Kandidát na ředitele rozhlasu Mejstřík podniká se členem Rady ČRo

Praha - Kandidát na post generálního ředitele Českého rozhlasu Jiří Mejstřík je společníkem ve firmě místopředsedy Rady ČRo Ladislava Jíši. Informoval o tom server iDnes.cz. Členové rady o této vazbě neměli podle mluvčí Dany Jaklové tušení. „Určitě se ho na to zeptáme, nějaké emoce to zřejmě vyvolá,“ řekla. Bývalý radní Štěpán Kotrba tvrdí, že jde o střet zájmů. Jíša i Mejstřík to odmítají.

Mejstřík je jednatelem v Jíšově firmě Moravsko-český hrozen s.r.o. od letošního ledna a do společnosti zatím vložil třicet tisíc korun. Jíša uvedl, že existuje dohoda, podle které se Mejstřík jednatelství vzdá, pokud postoupí do druhého kola volby. Podle bývalého radního Štěpána Kotrby se jedná o jednoznačný střet zájmů. Kandidát na ředitele veřejnoprávního rádia to však vylučuje. „Mám právo se přihlásit jako každý a radu jsem nevolil. Střet zájmů opravdu nevidím a necítím,“ řekl Mejstřík.

Mejstřík, jenž je spolu s Richardem Medkem a Peterem Duhanem považován za favorita volby generálního ředitele ČRo, šéfoval rozhlasu začátkem 90. let. V roce 1993 odešel řídit tehdy vznikající televizi Premiéra. Neveřejné první kolo výběrového řízení, do nějž se přihlásilo 17 kandidátů, proběhne už ve středu 23. září. Druhé, veřejné kolo, bude o týden později.

Senátor Jiří Oberfalzer nedávno přišel s tvrzením, že Jíša byl před listopadem 1989 nomenklaturním pracovníkem Československého rozhlasu. Dnešní místopředseda ČRo měl vést sekretariát ústředního ředitele pod jménem Ladislav Anderlík, které si později změnil.

Oberfalzer navíc připomněl, že pro post vedoucího sekretariátu ústředního ředitele musel každý projít důkladnou prověrkou. „Útvar obrany a zvláštních úkolů znamenal přímou spolupráci s bezpečnostními složkami. Prověření na takovou funkci muselo být vyššího stupně,“ dodal senátor.

Ladislav Jíša
Zdroj: ČT24/Rozhlas.cz