Dva týdny jsou málo. Stánkaři neměli podle soudu dost času na vyklizení tržnice v Brně

Čtrnáctidenní lhůta na vyklizení tržnice v brněnské ulici Pohořelec i způsob jejího následného odstranění byly nezákonné. Rozhodl tak ve středu Krajský soud v Brně, ke kterému se tři roky starý případ vrátil od Nejvyššího správního soudu. Radnice Brna-středu nechala tržnici zlikvidovat v listopadu 2016, její vlastníci s postupem od začátku nesouhlasí.

Místo stánků s oblečením je dnes nedaleko Malinovského náměstí v Brně nová dlažba, stromy a lavičky. Kvůli odstranění tržnice v roce 2016 se od té doby ale vede spor mezi jejím provozovatelem a radnicí Brna-středu, která prodejce z místa vykázala. Stánky tam podle městské části stály nelegálně. 

Do tři roky trvajícího případu, který se přesouvá od brněnského krajského soudu k Nejvyššímu správnímu soudu, ve středu přibyly další dva rozsudky. Celý spor má několik právních rovin.

Jedna z nich se zabývá čtrnáctidenní lhůtou, kterou dostal majitel stánků na jejich vyklizení. Soud konstatoval, že byla nezákonná. „Téměř osm let žalovaný ty stánky toleroval. Soud shledal, že 14 dní je nepřiměřeně krátká lhůta,“ uvedl soudce zpravodaj Václav Štencel z Krajského soudu v Brně.

Stánky rovnou zničili

Soudci se zabývali taky samotným aktem odstranění, které probíhalo před třemi lety o víkendu ve vyhrocené atmosféře, ve které prodejci na poslední chvíli balili svoje zboží. „Nebyl důvod provádět to v době, kdy bylo možné předpokládat, že obrana ze strany žalobce bude, řekněme, ztížená,“ popsal Štencel.

Právní zástupce firmy První brněnská investiční, tedy vlastníka stánků, rozsudek přivítal. Nabízí se podle něj uvažovat i o vymáhání škody. „Máme za to, že správní úřad postupoval nezákonně, což nám bylo dáno za pravdu,“ řekl advokát vlastníka stánků Milan Zábrž.

Tajemník Brna-středu Petr Štika ale připustil, že soudní spory budou možná pokračovat. „Zákonné důvody tam byly, příště budeme zvažovat přiměřenost těch lhůt. Pokud budeme moct použít kasační stížnost nebo odvolání, tak tohoto využijeme,“ řekl Štika.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Provoz pražského letiště se vrátil na hlavní ranvej

Letový provoz na pražském letišti se vrátil na hlavní dráhu. Kvůli modernizaci okolí hlavní ranveje byl na 4,5 měsíce převeden na vedlejší dráhu. Druhá etapa modernizace začala na konci března a zahrnovala čtrnáct stavebních a technologických projektů letiště za více než jednu miliardu a tři investiční akce externích partnerů, sdělil zástupce mluvčí letiště Jiří Hannich. Loni byla hlavní dráha uzavřena kvůli první etapě modernizace ve stejném období.
před 11 hhodinami

Auto, které jelo téměř dvě stě kilometrů v hodině, řídil čtrnáctiletý chlapec

Policisté ve čtvrtek večer při běžné kontrole zastavili u Obědovic nedaleko Hradce Králové osobní vozidlo značky Audi, které na silnici druhé třídy jelo rychlostí téměř dvě stě kilometrů v hodině. Za volantem přitom seděl teprve čtrnáctiletý chlapec, uvedla v pátek policie na webu. Hlídce řekl, že automobil je jeho otce.
před 13 hhodinami

Ve Zlíně odstartovala Barum rallye. Závod doprovází omezení dopravy

Ve Zlíně začal pětapadesátý ročník Barum Czech Rally. Závodníky čeká třináct rychlostních zkoušek o celkové délce 206 kilometrů. Soutěž se až do neděle pojede na silnicích po celém Zlínském kraji. Na pořádek při akci dohlédnou tři stovky policistů. Demoliční práce na nedávno vyhořelé budově číslo 34 ve Zlíně ovlivní především diváky, kteří se nedostanou do Vavrečkovy ulice.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Hasiči dostali požár lesa na Strakonicku pod kontrolu

Požár lesa u Lnář na Strakonicku zasáhl plochu zhruba deseti hektarů a podle prvotních odhadů způsobil škodu deset milionů korun. Hasiči oheň likvidují od čtvrtečního večera. Zásah bude ještě trvat zřejmě celý pátek.
13. 8. 2026Aktualizovánopřed 15 hhodinami

Cyklostezka spojila českou a bavorskou část Šumavy. Pozor na rozdílná pravidla

Správa Národního parku Šumava propojila Rosenauerovu cyklostezku v oblasti Stožce s Bavorskem. V hlavní sezoně na těchto místech působí společné hlídky tuzemských a bavorských strážců, ke kterým se občas připojují i policisté. Turisty i cyklisty upozorňují, že na mezinárodních trasách musí počítat s rozdílnými pravidly v jednotlivých státech.
před 19 hhodinami

Příslušník bezpečnostních sborů rozbíjel v centru Prahy auta, hledají se svědci

Příslušník některého z bezpečnostních sborů rozbíjel minulý týden v Pařížské ulici v centru Prahy auta. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nyní hledá případné svědky a také další poškozené. Oznámila to na svém webu. Mluvčí inspekce Jakub Augusta zatím nechtěl kvůli vyšetřování upřesnit, ve kterém ze sborů podezřelý muž pracuje.
před 20 hhodinami

VideoSeverní část Pražského okruhu chce ŘSD začít stavět v roce 2028

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce mít do konce příštího roku vykoupených až devadesát procent pozemků, aby mohlo v roce 2028 začít stavět severní část Pražského okruhu. Dálnici bude muset ustoupit například komunitní zahrada uprostřed pražského Suchdola. Mají tudy vést tunely, na povrchu budou stožáry vysokého napětí. Místní už vědí, že to bude nepříjemný zásah do jejich života. ŘSD vyjednává s dotčenými obcemi a městskými částmi dlouhodobě. Stejně jako radnice označuje debaty za náročné. Ke konci příštího roku plánuje ŘSD zažádat o stavební povolení. Pro stát je dokončení základní dálniční sítě prioritou, ale i ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) připouští možné problémy kvůli odporu části místních obyvatel. Zatímco o severní části okruhu se stále jedná, na jihovýchodní mezi Běchovicemi a dálnicí D1 už jsou těžké stroje a dělníci zhruba v polovině prací.
včera v 06:50

Části obcí dochází voda ve studních. Roste tak zájem o cisterny státních rezerv

Problémy se suchem trápí stále více obcí. Především tam, kde jsou lidé závislí na vodě ze studní, které kvůli nedostatku srážek vysychají. Samosprávy hledají řešení – obracejí se například na Správu státních hmotných rezerv (SSHR) se žádostí o zapůjčení cisteren nebo si nechávají vodu dovážet od soukromých firem.
včera v 05:35

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.