Archeologové objevili na Rychnovsku pozůstatky sídliště z období stěhování národů

Archeologové v místě budoucího obchvatu Doudleb nad Orlicí na Rychnovsku nalezli sídliště z doby stěhování národů datované do 3. až 5. století našeho letopočtu. Takové v Podorlicku dosud nezkoumali. Pozoruhodné jsou podle nich také nálezy sídliště z období eneolitu a starší doby železné. Na výzkumu spolupracují archeologové z Univerzity Hradec Králové (UHK) a rychnovského muzea.

Na staveništi dva a půl kilometru dlouhého silničního obchvatu archeologové dokončují výzkum. „Nyní zkoumáme úsek o délce asi pět set metrů, kde je nejintenzivnější osídlení. Úplnou novinkou je sídliště z období stěhování národů, jeho součástí jsou například dvě pece. Toto sídliště je pro nás obrovským překvapením,“ řekla archeoložka Martina Beková.

Sídliště ze starší doby železné patří převážně platěnické fázi kultury popelnicových polí datované zhruba k roku 800 před naším letopočtem. Do tohoto období spadá také sídelní komplex dvorců s obilnými sily či studněmi s obětištěm uprostřed v podobě dvou jam se zbytky spálených kostí a zlomky na svoji dobu luxusní keramiky. „Obětiště v sídelním areálu z této doby dosud na východě Čech nebylo rozeznané,“ poznamenala Beková.

Archeology překvapil rozsah osídlení místa

Významný je podle ní také objev sídliště jordanovské kultury z přelomu mladšího a pozdního eneolitu datovaného do doby kolem roku 4500 před naším letopočtem. Archeology překvapil zejména rozsah tohoto osídlení. „Kultura jordanovská byla známá z nedaleké cihelny u Kostelce nad Orlicí pouze ze dvou jam. Ze současného výzkumu máme zachycené osídlení, které se táhne na zhruba jednom kilometru, takže to vypadá na celou sídelní aglomeraci, což je v této části Královéhradeckého kraje výjimečné,“ vysvětlila archeoložka.

Oblast Doudleb a sousedního Kostelce nad Orlicí označují archeologové za jednu ze dvou nejvýznamnějších sídleních komor zemědělského pravěku v okrese Rychnov nad Kněžnou. Druhá je v Opočnu a okolí. V posledních deseti letech se Rychnovsko stále více dostává na archeologickou mapu Česka. Současný nárůst množství nálezů a lokalit souvisí s menší intenzitou archeologických výzkumů v minulých desetiletích v podhůří Orlických hor.