Do Evropy proniká arktický vzduch, přinese vlnu zimy. Na jihu kontinentu hrozí velké škody

Letošní Velikonoce přinášejí vyloženě proměnlivé počasí. Po extrémně teplém Zeleném čtvrtku se na Velký pátek citelně ochladilo, i když se teploty v podstatě dostaly k obvyklým hodnotám pro začátek dubna. Následovala místy doslova Bílá sobota s četnými sněhovými přeháňkami a pak jsme zažili slunečnou neděli na Boží hod velikonoční. A závěr Velikonoc, tedy Velikonoční pondělí střídavý ráz završí doslova dramatickou změnou, o kterou se postará výrazná studená fronta přecházející od severu až severozápadu. Za ní k nám pronikne studený původem arktický vzduch od severu. Tentokrát ale nepůjde o krátké ochlazení jako v sobotu, potrvá déle a zasáhne většinu Evropy.

 Na začátku přílivu arktického vzduchu do střední Evropy stál mimořádný, až stohektopaskalový rozdíl tlaku vzduchu mezi mohutnou tlakovou výší nad Grónskem (tlak přes 1065 hektopaskalů) a hlubokou tlakovou níží severně od Skandinávie (kolem 965 hektopaskalů). Něco takového se stává jen výjimečně a svědčí to o mimořádné dynamičnosti povětrnostní situace.

Na čele studeného vzduchu postupuje výrazná studená fronta, která se v pondělí doslova přežene přes střední Evropu k jihovýchodu za doprovodu silného větru, místy až vichřice, a také deště, přecházejícího poměrně rychle do srážek smíšených a sněžení. Ojediněle se objeví bouřky.

Studená fronta dorazí večer k Alpám, kde se zpomalí a současně se nad severním Jadranem začne prohlubovat tlaková níže. Výsledkem budou intenzivní srážky v pásu od severovýchodní Itálie přes Slovinsko až po Chorvatsko. Během noci a zítřejšího rána by v těchto oblastech mohlo místy napadnout deset až třicet centimetrů sněhu, od vyšších poloh i kolem půl metru. A protože i tady bude foukat čerstvý až silný vítr (u chorvatských břehů Jadranu hrozí zítra dokonce silná, extrémně nebezpečná, bóra), lze při sněžení čekat i podmínky blizardu.

Během úterka a středy pak studený vzduch zasáhne většinu Balkánu. Příliv arktického vzduchu se naplno projeví také v celé západní Evropě, částečně až na severu Španělska. V kombinaci s čerstvým severním větrem tak velkou část kontinentu čekají dva až tři pocitově spíš zimní než jarní dny.

Vpád studeného arktického vzduchu zasáhne do středečního rána velkou část Evropy
Zdroj: www.shmu.sk

Kromě sněhu je zřejmě největší riziko vpádu arktického vzduchu spojeno s nočním ochlazením a výrazným poklesem minimálních teplot pod bod mrazu, které povede ke značnému ohrožení vegetace. Noci z úterý na středu a ze středy na čtvrtek přinesou mráz kromě jižních částí kontinentu prakticky v celé Evropě. Minima klesnou často i pod minus tři stupně Celsia, a přízemní teploty můžou místy spadnout na minus pět až minus deset stupňů. 

V Česku je díky chladnějším vlnám v březnu riziko poškození vegetace sice poněkud menší, nicméně v mnoha státech jižně od ČR hrozí až katastrofální zničení květů ovocných stromů, vinné révy i dalších rostlin.

Arktický vzduch v Česku

V Česku se arktický vzduch projeví nízkými teplotami a opakovanými sněhovými přeháňkami, které se budou vyskytovat i v nížinách, od vyšších poloh se tak bude vytvářet sněhová pokrývka. Úterní maxima čekejme jen kolem pěti stupňů a během dne se objeví četné sněhové přeháňky, přes den v nížinách můžou být i smíšené. Nejchladnějším dnem týdne bude středa, kdy bude na většině území opět sněžit a denní teploty vystoupí jen na jeden až pět stupňů Celsia, tepleji bude na jihovýchodě, kde naměří až sedm stupňů.

Čtvrteční ranní minima v Itálii a na Balkáně klesnou místy pod 0 °C
Zdroj: Wetterzentrale.de

Navíc se přidá čerstvý severní vítr, který pocitovou teplotu stlačí místy i dost hluboko pod nulu – zimní bundy se tak ještě budou hodit. Studený bude také čtvrtek, kdy se maxima dostanou na tři až sedm stupňů a nadále se místy objeví sněhové, v nížinách i smíšené přeháňky.

A až do pátku nás čekají vesměs mrazivé noci, minima budou klesat nejčastěji na nulu až minus pět, v horských údolích se při vyjasnění a utišení větru minima dostanou i pod minus deset stupňů Celsia. Při poklesu teplot pod nulu se pak může z vody z tajícího sněhu tvořit náledí. Na horách bude mrznout i přes den, a navíc se tam při silnějším větru budou občas tvořit sněhové jazyky. Oteplení přinese pátek, kdy se odpolední teploty už dostanou většinou nad deset stupňů.

Středeční ranní minima budou ve střední i západní Evropě většinou pod nulou
Zdroj: Wetterzentrale.de

Vpády studeného, arktického vzduchu na jaře do střední Evropy sice nejsou nic výjimečného, ostatně zažili jsme je i loni. Ten, který nás čeká v tomto týdnu, bude ale svým plošným rozsahem poměrně výjimečný. A i když v Česku snad škody napáchané nočními mrazy nebudou tak velké, v jižní polovině Evropy je úroda ovoce ve značném ohrožení. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

V Budějovicích bylo dvacet stupňů, maxima hlásí pětina stanic

Teplotní rekordy v pátek padly na víc než pětině míst, zapsalo je 38 ze 172 dlouhodobě měřících meteorologických stanic. Nejvyšší hodnotu teploměr ukázal v Českých Budějovicích, bylo tam 20,7 stupně Celsia. Byla to jediná a první letos naměřená teplota nad dvacet stupňů. Devatenáct stupňů Celsia nebo víc meteorologové zaznamenali ještě na dalších osmi místech, shrnul Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Poznamenat to může i výstražné služby, říká k hrozbě propouštění v ČHMÚ ředitel Rieder

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) má v rámci plánovaných vládních úspor podle informací Českého rozhlasu propustit 37 zaměstnanců. V rozhovoru pro Českou televizi varoval jeho ředitel Mark Rieder před následky, které by se projevily i v tak důležitých oblastech, jako jsou výstrahy na jevy, které způsobují stomiliardové škody.
před 19 hhodinami

Kvůli sněhové bouři jsou na severovýchodě USA desetitisíce lidí bez proudu

Na severovýchodě Spojených států jsou po sněhové bouři nadále desetitisíce lidí bez proudu. Celý region se potýká s nízkými teplotami a pokračuje v odklízení desítek centimetrů sněhu. Bouře, která na východní pobřeží dorazila v neděli večer místního času, byla nejsilnější v pondělí. Počasí si vyžádalo nejméně jednu oběť. Ve středu má region zasáhnout další sněhová bouře menšího rozsahu.
25. 2. 2026

Přichází jaro v zimě. Teploty se mohou přiblížit osmnácti stupňům

Po týdnech, kdy člověk na obloze nezahlédl Slunce a z nebe padal sníh nebo déšť, se počasí nad Evropou v posledním únorovém týdnu dramaticky mění. Velká část kontinentu už zažívá nebo zažije teplotně výrazně nadprůměrné dny a také velkou oblačnost v mnoha oblastech vystřídá slunečnější ráz počasí. V některých oblastech teplota letos poprvé dokonce dosáhne nebo přesáhne hranici dvaceti stupňů. Závěr klimatologické zimy tak přinese poměrně výraznou ochutnávku pravého jara.
25. 2. 2026

Na zhruba desítce míst platila povodňová bdělost

První povodňový stupeň platil v úterý ráno zhruba desítce míst v Česku. Týkalo se to například Tiché Orlice na Rychnovsku, kde voda ze vzedmuté řeky zaplavila cyklostezku mezi Týništěm nad Orlicí a Albrechticemi nad Orlicí. Mírné vzestupy hladin meteorologové očekávají také na Moravské Dyji v Janově a na střední a dolní Nežárce. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
24. 2. 2026Aktualizováno24. 2. 2026

Obleva zvedla hladiny řek na povodňové stupně

Kvůli dešti a tání sněhu platí v pondělí večer na pětadvaceti místech na severu a jihu Čech, na Českomoravské vrchovině a na Moravě první stupeň povodňové aktivity ze tří. Na takzvanou povodňovou bdělost klesla večer řeka Sázava na Vysočině a Svratka v Pardubickém kraji, které odpoledne krátce vystoupaly na druhý stupeň – tedy pohotovost. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
23. 2. 2026Aktualizováno23. 2. 2026

V New Yorku byla kvůli sněhové bouři patnáct hodin uzavřena doprava

Sněhová bouře uvěznila v neděli večer a v pondělí dopoledne doma miliony Newyorčanů a dalších obyvatel severovýchodu Spojených států. Do pondělního poledne místního času (18:00 SEČ) platilo ve městě uzavření všech ulic, dálnic a mostů pro veškerou dopravu mimo vozidel potřebných pro zajištění kritických služeb. Starosta New Yorku Zohran Mamdani o tom rozhodl v neděli, zákaz platil od 21 hodin místního času (3:00 SEČ).
23. 2. 2026Aktualizováno23. 2. 2026

Meteorologové opět rozšířili výstrahu, toky se mohou vzedmout na více místech

Meteorologové rozšířili dřívější varování před vzestupem hladin toků v Česku. Hrozí od nedělního večera hlavně na východě Čech. Mandava ve Varnsdorfu večer překročila první povodňový stupeň a možná stoupne na druhý. Rozvodnit se v noci mají i další toky, ČHMÚ tak znovu rozšířil dřívější výstrahu.
22. 2. 2026Aktualizováno22. 2. 2026
Načítání...