Praha 10 v srpnu zavede modré zóny na prvních místech včetně Vinohrad

Praha 10 spustí první etapu modrých zón letos na konci srpna. Ta se bude týkat oblasti Vinohrad a Vršovic. České televizi to potvrdil mluvčí městské části Jan Hamrník. Později se na podzim do systému placeného parkování přidají Strašnice a Malešice. Původně mělo dojít k zavedení až na jaře 2021.

„Zóny placeného stání budou na území Prahy 10 zaváděny od léta tohoto roku,“ sdělil mluvčí městské části. První etapa modrých zón bude spuštěna 24. srpna v oblasti Vinohrad a Vršovic.

Dále budou následovat Strašnice s datem zavedení 5. října a posléze Malešice od 2. listopadu. „V dalších oblastech budou zóny zaváděny v roce 2021,“ doplnil Hamrník. Celá akce se měla původně opozdit kvůli vypsání zakázky na nové platební automaty. Ty ale Praha 10 nakonec získá z ostatních městských částí.

„Ve spolupráci s Technickou správou komunikací a městskými částmi budeme vytipovávat parkovací automaty, jejichž provoz je z hlediska jejich využití nadbytečný,“ řekl Tadeáš Provazník z pražského magistrátu. „Ty pak využijeme pro Prahu 10,“ dodal.

Poplatky bude možné hradit přes internet

Díky tomu se urychlí spuštění zón a město také ušetří za náklady. Na druhou stranu bude ze začátku kvůli tomu omezený počet platebních automatů v ulicích. „Budou se soustředit tam, kde bude největší předpoklad jejich využití,“ podotýká Hamrník. Všude přitom bude možné poplatky hradit prostřednictvím virtuálních parkovacích hodin přes internet.

Obyvatelé desáté městské části mohou do 20. března podávat podněty ke změnám v zónách. Ovlivnit mohou rozvržení barev fialová/modrá a rozsah oblastí s nonstop provozem zóny. Praha 10 pak 16. března chystá veřejné seznámení se všemi podrobnostmi.

Modré parkovací zóny se v Praze naposledy rozšířily letos na začátku ledna na Praze 9. Již dříve pak byly zavedeny v Praze 1 až 8 a také Praze 13, 16 a 22.