V Radě ČT končí Fibingerová a Baumruk

Praha - Jiří Baumruk a Helena Fibingerová již v Radě České televize dále působit nebudou. Nedostali se do užšího výběru kandidátů, ze kterých budou nové členy Rady vybírat poslanci. Vyplývá to z hlasování volebního výboru Poslanecké sněmovny. Ten zužoval počet kandidátů do Rady ČT a Rady Českého rozhlasu, ze kterých budou poslanci nové členy rad vybírat. Do Rady ČRo jich přitom bylo nominováno 24 a do Rady ČT 40. Volební výbor zúžil jejich počet u každé rady na 12.

Nejvíce hlasů do Rady ČRo dostali vysokoškolští pedagogové Petr Šafařík a Irena Žantovská. Při výběru kandidátů do Rady ČT dali členové volebního výboru nejvíce hlasů Milanu Smutnému. Toho nominovala Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. Působil mimo jiné jako novinář či mluvčí AAA Auto.

Do užší nominace se u Rady ČT dostal také například spisovatel Antonín Bajaja, bývalý člen Rady ČTK Jan Bohdal spojený se serverem Českámédia.cz či Michal Jankovec, který v minulosti řídil agenturu ČTA. Neprošli naopak bývalý ředitel ČT Dušan Chmelíček čí někdejší ředitel ČRo Václav Kasík.

Do Rady ČRo si poslanci budou moci vybrat mimo jiné děkana FF UK Michala Stehlíka, spisovatele a novináře Jana Beera či bývalého člena rady ČRo Pavla Hazuku.

Volební výbor na každé volné místo vybral tři kandidáty. Protože v obou institucích jsou volná shodně čtyři místa, je jich v každé z nich celkem 12. Úspěšní kandidáti, které zvolí sněmovna, budou na chod veřejnoprávních institucí dohlížet šest let. 

Skutečnost, že je budou volit poslanci, zavdává podle některých kritiků tohoto způsobu volby příčinu k obviněním, že členové rad zastupují spíše stranické zájmy než zájmy koncesionářů a diváků. K zahájení prací na vzniku nového zákona o České televizi a Českém rozhlasu, který by umožnil změnit systém volby členů jejich rad, proto vyzval nedávno například Český filmový a televizní svaz (FITES).