Soukromé zprávy, které nebyly tak úplně soukromé. Facebook hlídá, co si lidé mezi sebou píší

Pro největší sociální síť Facebook to není dobré období. Po skandálech s pochybným nakládáním s osobními daty nyní šéf a zakladatel Mark Zuckerberg v rozhovoru pro Vox přiznal, že veškeré zprávy, které si uživatelé přes službu Messenger posílali, byly kontrolovány automatem a moderátory.

Zuckerberg bude muset problémy firmy příští týden vysvětlovat americkým kongresmanům v několika slyšeních. Společnost Facebook totiž během posledních dní musela aktualizovat svou politiku v oblasti dat a navrhla revidované podmínky upravující její vztah s uživateli.

To vše kvůli aféře s firmou Cambridge Analytica, která získala osobní data až 87 milionů lidí. Ve čtvrtek pak společnost na svém blogu uvedla, že se osobní údaje většiny z více než dvou miliard uživatelů Facebooku mohly dostat do nepovolaných rukou.

Nyní Zuckerberg v rozhovoru uvedl, že když se během minulého roku pokoušeli lidé přes chatovací aplikaci Messenger zasílat zprávy, které měly vyvolávat násilí proti Rohingům v Myanmaru, společnost je cenzurovala. „To je ten druh událostí, kdy si myslím, že je jasné, že se lidé snažili používat naše nástroje, aby způsobili skutečné škody. Naše systémy umí zjistit, že se něco takového děje. Zastavili jsme tyto zprávy. A je to určitě něco, čemu věnujeme velkou pozornost,“ řekl Zuckerberg.

Mezi čtyřma očima, botem a moderátorem

Společnost se při kontrole zpráv zaměřovala zejména na odkazy a zasílané obrázky a fotografie. Cílem bylo odhalit hlavně buď rozesílané viry, nebo dětskou pornografii. Zprávy přitom četl nejprve automatický systém, pokud některé zprávy vyhodnotil jako možnou hrozbu, zasílal je moderátorům.

Ve vyjádření pro server Bloomberg pak společnost uvedla, že „i když jsou zprávy na Messengeru soukromé, Facebook je monitoruje stejně jako veřejný obsah na této sociální síti. Všechen obsah musí být v souladu s pravidly“.

Messenger býval součástí hlavní služby Facebooku, než byl vydán jako samostatná aplikace v roce 2014. Jiná chatovací aplikace, která společnosti Facebook patří, WhatsApp, šifruje komunikace svých uživatelů – pro uživatele je tak bezpečnější, pro zákonodárce je ale obtížné se k informacím z této aplikace dostat. Messenger má také svou formu šifrování komunikace, uživatelé si ji ale musí sami zapnout.

Společnost aktualizovala svou datovou politiku a přišla s novými smluvními podmínkami, ve kterých uvedla, že pro aplikace Messenger a Instagram platí stejná pravidla jako pro Facebook. Nyní tak uvádí, že systémy těchto aplikací automaticky zpracovávají obsah a komunikaci mezi uživateli, aby analyzovaly kontext a obsah zasílaných zpráv.