Český rozhlas se vrátí do budovy ve Vinohradské

Praha - Český rozhlas chce prodat svou budovu na pražském Žižkově, kde nyní sídlí Radio Wave a Radio 4. Tyto stanice se do letošního podzimu přestěhují do nově zrekonstruované historické budovy ve Vinohradské ulici. Zde vznikne ucelený komplex, kde najde zázemí většina vysílacích stanic rozhlasu. Novinářům to dnes řekli zástupci vedení Českého rozhlasu při prohlídce zkolaudované budovy.

Za kolik bude objekt na Žižkově k prodeji, zatím vedení rozhlasu neprozradilo. Stěhování Radia Wave a Radia 4 začne na konci léta poté, co se ve Vinohradské zabydlí další stanice, které zde najdou zázemí. Ty se začnou stěhovat zhruba za dva týdny, a to z budov v ulici Římská, kde jsou stanice v „provizoriu“ od podzimu roku 2007.

Rekonstrukce pod dohledem památkářů

Nahrávám video

Budova na Vinohradské ulici pamatuje nejsmutnější události československých dějin 20. století. Z budovy Českého, dříve Československého rozhlasu v Praze na Vinohradech se ozývalo volání o pomoc v letech 1945 i 1968. Tyto i další události se na stavu budovy výrazně podepsaly. „Během 20. století byla (budova) velmi poničená, hlavně v závěru 2. světové války. Postupně jsme zjišťovali, že infrastruktura, zejména ta vnitřní, je velmi narušená,“ řekl PR ředitel Českého rozhlasu René Zaoral.

Rekonstrukce budovy ve Vinohradské začala první etapou v letech 2004 a 2005. Druhá etapa navázala na podzim 2007. Opravy jsou pod přísným dohledem památkářů. Většina interiéru, jako jsou kličky nebo tradiční výtah páter noster, zůstávají původní. „Většina prvků, tzn. okna, dveře i dlažba, byla vyráběna v přesilové výrobě, jsou to všechno repliky, případněrepasé původních prvků,“ uvedl vedoucí realizačního týmu Daniel Chára.

„Jedná se o největší stavební zásah v dlouholeté historii této kulturní památky, který vyžaduje citlivá řešení s ohledem na její jedinečnost,“ řekl generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík. Rekonstrukce šestipatrového domu má stát 524 milionů korun. Asi desetinu zaplatí Český rozhlas, zbytek pak stát.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Média

SOUHRN: Zásadní události úterý 28. července

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy úterý 28. července 2026.
před 2 hhodinami

VideoReportéři ČT: Názory nejsou fakta. Všem měříme stejně

Proč je nutné důsledně rozlišovat mezi názory a fakty? Jaké kritice musí Reportéři ČT často čelit? A kde mají kořeny některé dezinformace, které zaplavují veřejný prostor a mnozí s nimi pracují jako s fakty? Proč se tím vším je nutné zabývat? Jak vznikají Reportéři ČT a jak je tohle všechno ovlivňuje? Nejen na to se ptá Jana Neumannová. Jejími hosty jsou zástupkyně šéfredaktora pro reportážní publicistiku Aneta Snopová a vedoucí dramaturg Reportérů ČT Hanuš Hanslík. V našich podcastech běžně mluvíme o tématech reportáží. V této speciální letní sérii vám představíme ty, kteří pro vás kauzy a reportáže připravují.
před 8 hhodinami

O čem plánujeme informovat v úterý 28. července

Každý den ráno přinášíme přehled nejdůležitějších očekávaných událostí z domova i ze světa.
23. 3. 2024Aktualizovánopřed 15 hhodinami

SOUHRN: Zásadní události pondělí 27. července

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy pondělí 27. července 2026.
včera v 18:29

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.