V Clam-Gallasově paláci filmové pásy tančí tango

V Clam-Gallasově paláci filmové pásy tančí tango (zdroj: ČT24)

Mexická umělkyně Vanessa Enríquezová do konce týdne obsadila pražský Clam-Gallasův palác svou instalací Latitudes of Embrace. Doplňují ji velkoformátové fotografie Petra Lysáčka. V hlavních rolích: filmový pás a tango.

Filmový pás odvíjí Vanessa Enríquezová postupně po jednotlivých místnostech. Odkazuje tak na paměť i genia loci Clam-Gallasova paláce. „Film je velmi kvalitní materiál. Mám ráda jeho funkci, to, že zaznamenává naši paměť - osobní i filmovou. Zároveň si pohrávám i s jeho pohybem, protože právě skrze pohyb jsme sami sobě blíž,“ vysvětlila umělkyně. 

Pohyb je také pojítko s velkoformátovými barevnými fotografiemi, které v prostorech rozmístil jinak především výtvarník Petr Lysáček. Zachycují taneční show na festivalu Tango Alchemie. „Vnímám fotografii nejen jako dokument, ale jako jakousi vlající hmotu. I Vanessa vytvořila něco hezky vlajícího,“ uvedl fotograf. 

Jiný pohled na architekturu Clam-Gallasova paláce prostřednictvím umělecké tvorby si návštěvníci mohou dopřát už jen do 9. července.