Ucho Svobody: Raul Midón a Elvis Costello

Raul Midón je jméno, které bychom si měli zapamatovat. Už jeho debut z roku 2005 byl velmi dobrý. A novinka, která dorazí v polovině září a jmenuje se A World Within A World, je už výborná. Po vzoru Stevieho Wondera, kterému se asi podobá nejvíc (hudebně i bohužel tím, že nevidí), si ji celou prakticky nahrál a nazpíval sám. Obyčejné, lehce soulové, lehce popové, lehce jazzové, lehce folkové písničky. Disciplina, jak známo, nejobtížnější.

Zaregistroval jsem aktuální frenetické nadšení z nového prý objevu, zpěvačky Rihanny. Dívky jednoho malého hitu a jedné velké nudy. Pokud budou za zjevení vydávány podobné miniatury, nemůže to s muzikou nejít z kopce. Raul Midón si jich nastrká do kapes desítky. Jsem zvědav, zda ho česká rádia zaregistrují. Čtenáři, doufám, budou rychlejší.

Ještě méně nápadná a ještě o něco lepší jsou nová dvě ohlíživá DVD. Za 15 let starými koncerty britského písničkáře Elvise Costella. Tedy písničkáře, ví se obecně, že prorazil coby protagonista kdysi novovlných The Attractions. A později využil svůj nesmírně příjemný, mírně vibrační hlas k návštěvám snad všech žánrů. Coby zpěvák, skladatel, spolumuzikant i producent a aranžér. Byl už snad všude, jen v Česku nikdy. Což je škoda. A tak alespoň pro ty, kdo ho znají a chtějí vidět, zmíněná DVD. Jedno z koncertu nadžánrového, kde většina pomalých skladeb v menším sálku přesně ukazuje Costellovy největší přednosti. Od rockového posazu až po klasický kvartet. A pak to druhé jen s Brodsky Quartetem, Costellovým přiblížením se srozumitelné klasice. Přesně vyměřená a uměřená muzika, bez oněch slavných zbytečných not. První DVD se jmenuje Live - a case for song a to druhé podle stejnojmenného v roce 1992 vydaného alba, The Juliet Letters. Kdybyste se vydali hledat. Dobrou chuť!

Vydáno pod