Herny a kasina v Praze zatím vítězí

Praha - Problém heren a kasin přerůstá přes hlavu Praze i Ministerstvu financí. Provozovatelé obcházejí městskou vyhlášku, staré hrací automaty vyměňují za moderní video-terminály. Jejich povolování je v kompetenci Ministerstva financí a město nemá žádný nástroj na to, jak je zakázat. Počet video-terminálů stoupl od loňska víc než o 300 procent, přestože starých hracích přístrojů v Praze v posledních dvou letech značně ubylo. Přestože Ministerstvo financí už několik let mluví dokonce o novém zákonu, licence uděluje všem žadatelům.

Hlavní město připravuje návrh novely loterijního zákona, která by zastavila boom moderních videoloterijních terminálů, ty rostou jako houby po dešti. Pomocí vyhlášky dosud reguluje počet heren se starými hracími automaty, které se nesmí vyskytovat u škol a dalších veřejných budov. Na nové loterijní zařízení, kde se hraje o větší peníze, ale nemá páky. „Za dva roky jsme v Praze snížili počet výherních hracích přístrojů o 10 procent, na druhou stranu se však počet videoloterijních terminálů meziročně jenom od loňského do letošního roku zvedl o cca 300 procent. To je pro nás naprosto nepřijatelné a proto musíme ten zákon navrhnout,“ uvedl náměstek primátora Prahy Rudolf Blažek (ODS).

Provozovatelům videoloterijních terminálů stačí povolení Ministerstva financí a s ním pak mohou otevřít hernu nebo kasinu i v blízkosti školy nebo zdravotnického zařízení, ministerstvo uděluje licence všem žadatelům. Se zvyšujícím se počtem heren roste i počet závislých hráčů. „Planých slibů a řečí v téhle oblasti bylo až až. Ať se ukáže, kdo to před volbami myslí se zdravím populace vážně,“ prohlásil primář detoxikačního oddělení Léčebny Bohnice Karel Nešpor.

Přestože moderní výherní zařízení přinášejí Ministerstvu financí značný příjem i ono připravuje zpřísnění podmínek pro udělování licencí, které mají být součástí nového loterijního zákona. Jen se na nich musí oficiálně dohodnout s loterijními společnostmi. „Je to například zavedení dvoustupňového licenčního systému a zatažení obcí a měst do systému povolování,“ poznamenal náměstek ministra financí Tomáš Zídek.

Protože Ministerstvo financí o novém zákonu mluví už několik let, vedení hlavního města půjde cestou novely stávajícího zákona, kterou chce předložit v září budoucí sněmovně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Knižní záchranka dává vyřazeným knihám druhou šanci

Nevyužívané knihy z domácností, knihoven nebo pozůstalostí nemusejí skončit ve sběru. Projekt Knihomilové je sváží takzvanou Knižní záchrankou, část z nich rozdává a další prodává na dobročinných trzích či internetu. Za pět let tak získal na charitativní účely více než půl milionu korun.
před 2 hhodinami

„Brněnské hantec“ rozšíří kulturní seznam na jihu Moravy

Brněnský hantec se v neděli na zámku v Miloticích oficiálně zařadí na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje. Zápisem chce kraj podpořit dokumentaci hantecu, jeho ochranu a předávání dalším generacím. Zároveň může jít o první krok k případnému zápisu na seznam UNESCO.
před 4 hhodinami

Příhraniční obce chtějí pitnou vodu od sousedů

Období sucha prohlubují v některých příhraničních regionech nedostatek vody. Zdroje na druhé straně hranice jsou přitom dostatečné, a města proto plánují propojit své vodovodní sítě. Spolupráci připravují polská Kudowa-Zdrój s Náchodem a rakouský Gmünd s Českými Velenicemi.
před 5 hhodinami

Při nehodě dvou aut na Brněnsku zemřeli dva lidé, čtyři se těžce zranili

Při nehodě dvou osobních aut u Pohořelic na Brněnsku zemřeli v sobotu vpodvečer dva lidé, další čtyři se těžce zranili. Silnice 53 byla v místě havárie několik hodin uzavřená, policie dopravu odkláněla. Nyní už je silnice otevřená.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Účastníci pochodu Pride upozorňují na trvající nerovnosti i společenskou atmosféru

Prahou v sobotu prošly desítky tisíc lidí, aby vyjádřily podporu komunitě leseb, gayů, bisexuálů a trans lidí (LGBT+). Na Štvanici, kde průvod končil, pokračuje program až do večerních hodin. I kvůli nedávnému útoku na podobnou akci v Berlíně dohlížely na pražský průvod stovky policistů a antikonfliktní tým.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

VideoDomovu Mutice hrozí maximální pokuta. Neregistrovaná péče by mohla být trestná

Provozování nelegálních domovů pro seniory by mohlo být trestným činem. Nyní hrozí nanejvýš pokuta za poskytování služeb bez potřebné registrace. V mnoha případech provozovatelé pokutu řeší insolvencí a založí novou firmu. „Pak podnikají směle dál,“ popisuje náměstkyně jihočeského hejtmana Lucie Kozlová (Naše Česko). Podle zástupce ombudsmanky existují v Česku nelegálních zařízení desítky. Změnu chystá ministerstvo práce a sociálních věcí i na základě stále prověřovaného případu z Táborska, na který upozornila ČT. Krajský úřad Domovu Mutice zřejmě udělí maximální pokutu dva miliony korun.
před 15 hhodinami

Demolici vyhořelé budovy ve Zlíně urychlilo částečné zřícení

Demolici vyhořelé výškové budovy v někdejším továrním areálu ve Zlíně, která pokračovala druhým dnem, v sobotu urychlilo zřícení její části. Trosky spadly na zem ve chvíli, kdy demoliční bagr hydraulickými nůžkami svrchu odstřihával zničená patra domu. Trosky se zřítily dovnitř prostoru, nikomu se nic nestalo, uvedl ředitel marketingu a komunikace společnosti Cream Marcel Schmidt. Práce speciálního stotunového bagru to zastavilo, po jejich odklizení bude na místě v neděli znovu pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Řeky vysychají a podzemní vody ubývá. Hydrolog: Klíčem je zadržování vody

Řeky hlásí rekordně nízký průtok, ubývají zásoby podzemních vod. Řada obcí a měst už přistupuje k opatřením. „Musíme se soustředit zaprvé na pitnou vodu, protože pokud teď neuděláme nic z hlediska rozmnožení zásob pro pitné účely, tak za dvacet let otočíme kohoutkem a třeba nepoteče,“ řekl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem geograf a hydrolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Bohumír Janský. Krajina je dle něj stále schopna vodu zadržovat, avšak je nutné učinit vhodná opatření.
před 19 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.