Padaly teplotní rekordy. I o sedm stupňů

V Česku v sobotu padaly teplotní rekordy, bylo i přes 18 stupňů Celsia. V Krásném Údolí na Karlovarsku, kde bylo nejtepleji, naměřili meteorologové 18,2 stupně. Teplo bylo hlavně ve vyšších polohách na západě země. Už v předchozích týdnech se v Česku objevila inverze, kdy bylo na horách mimořádně teplo a v nižších polohách chladněji.

Rekordy pro sobotu padly na 24 ze zhruba 160 meteorologických stanic, které měří teploty 30 a více let. Teplota 18,2 stupně v Krásném Údolí překonala předchozí rekord z roku 1986 o více než šest stupňů.

Místo s druhou nejvyšší teplotou byl Měděnec na Chomutovsku se 17,2 stupně Celsia. Padl tam rekord z roku 1969, který činil deset stupňů. Na stanici sobotní teplota dokonce překonala i měsíční rekord. Jedná se tedy o dosud největší listopadovou teplotu zaznamenanou v Měděnci.

Teplý podzim

I v předešlých týdnech na konci října a začátku listopadu zaznamenali meteorologové dny, kdy inverze přinesla teplejší počasí do hor, kdežto v nížinách bylo chladněji.

Třeba 30. října na třech místech v Česku vystoupaly teploty na 25 stupňů Celsia a výše, což naplnilo meteorologickou definici letního dne.

Nejtepleji bylo tehdy ve Vimperku na Prachaticku, kde odpoledne naměřili 26,2 stupně. Letošní říjen v Česku byl s průměrnou teplotou 10,7 stupně podle ČHMÚ čtvrtý nejteplejší od roku 1961, kdy začali meteorologové měsíční průměry počítat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Některé řeky nedosahují ani třetiny květnových průtoků, vodáci ruší i závody

V Česku je letos v polovině května oproti obvyklému stavu sjízdných osmdesát procent řek, uvedl předseda Svazu vodáků ČR Libor Polák s tím, že hlavním důvodem je nedostatek jarních srážek. Stav vody brání sjíždění řeky Lužnice, Teplé Vltavy, úseků řeky Sázavy, horních částí Labe a Ohře, Divoké i Tiché Orlice. Meteorologové očekávají v následujících dnech více srážek, které by podle nich mohly situaci zlepšit.
před 4 hhodinami

V Beskydech bude o víkendu vydatně pršet

V Beskydech bude od sobotního do pondělního rána vydatně pršet. Během dvou dnů může spadnout až 70 litrů vody na metr čtvereční. Od neděle se může zvýšit odtok vody z krajiny. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) bude výstrahu dále upřesňovat.
včera v 11:03

Řadu zápasů na fotbalovém šampionátu může ohrozit „vlhké vedro“

Na mistrovství světa ve fotbale, které začne už za necelý měsíc, by mohly panovat meteorologické podmínky, jež překonávají hranice doporučované pro přerušení zápasů. Nová analýza upozorňuje na rizika a analyzuje příčiny.
14. 5. 2026

Víkend bude chladný. Hodně pršet má hlavně na východě Česka

Nadcházející víkend v Česku bude deštivý a chladný. Vydatně pršet bude zejména ve východní polovině země, a to především v neděli. Teplotní maxima budou mezi 11 až 17 stupni Celsia. Oteplení nad dvacet stupňů očekávají meteorologové až v příštím týdnu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
14. 5. 2026

Rok 2026 je už nyní klimaticky mimořádný, upozorňuje nová zpráva

Během prvních měsíců roku 2026 shořelo po celém světě více než 150 milionů hektarů rostlin. Je to zhruba dvojnásobek nedávného průměru pro toto období. Tento nárůst je součástí širšího trendu oteplování Země, v jehož rámci teploty mořské hladiny dosahují téměř rekordních maxim, arktický mořský led se nachází na historických minimech a dochází k rekordním vlnám veder a suchům. „Vzhledem k vysoké pravděpodobnosti vzniku jevu El Niño by druhá polovina roku mohla být ještě horší,“ uvedli zástupci vědecké organizace World Weather Attribution (WWA) v nové zprávě.
12. 5. 2026

Silné deště a krupobití. Hasiči kvůli bouřkám měli desítky výjezdů

Bouřky, které zasáhly Česko, zeslábly. Do úterní šesté hodiny ranní platila výstraha ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. Nejsilněji bouřky udeřily na Hodonínsku, hasiči tam vyjížděli kvůli počasí k 52 událostem. V regionu řešili hlavně popadané stromy a zaplavené sklepy. Bouřky se objevily ale i v okolí Bruntálu či Plzně. Na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje i na dalších místech na Moravě se vyskytlo krupobití.
11. 5. 2026Aktualizováno12. 5. 2026

Ochladí se. V pondělí se čeká déšť, v úterý na horách sníh

V příštím týdnu se v Česku poměrně výrazně ochladí. V pondělí na většině území zaprší a vyloučené nejsou ani bouřky, v úterý na horách napadne dokonce poprašek sněhu. Ve středu se pak objeví i ranní mrazíky, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle meteorologů by déšť měl být vzpruhou pro půdu a vegetaci, které trápí sucho.
9. 5. 2026Aktualizováno9. 5. 2026

Sněhová kalamita v květnu. Před sedmdesáti lety napadly desítky centimetrů sněhu

Letošní květen zatím přináší převážně teplotně nadprůměrné dny a sníh roztál během uplynulého týdne už i v Krkonoších. To před 73 lety byla situace dramaticky odlišná – ledoví muži tehdy sice dorazili o pár dnů dříve, ale s o to větší intenzitou, a dokonce s sebou přinesli i sněhovou kalamitu. Šlo o mimořádně silné ochlazení s mrazy, sněžením i v nížinách a rozsáhlými škodami na vegetaci a zemědělství.
9. 5. 2026
Načítání...