. V neděli 7. března 2010 pět minut po páté hodině ráno se řítil stříbrný peugeot ve směru od Napajedel na obec Topolná. Jeli v něm tři dvaadvacetiletí muži, kteří z oslavy v Uherském Hradišti odvezli známého do Otrokovic a vraceli se zpět. Řidič však rychlou jízdu 120 km/h, kterou prokázali soudní znalci, nezvládl. V zatáčce dostal smyk. Auto vjelo do protisměru a tam se srazilo s protijedoucí felicií a v odrazu od ní se vymrštilo a několikrát předvrátilo směrem do pole. Náraz byl tak prudký, že peugeot roztrhal. Dva spolujezdci z auta vypadli, přestože s největší pravděpodobností byli připoutáni. Když čtyřicetiletý řidič felicie uviděl v protisměru auto ve smyku, snažil se brzdit, zabránit tragédii se mu však nepodařilo. Sám utrpěl středně těžká zranění.

„Policisté si původně mysleli, že v peugeotu jeli jen dva pasažéři a že ani jeden z nich nehodu nepřežil. Posléze ale vyšlo najevo, že řídil někdo třetí,“ vysvětlila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

  • Nehoda u Topolné - 7. března 2010 autor: ČT Brno, zdroj: Policie ČR http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2124/212323.jpg
  • Auto po nehodě autor: HZS Zlínského kraje, zdroj: HZS Zlínského kraje http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1481/148024.jpg