Zemřel Meat Loaf, rockovou ikonu z něj udělalo album Bat Out of Hell

2 minuty
Zemřel rocker Meat Loaf
Zdroj: ČT24

Zemřel rocker Meat Loaf. Bylo mu 74 let. Do hudební historie se zapsal především albem Bat Out of Hell, které se drží mezi nejprodávanějšími nahrávkami všech dob. Mezi jeho hity patřila téměř desetiminutová skladba Paradise by the Dashboard Light či píseň I'd Do Anything for Love, za níž si vysloužil hudební cenu Grammy. Meat Loaf byl také herec, zahrál si třeba v Klubu rváčů.

Server Guardian napsal, že umělec, jehož dlouhodobě trápily zdravotní problémy, zemřel obklopen svou rodinou. „Víme, jak moc znamenal pro mnohé z vás, a opravdu si vážíme veškeré lásky a podpory v tomto období smutku po ztrátě tak inspirativního umělce a výjimečného muže,“ cituje Guardian prohlášení příbuzných.

Příčinu smrti rodina neuvedla, zpravodajský web TMZ s odkazem na nejmenované zdroje napsal, že Meat Loaf zemřel poté, co vážně onemocněl covidem-19. Zda byl zpěvák očkovaný, není jasné.

Meat Loaf se narodil v Dallasu jako Marvin Lee Aday. Svou přezdívku – v překladu „sekaná“ – získal už ve škole. Možná podle jeho hřmotného vzezření, některé verze také tvrdí, že inspirací bylo oblíbené jídlo od jeho matky. Po rozvodu s otcem, alkoholikem, vychovávala Marvina sama a zemřela, ještě když byl teenager.

Po střední škole odešel do Los Angeles, kde založil kapelu Meat Loaf Soul, kterou později přejmenoval na Popcorn Blizzard a Floating Circus. A také vystupoval v muzikálech.

Bat Out of Hell

Za svou dlouhou kariéru prodal Meat Loaf více než sto milionů alb po celém světě. Hvězdu z něj udělala jeho první sólová studiová deska Bat Out of Hell, která vzešla v roce 1977 ze spolupráce s písničkářem Jimem Steinmanem a producentem Toddem Rundgrenem. První recenze vyznívaly smíšeným dojmem, ale nahrávka se stala hitem.

Se 43 miliony prodanými kusy patří Bat Out of Hell mezi deset nejprodávanějších desek všech dob, vedle počinů Michaela Jacksona, Whitney Houstonové či kapely Eagles. Bat Out of Hell to dokonce dotáhlo do Guinnessovy knihy rekordů: v britské hitparádě se drželo přes 470 týdnů.

Hitová nahrávka byla první a nejúspěšnější z trilogie „pekelných alb“. Meat Leaf na ni navázal v roce 1993 nahrávkou Bat Out Of Hell II: Back Into Hell, která pomohla nahodit jeho uvadající popularitu. Dostal se opět na přední příčky žebříků a do sbírky si přidal další hit: I'd Do Anything for Love (But I Won't Do That). Skladba mu vynesla i Grammy. „Pekelnou“ trilogii zakončila v roce 2006 deska Bat Out Of Hell III: The Monster Is Loose.

Hudební kariéra Meata Leafa byla kolísavá, vliv měly i letité neshody s Jimem Steinmanem.  Celou dobu si však udržoval dobré vztahy s fanoušky, i díky bombastickým koncertům a prostřednictvím sociálních sítí i četným vystoupením v televizi a rádiu. Poslední, dvanácté, studiové album pod názvem Braver Than We Are vydal v roce 2016.

Rocker… a herec

Meat Loaf byl také herec. Na stříbrném plátně debutoval v roce 1975 v muzikálu Rocky Horror Picture Show. Zahrál se také ve slavné adaptaci románu Chucka Palahniuka Klub rváčů režiséra Davida Finchera nebo v komedii Štvanci z roku 1986. Jeho jméno stojí i v titulkách snímků Léto v Alabamě, Max a Kevin či Waynův svět. Celkem se objevil ve více než 50 filmech a televizních inscenacích. Ještě v roce 2017 si zahrál v seriálu Ghost Wars.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Je to skladba od AI, nebo ne? Rozdíl nepoznalo v průzkumu 97 procent lidí

Pro posluchače je téměř nemožné rozlišit mezi hudebními skladbami plně vygenerovanými pomocí umělé inteligence od hudby vytvořené lidmi. Vyplývá to z průzkumu, který pro francouzskou streamovací platformu Deezer provedla sociologická agentura Ipsos. Vyšel v době, kdy se na vrchol žebříčku Billboard v USA poprvé dostala country skladba generovaná AI.
před 10 hhodinami

Děti čtou, říká literární publicistka. Katalog jim pomůže vybrat nejlepší knihy

Zorientovat se v nadprodukci knih pro děti a mládež pomáhá nedospělým čtenářům, jejich rodičům i učitelům každoroční katalog Nejlepší knihy dětem. Zaměřuje se na tuzemskou tvorbu. Aktuální výběr vyzdvihuje na čtyřicet titulů vydaných v letech 2024 a 2025.
před 16 hhodinami

Zemřel filmový dokumentarista, režisér a pedagog Rudolf Adler

Ve věku 84 let zemřel v pondělí v Hradci Králové filmový dokumentarista, režisér a pedagog Rudolf Adler. Učil na Katedře dokumentární tvorby FAMU, byl také autorem rozhlasových her a odborných studií o dokumentárním filmu. Věnoval se především filmům se sociální a etnografickou tematikou a dokumentárním portrétům.
před 18 hhodinami

Alžírsko propustilo vězněného spisovatele Boualema Sansala, je v Berlíně

Alžírsko omilostnilo a propustilo vězněného francouzsko-alžírského spisovatele Boualema Sansala, a to na žádost německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, napsala agentura AFP. Sansal byl v červenci odsouzen k pěti letům vězení, protože se podle soudu provinil výroky, které údajně poškozují územní celistvost země. Spisovatel přicestoval do Berlína, potvrdila agentuře AFP mluvčí německého prezidenta Cerstin Gammelinová.
12. 11. 2025Aktualizováno12. 11. 2025

Rodinný Bubák bojuje v kinech se strachem

Do tuzemských kin vstoupí 13. listopadu nový český rodinný snímek. Lehce strašidelná komedie Bubák kombinuje hrané scény s animací. Vznikla v režii Tomáše Pavlíčka a Kateřiny Karhánkové v koprodukci České televize.
12. 11. 2025

Od doby, co je Kennedyho centrum Trumpovo, návštěvnost upadá

Tržby za představení v Kennedyho centru, jedné z nejprestižnějších amerických kulturních institucí, jsou nejhorší od pandemie covidu-19. Upozornila na to analýza deníku Washington Post. Centrum v hlavním americkém městě se potýká s kritikou od doby, kdy dohled nad programem, který považoval za příliš woke, převzal coby předseda prezident Donald Trump a do vedení dosadil republikánské sympatizanty.
11. 11. 2025

Brněnský Provázek prověřuje Darwinovy ceny

Vyšlápnout zasněženou horu Fudži v teniskách. Udělat si selfie s medvědem. Čistit komín ručním granátem. To jsou příklady způsobů, jak zemřít a získat za to Darwinovu cenu. Oceněními udělovanými za úmrtí, která si lidé přivodili vlastní hloupostí, se inspirovala novinka Darwin & co. v brněnském Divadle Husa na provázku. Nechce být ale jen sledem bizarních historek.
10. 11. 2025

Pohádky nemusí děti jen hladit, i smutek patří k životu, říká Goldflam

Česká kina promítají celovečerní loutkový film Pohádky po babičce, inspirovaný knihou divadelníka, herce a spisovatele Arnošta Goldflama. Ten se navíc stal předobrazem postavy ovdovělého dědy, jemuž vnoučata pomáhají vypořádat se se smutkem. Postavičku i namluvil. Díky Pohádkám po babičce, natočeným režiséry ze čtyř zemí, si podle Goldflama malí diváci uvědomí, že i smutek k životu patří. „Tvůrci si myslí, že se děti musí jenom hladit, ale to jim vytváří špatný obraz, jak to chodí v životě. Jsou i smutné a tragické věci,“ poradil v Interview ČT24 autorům pohádkových příběhů.
10. 11. 2025
Načítání...