Do krnovského babyboxu někdo odložil holčičku

Krnov - Do babyboxu v nemocnici v Krnově na Bruntálsku někdo v úterý večer odložil holčičku. Oznámil to předseda správní rady Nadačního fondu pro odložené děti Statim Ludvík Hess. Dívka je letos sedmým a celkem 88. dítětem odloženým v některém z více než 55 babyboxů v České republice.

Holčička byla do krnovského babyboxu odložena před 22:00. Podle primářky dětského oddělení nemocnice Marie Žaloudíkové se dítě narodilo zřejmě několik hodin před tím. Na holčičce nebyly patrny žádné známky zdravotních potíží, měřila 51 centimetrů a vážila 3,22 kilogramu. „Teď bude několik dnů na dětském oddělení. Pak sociální pracovníci zajistí její umístění do náhradní rodiny nebo kojeneckého ústavu,“ řekla mluvčí nemocnice Eva Kijonková.

První babybox v Česku byl otevřen v roce 2005 v sídle soukromé kliniky GynCentrum v pražském Hloubětíně. Zatím poslední byl minulý měsíc instalován v uherskohradišťské nemocnici, zatím je ve zkušebním provozu. Schránky, do kterých mohou matky anonymně odložit dítě, ale mají i své odpůrce, včetně České neonatologické společnosti. Loni se proti nim postavil i Výbor OSN pro práva dítěte. Podle něj odporují babyboxy pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče.