Doprava v Prostějově kolabuje. Kvůli stavbě obchvatu se mění hlavní trasa na Kostelec a Konici

Nahrávám video

Uzavírka spojená se stavbou severního obchvatu Prostějova způsobuje dopravní komplikace řidičům. Ti, kteří jedou směrem na Kostelec na Hané a Konici, musejí počítat s objížďkami, na kterých se tvoří kolony. Ještě donedávna se mohlo jezdit ve směru na Smržice, kvůli současnému budování mostu přes ulici Kosteleckou však musejí motoristé jezdit přes Plumlovskou a Tichou ulici. Omezení pak platí i pro autobusovou dopravu, která je vedena Olomouckou ulicí ve směru na Držovice.

Kvůli objížďkám se tak v Prostějově tvoří dlouhé kolony, nekteří řidiči už ve čtvrtek nabrali zpoždění mnohdy i půl hodiny. Přemostění, které se nyní buduje, je součástí severního obchvatu města, čeká se na něj už deset let. Stát bude až 350 milionů korun, hotový má být příští rok. Uzávěra silnice na Kostelec a Konici má skončit 31. srpna 2021. 

„Tyto uzávěry jsme avizovali od dubna tohoto roku, občané měli možnost se na to připravit. Byly vytvořeny dokonce nové asfaltové povrchy těch objízdných tras tak, aby měli řidiči bezpečný a kvalitní průjezd objízdnou trasou,“ uvedl náměstek prostějovského primátora Jiří Rozehnal (ANO). 

Trasa severního obchvatu Prostějova 

Náměstek dodal, že objízdné trasy se sestavují na základě kapacity jednotlivých ulic, ty musejí mít například i dostatečnou šířku. „Lidé si na to musí zvyknout. Doposud byli zvyklí, že projedou obcí Smržice a poté se dostali na Kostelec na Hané. To ale od včerejška padlo,“ upozornil v pátek Rozehnal.  

Vedení Prostějova tvrdí, že uzavírky byly záměrně naplánovány na prázdninové měsíce, kdy je doprava ve městě klidnější. 

Obchvat až k Mostkovicím

Severní obchvat je pro město velmi důležitý. Spojuje výpadovku na Olomouc s hlavní silnicí ve směru na Kostelec na Hané tak, aby se řidiči úplně vyhnuli centru města. „My už teď pracujeme s Olomouckým krajem na severozápadním obchvatu, který by měl pokračovat směrem k obci Mostkovice, abychom chytali i dopravu směrem od Blanska a ze směru od Vyškova,“ uvedl náměstek. 

Dopravu v Prostějově nyní komplikuje i to, že současně se stavbou obchvatu probíhá i oprava dálnice D46, která město protíná. Rozehnal uvedl, že město jednalo s ŘSD, které provádí opravu dálnice, aby obě akce co nejméně komplikovaly život řidičům. „Vyšli nám vstříc, a veškeré hlavní uzávěry směřovaly na sobotu a neděli, kdy je doprava minimální,“ řekl. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Sovy hynou v trubkách i nádržích. Ornitologové varují před technickými pastmi

Kostry sedmi sov pálených našli ornitologové ve svisle postavených trubkách v zemědělské usedlosti na Mostecku. Upozorňují, že podobné technické pasti každoročně usmrtí řadu ptáků i dalších živočichů. Nebezpečné jsou také odkryté nádrže, sudy, okapy nebo šachty.
před 2 hhodinami

Na silnici u Trutnova je kvůli stavbě D11 kyvadlový provoz, mohou vznikat kolony

Na frekventované silnici I/37 mezi obcemi Kocbeře a Výšinka na tahu od Jaroměře do Trutnova a východních Krkonoš začíná kvůli stavbě dálnice D11 kyvadlový provoz. V místě se podle policie dají čekat kolony a řidiči by svou cestu měli raději plánovat s časovou rezervou. Omezení potrvá rok, do července 2027.
před 3 hhodinami

K Barrandovskému mostu se vrátí Rovnováha. Stát to bude 13 milionů

Praha postaví repliku rozměrné betonové plastiky Rovnováha, která se v pátek zřítila u Barrandovského mostu. Pražští radní v pondělí schválili uvolnění 13 milionů korun na její zhotovení. Provoz na Barrandovském mostu už je po pátečním zřícení díla bez omezení. Uzavřená zůstává pouze menší oblast pod mostem, kde dělníci pokračují v úklidu.
před 5 hhodinami

Po konci vládní regulace zdražuje hlavně nafta

Ceny pohonných hmot na některých čerpacích stanicích v Čechách a na Vysočině oproti pátku vzrostly. Nafta někde zdražila i o víc než tři koruny na litru. Na některých jihočeských pumpách se ceny od pátku nezměnily a v Liberci zůstaly stejné jako v neděli. Také v Karlovarském kraji se ceny paliv po skončení státní regulace měnily jen minimálně, zjistili zpravodajové ČT a agentury ČTK. Podle ministra dopravy Ivana Bednárika (za SPD) zatím dopad konce regulace není tak silný, jak se očekávalo.
10:45Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Teploty v troskách shořelé zlínské budovy klesly, zásah pokračuje

Teploty na požářišti výškové budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně klesají. Přispělo k tomu i počasí v uplynulých dnech, které do regionu přineslo bouřky a přeháňky. Hasiči rozsáhlý požár dál likvidují. Jak dlouho ještě jejich zásah potrvá, nechtěla mluvčí sboru v pondělí předjímat.
před 8 hhodinami

Muž, který se pokusil o sebevraždu po střelbě v Praze 10, zemřel

Muž, který se podle policie pokusil o sebevraždu po střelbě v Herbenově ulici v Praze 10 z minulého týdne, zemřel. České televizi to sdělil mluvčí pražských policistů Jan Rybanský. Na místě byla tehdy nalezena také zavražděná žena.
před 11 hhodinami

VideoZubní pohotovosti část měst dotuje, půl roku platí nová pravidla

Před půl rokem se lékařské pohotovosti v Česku začaly řídit novými pravidly. Organizaci jejich práce převzaly zdravotní pojišťovny. U těch zubních musí zajistit o víkendech a svátcích péči nejméně po čtyři hodiny. Ve větších městech pak fungují centrální pohotovosti, v řadě regionů se ale služby mezi stomatology střídají. V tuzemsku existuje 37 centrálních zubních pohotovostí, někde je doplňují ještě takzvané rotující, v nichž se střídá několik ordinací. Pacienti si proto musí zjistit, kdo a kde zrovna slouží. Pro děti fungují tyto akutní služby od ledna povinně ve všech nemocnicích, které mají lůžkovou pediatrii. Pohotovosti pro dospělé pak většinou fungují při urgentních příjmech. Někde ale zůstaly v provozu i mimo nemocnice. Část měst jejich provoz dotuje, díky tomu mívají i delší ordinační hodiny.
před 13 hhodinami

Hasiče zaměstnávaly silné bouřky, některé domácnosti přišly o proud

Během nedělního odpoledne se jihovýchod a východ Česka potýkal s bouřkami. V těchto oblastech platila zpřísněná výstraha. Na jihu Moravy vyjížděli hasiči k desítkám událostí. Silný vítr lámal stromy a poničil střechu školy. Bouřka zasáhla rovněž Zlínský kraj a Vysočinu. Během odpoledne přišlo v důsledku počasí o elektřinu přes 26 200 domácností, uvedli distributoři.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.