Bombu z války na skládce Uhy pyrotechnici zneškodnili a odvezli

Uhy (Kladensko) – Na skládce u obce Uhy na Kladensku pyrotechnici zneškodnili leteckou pumu z druhé světové války. Při pracích na rozšíření skládky ji dopoledne objevil bagrista, který dělal skrývku ornice. Nakonec se pyrotechnikům podařilo vyšroubovat zapalovače, bombu tak zneškodnili a poté bezpečně odvezli na jiné místo. Chtějí ji používat k výcviku.

Pyrotechnici zprvu pochybovali, zda dokáží nalezenou druhoválečnou bombu zneškodnit, aby ji mohli převézt, hrozilo proto, že ji budou muset odpálit na místě. Nakonec ale našli zapalovače a odšroubovali je. „Pak je možné ji transportovat do nějakého prostoru, kde se odpálí,“ uvedl pyrotechnik Michal Zázvorka.

Pro případ, že by bylo nutné pumu odpálit přímo na užské skládce, policie vyklidila její okolí. Efektivní dosah střepin mohutné pumy je totiž až kilometrový. Policisté proto hlídali příjezdové cesty i okolní pole, aby se do nebezpečné zóny nikdo nepřiblížil.

Na pumu narazil bagrista, který pracoval na rozšíření skládky. „Byla nalezena zhruba ve tři čtvrtě na devět ráno v části stavby druhé etapy rozšiřování skládky Uhy. Našel ji zaměstnanec stavební společnosti, která pro nás stavbu zprostředkovává,“ popsala Šárka Býmová ze společnosti A.S.A., která skládku provozuje.

Letecká puma je jedna z největších, jaké kdy byly na českém území nalezeny. Podle kurátora letecké sbírky Michala Plavce ale nejde o nečekaný objev. „Při největším náletu na Kralupy nad Vltavou jich spadlo 1 270,“ podotkl. V pumě je 100 kilogramů železa a 130 kilogramů výbušniny, komisař pyrotechnické služby Pavel Studený uvedl, že jde o trinitrotoluen. Podle Michala Zázvorky pochází z amerických nebo britských letadel, která za druhé světové války útočila například na nedaleké Kralupy nad Vltavou. Velitel policejních pyrotechniků Michal Dlouhý upřesnil, že jde o americký typ M43. Puma mohla být odhozena při návratu letadel z bojové akce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Požár ve Zlíně policie prověřuje, má podezření na spáchání trestného činu

Rozsáhlý požár výškové budovy v centru Zlína policie prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Hrozí za něj pět let. Hasiči v noci na pátek požár lokalizovali a mají jej pod kontrolou. Zároveň snížili stupeň požárního poplachu z nejvyššího, čtvrtého na druhý. Hasební práce pokračují. Požářiště by hasiči chtěli předat majiteli v pondělí. Podle statika již nebude možné budovu zachránit. Buď spadne sama, nebo bude muset být zdemolovaná. Při požáru se nikdo nezranil, příčina zatím není známá, stejně jako výše způsobených škod.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ministerstvo snížilo počet akceleračních zón pro obnovitelné zdroje

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) snížilo počet oblastí vymezených pro zrychlenou výstavbu větrných nebo solárních elektráren na 61. Původně bylo přitom vymezeno 110 takzvaných akceleračních zón. Spolu s tím úřad stanovil ještě několik podmínek pro výstavbu – například zpracování detailních studií, použití nejúčinnějších a ověřených technologií, minimalizaci záborů zemědělské půdy či ochranu živočišných druhů. Dle resortu omezení zón výrazně snížilo jejich negativní dopady.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Ve FN Olomouc implantovali některé defibrilátory bez splnění všech kritérií

Ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL) byly podle předběžného stanoviska odborné komise v roce 2024 některým pacientům implantovány defibrilátory ICD, aniž byla zcela splněna všechna indikační kritéria. Vedení nemocnice považuje zjištění komise za závažná, její stanovisko předalo policii a spolupracuje s vyšetřovateli, kteří implantace ICD ve FNOL prověřují kvůli podezření z podvodu a těžkého ublížení na zdraví.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

ODS vyzvala kandidáta na starostu Prahy 1 k odstoupení kvůli majetku, ten to odmítl

Vedení ODS vyzvalo stranického kandidáta na starostu Prahy 1 Filipa Dvořáka, aby z kandidátky odstoupil. Důvodem je to, že vedení strany ani veřejnosti nevysvětlil své majetkové poměry, informovala strana. Na Dvořákovy majetkové poměry upozornily Seznam Zprávy – dle nich chce vedení ODS vysvětlit, jak jeho otec přišel k majetku v hodnotě 230 milionů korun, který Dvořák zdědil. Dvořák výzvu označil za nešťastnou. Odmítl, že by své majetkové poměry nevysvětlil.
před 16 hhodinami

Skvělá energie, řekl Wright po návratu o Varech. Přijel i Bacon s celou rodinou

Na filmovém festivalu v Karlových Varech už jsou další avizovaní zahraniční hosté. Americký herec Jeffrey Wright uvedl snímek Basquiat a při sobotním závěrečném ceremoniálu převezme čestnou cenu za přínos kinematografii. Jeho krajan Kevin Bacon představí festivalovému publiku Rodinný film, který skutečně natočil se svými nejbližšími.
před 17 hhodinami

Za hlášeným silným zemětřesením u Rokycan byla těžba v lomu

Čeští geologové vysvětlili, proč ve čtvrtek večer hlásily evropské seismologické služby zatím nejsilnější zemětřesení v dějinách Česka – aniž by se ale země otřásala. Přístroje chybně vyhodnotily odpal v lomu.
před 18 hhodinami

Hořící budova ve Zlíně se částečně zřítila, má narušenou statiku. Škody budou vysoké

Ve Zlíně ráno vypukl požár ve skladu obuvi v devátém patře budovy číslo 34 v bývalém baťovském továrním areálu. Odpoledne se budova postupně na dvou místech zřítila, stát zůstávala zhruba polovina objektu s jedenácti nadzemními podlažími. Podle mluvčího hasičů má ale budova narušenou statiku. Požár, který podle hasičů ve čtvrtek uhašený nebude, si dle policie a záchranné služby nevyžádal žádné zranění. Materiální škody ale budou vysoké. Město doporučuje obyvatelům omezit větrání.
9. 7. 2026Aktualizováno9. 7. 2026

Stanice zaznamenaly v Česku slabý otřes, původně přístroje hlásily mnohem silnější

Seismické stanice v Česku ve čtvrtek zaznamenaly slabý otřes země. Původní informace, která pocházela z Německa a hovořila o síle 5,5 stupně, se nepotvrdila. Záchvěv byl nakonec mnohem slabší. Jeho sílu a přesnou lokaci vědci teprve přesným měřením vyhodnotí a určí, řekl ve čtvrtek večer ředitel Geofyzikálního ústavu Akademie věd Aleš Špičák. Evropsko-středozemní seismologické centrum později informaci o síle zemětřesení upřesnilo na magnitudo 1,8.
9. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.