Po zatažené sobotě se sněžením na horách se má v neděli mírně oteplit

7 minut
Předpověď počasí
Zdroj: ČT24

Do soboty bude v Česku převážně zataženo s přeháňkami a deštěm, na horách bude sněžit, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teploty v pátek a sobotu nemají přesáhnout šest stupňů Celsia. V neděli se zřejmě vyjasní a mírně oteplí, v noci a ráno ale mohou namrzat silnice.

Ve čtvrtek může být ještě přechodně a krátce i polojasno, teploty by se neměly dostat nad devět stupňů Celsia. Meteorologové předpovídají občasný déšť a během dne od západu místy přeháňky. „V polohách nad 600 metrů postupně srážky sněhové, na horách trvalé sněžení, na severu Čech i vydatnější,“ uvedli.

Podle meteoroložky České televize Milady Křížové se ve čtvrtek vlivem čerstvého větru bude ochlazovat. „Postupně, jak začne foukat čerstvý vítr, pocitová teplota bude sražena až o sedm stupňů níže,“ sdělila.

Podle výstrahy ČHMÚ může v Krkonoších od čtvrtečního poledne do pátečního večera napadnout až šedesát centimetrů sněhu a v Jizerských horách asi třicet centimetrů. V Jeseníkách se očekává od čtvrtečního večera a během pátku třicet centimetrů nového sněhu.

V pátek nejspíš začne srážek a částečně i oblačnosti ubývat, ale má se ochladit. Denní maxima do šesti stupňů Celsia očekávají meteorologové také v sobotu, nebe se má opět zatáhnout. „V jihovýchodní polovině území místy déšť nebo přeháňky, nad 500 metrů srážky sněhové,“ uvedl ČHMÚ k sobotě. Podle Křížové by ale srážky měly v sobotu postupně ustávat.

V neděli by mělo být polojasno, hrozí ale mlhy

Neděle by měla být jasná až polojasná s teplotními maximy přes den na osmi stupních Celsia. „V neděli už očekáváme postupně tvorbu nízké oblačnosti a také mlh, které mohou i namrzat, protože v noci očekáváme teploty většinou pod nulou,“ konstatovala Křížová. Tam, kde se mlhy budou přes den udržovat, budou podle ní teploty pouze okolo dvou stupňů.

Noční teploty pod nulou budou zřejmě také v pondělí, kdy by přes den neměly většinou přesáhnout pět stupňů Celsia. Nejspíš se vrátí nízká oblačnost. Podobně jako v pondělí by podle ČHMÚ mělo být také v dalších dnech příštího týdne.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Východu Moravy hrozí v sobotu silné bouře s kroupami a přívalovými dešti

V sobotu odpoledne a večer hrozí silné bouřky na východě Moravy podél hranic se Slovenskem. Provázet je může přívalový déšť, menší kroupy a vítr o rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 1 hhodinou

Po bouřích jsou bez proudu tisíce lidí, padaly i kroupy jako míčky

Po silných bouřích, které zasáhly část Česka ve středu a ve čtvrtek, zůstává v pátek ráno zhruba 3,5 tisíce domácností bez elektřiny. Nejvíce jich je ve středních Čechách, následují kraje Moravskoslezský a Zlínský. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozornil, že ve čtvrtek padaly v bouřkách na Moravě a ve Slezsku až sedmicentimetrové kroupy a nárazy větru byly na některých místech kolem 100 kilometrů za hodinu.
před 3 hhodinami

Moravu a Slezsko zasáhly silné bouřky

Bouřky a krupobití zasáhly odpoledne a večer východ Česka. Pásmo velmi silných bouřek postupovalo od jižní přes střední Moravu až k severu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) během večera varoval například před výrazným bouřkovým systémem na Zlínsku nebo před velkými kroupami na Vsetínsku a Ostravsku. Podle zpravodajů ČT byly bouřky nejsilnější okolo osmé hodiny. Hasiči mezi 18:00 a 22:00 řešili přes dvě stě událostí spojených s počasím.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Po bouřkách zůstávaly vpodvečer bez proudu nadále tisíce domácností

Při bouřkách v noci ze středy na čtvrtek hasiči vyjížděli k téměř 500 událostem, nejčastěji čerpali vodu a odklízeli spadlé stromy. Nejvíc práce měli ve Středočeském, Jihočeském a Královéhradeckém kraji. Spadlé stromy na některých místech omezovaly dopravu a působily výpadky v dodávkách elektřiny. Bez proudu během čtvrtečního pozdního odpoledne zůstávalo nadále asi 8200 odběratelů. Ve čtvrtek vpodvečer dorazily další bouřky na Moravu a do Slezska.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Silné bouřky zasáhly Nymbursko a Příbramsko

Hasiči hlásili v noci ze středy na čtvrtek asi dvě stovky událostí kvůli bouřkám, nejčastěji čerpali vodu ze zatopených sklepů a garáží, nebo odstraňovali spadlé stromy. První bouřky udeřily už odpoledne, večer byla nejvážnější situace na Příbramsku a Nymbursku, kde padaly i čtyřcentimetrové kroupy. Výstraha před silnými bouřkami vydaná Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) se týkala většiny republiky.
4. 6. 2025Aktualizovánovčera v 01:26

Kouř z kanadských požárů se dostává nad Evropu

Kouř z lesních požárů v Kanadě překonal Atlantik a v posledních dnech se dostal do Evropy, uvedla agentura EU pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus, podle níž se v nadcházejících dnech očekávají nad evropským kontinentem další oblaka kouře. Ten by ale podle předpovědí unijní meteorologické služby neměl mít výraznější dopad na kvalitu ovzduší v přízemní vrstvě atmosféry.
4. 6. 2025

Hrozba horkých vln v Česku roste. Nově je sleduje specializovaný web

Kvůli rostoucímu riziku horkých vln připravili odborníci z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR – CzechGlobe projekt, který je zaměřený na monitoring, předpověď a sledování tohoto negativního klimatického jevu na území Česka. Za horkou vlnu lze označit více dnů trvající počasí s velmi vysokými teplotami, které se negativně podepisují na lidském zdraví.
4. 6. 2025

Hrozí velmi silné bouřky s větrem a krupobitím

Ve středu odpoledne a večer hrozí v Čechách velmi silné bouřky, které budou postupovat od jihozápadu k severovýchodu. Provázet je může intenzivní déšť, kroupy a silný vítr o rychlosti až 110 kilometrů v hodině. Varování v úterý vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
3. 6. 2025Aktualizováno3. 6. 2025
Načítání...