Drony v Českém Švýcarsku objevily několik míst s vyšší teplotou. Hasiči je prolévají vodou

3 minuty
Události: Ochranný plot v Hřensku poškodil požár
Zdroj: ČT24

Drony, které monitorují situaci po požáru v národním parku České Švýcarsko, zaznamenaly asi šest míst, kde je zvýšená teplota. Jedná se o Pravčickou bránu, Gabrieliny stezky a Borový důl. Hasiči místa s vyšší teplotou preventivně prolévají vodou. Mluvčí správy parku Tomáš Salov uvedl, že od pátku se v parku objevilo několik míst, která byla potřeba dohasit. Jedno takové Hasiči podchytili například na pravém břehu Edmundovy soutěsky. Oheň v Českém Švýcarsku poškodil taky nejdelší záchytný plot v Česku, hrozí padající kameny.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v Česku, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně park opouštěli, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc.

Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila Správa NP České Švýcarsko. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je čtyřicet profesionálních hasičů. Mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan v pondělí řekl, že se střídají po 24 hodinách.

Rezervaci střeží policie i strážci, hlídají, aby do míst, kde hořelo, nevnikli narušitelé. „Nezaznamenali jsme vážnější incidenty. Lidé nevstupují, kam nemají,“ řekl Salov s tím, že o víkendu přistihli dobrovolní strážci tři výletníky, kteří se chtěli vydat za Šaunštejn, kde už pro ně může být pohyb nebezpečný. 

Mimo jiné pracovníci správy parku prochází částmi poničenými od požáru. Škody zatím správa nevyčíslila. Zřejmě to ještě potrvá, řekl Salov. Podle jeho slov se Pravčická brána a soutěsky do konce srpna neotevřou, musí se provést kontrola stromů a skal. Porosty jsou místy značně poničené a stromy hrozí pádem.

Hraniční přechod do Německa Hřensko/Schmilka zůstane ještě nejméně v pondělí zavřený. Kdy se otevře, není jasné. Na saské straně silnici používají hasiči s technikou, řekla mluvčí policie Eliška Kubíčková. Silnice do Hřenska na české straně je průjezdná od soboty.

Lidé se vracejí do svých domovů

Od sobotního rána se mohou do evakuované obce Hřensko a jejích částí Mezná a Mezní Louka vracet místní, nutná je ale povolenka. V oblasti Mezná a Mezní Louka je asi 80 domů, dvě třetiny z nich obývají chalupáři. Silnice mezi Hřenskem a Mezní Loukou, kterou by za běžných podmínek lidé k návratu využili, ale zůstává zavřená, jsou tam nebezpečné stromy a vozovka je poškozená těžkou technikou hasičů.

Turisté se do osad a západní části parku nedostanou, ministerstvo životního prostředí prodloužilo v pátek omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko až do konce prázdnin. Přes noc je park zcela zavřený, od 21:00 do ranních 6:00 je tam vstup zakázán.

Poškozený záchytný plot

Požár poškodil i nejdelší záchytný plot v Česku. Tři kilometry dlouhá zábrana chrání Hřensko hlavně před padajícími kameny. Při požáru se ale v plotu zachytily také hořící stromy, které padaly do údolí. Správci národního parku teď začali prověřovat, jaké škody oheň na zábraně způsobil.

Kontrola už odhalila ohořelé kotvy i záchytné sítě, budou se muset vyměnit. „Při požáru dojde většinou k poškození povrchových vrstev skal, takže se sníží pevnost kotev, které bariéru drží,“ říká Salov. Pískovec, ve kterém je síť zachycena, může po silném žáru začít i praskat.

Záchytný plot je českým unikátem. Dělníci ho stavěli celý rok z lávky postavené vysoko nad Hřenskem. „Bariéry sehrály výbornou roli, protože hořící materiál nepadal dolů do obce,“ pochvaluje si Salov.

Plot před sedmi lety stál sto třicet miliónů korun. Dokáže zachytit padající kameny až do velikosti menšího nákladního auta. Nestabilní skály byly tehdy považovány za hlavní hrozbu Hřenska, tehdy ještě kůrovcová kalamita a sucho neznamenaly takové ohrožení, jako dnes. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 23 mminutami

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 1 hhodinou

Soud uložil v kauze Stoka další tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka Petru Liškutinovi, Michalu Unzeitigovi a Jiřímu Hosovi podmíněné a peněžité tresty. Soud jim schválil dohody o vině a trestu, které uzavřeli se státním zástupcem. Jedná se o další schválené dohody v kauze údajného ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Všechny již schválené dohody jsou pravomocné.
před 3 hhodinami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 4 hhodinami

Komora kvůli ubývajícím venkovským lékárnám žádá systémovou změnu

Z menších měst a obcí dál mizí lékárny, jejichž provoz je kvůli nastaveným podmínkám stále obtížnější. Ve velkých městech naopak přibývají především pobočky velkých řetězců. Hluk na Uherskohradišťsku je jednou z mála výjimek – po roce tam lékárnu znovu otevřeli. Česká lékárnická komora proto žádá systémové změny, díky kterým by se provoz lékáren vyplatil i v menších obcích. Podle ministerstva zdravotnictví se od příštího roku změní způsob bonifikací tak, aby lékárenská péče nebyla hrazena pouze podle ceny vydaných léků.
před 18 hhodinami

Vědci na Trutnovsku našli v trase D11 hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století

Vědci v trase budoucí dálnice D11 v úseku mezi Jaroměří a Trutnovem objevili hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století, které považují za mimořádný archeologický soubor doplňující poznání tehdejších válečných konfliktů. Kromě hrobu z druhé slezské války z roku 1745, o kterém již informovali, našli také tři z roku 1866.
před 22 hhodinami

Podmínka za znásilnění pro muže ze Siřemi byla porušením zákona, rozhodl Nejvyšší soud

Krajský soud v Ústí nad Labem porušil zákon, když muži z Lounska uložil za znásilnění a omezování osobní svobody jen podmínku. Nejvyšší soud (NS) dal za pravdu stížnosti bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (dříve za ODS). Muž později trestnou činnost opakoval, údajně v Siřemi věznil a znásilňoval další ženu. Výrok NS se však týká předešlého odsouzení a nemá bezprostřední důsledky. Za dané procesní situace totiž NS nemůže verdikt zrušit.
před 22 hhodinami

ODS ukončila členství odcházejícím zastupitelům z jihu Čech. Podle Kuby je to nešťastné

Vedení ODS fakticky ukončilo členství jihočeským a českobudějovickým zastupitelům, kteří již dříve oznámili, že stranu opustí. Končí na základě veřejné deklarace odchodu, řekl místopředseda občanských demokratů Martin Kupka. Ve straně tak skončili mimo jiné jihočeský hejtman Martin Kuba nebo českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová. Celkem jde o třicet krajských a čtrnáct českobudějovických zastupitelů zvolených za ODS. Všichni chtějí vstoupit do nového hnutí, které právě Kuba připravuje.
včera v 12:06
Načítání...