To jsem z toho jelen. Spitfire Company vydala Prezidementi o současné politice

Nahrávám video

Plakát s odkazem na slavný polibek Leonida Brežněva a Ericha Honeckera poutá na jevištní novinku Prezidementi. Satirické představení o nesmyslné tuposti politické scény uvádí umělecká skupina Spitfire Company jako nonverbální inscenaci s dabingem.

Hereckých partů se ujali  Saša Rašilov a Lucie Trmíková. Na úvod se setkávají u televize, aby sledovali přímý přenos – ten se pro diváky odehrává místo na obrazovce na jevišti. 

Asijský versus český jelen

„Jistá země se chystá vystěhovat asijského jelena, protože je sexuálně výkonnější, a tuzemský jelen kvůli tomu nemůže prospívat tak, jak by měl,“ naznačuje příběh režisér Petr Boháč. Před publikem se ve čtyřiadvacetihodinovém divadelním zpravodajství střídají zastánci i odpůrci takového řešení.

Ke kauze se vyjádří vedoucí odboru pro veřejné mínění a odboje proti propagandě Radoslav Všeználek i účastníci akce Milion kopýtek pro domovinu. Všichni ale hlavně čekají na rozhodnutí hlavy státu. 

Terčem hry Prezidementi nemá být jeden politik. „Prezidementů je v naší domovině i jiných domovinách mnoho,“ nepochybuje Boháč. Spíše než konkrétní osoby autoři kritizují fráze a vyprázdněná slova zaplňující politický i mediální prostor. 

V českém znění: Lucie Trmíková a Saša Rašilov

Podobnému tématu se soubor Spitfire Company věnoval už dříve, v představení Antiwords inspirovaném jednoaktovkou Audience od Václava Havla. Tehdy také začal hrát ve výrazných maskách. Zvláštní kostýmy autoři použili i tentokrát – na jevišti se jich vystřídají dvě desítky, hlas jim ale propůjčují jen dva herci: Lucie Trmíková a Saša Rašilov.

Plakát k inscenaci Prezidementi
Zdroj: Spitfire Company

Premiéru měla mít inscenace Prezidementi původně už v dubnu, cíl satiry se ale podle tvůrců za dobu koronavirové krize nijak nezměnil. „Politická situace je daleko bizarnější a absurdnější než to, co jsem dokázal napsat,“ podotýká Petr Boháč. Podle něj tak nezbývá než se nad politikou zasmát.  

První diváci novinku viděli 5. června v pražském prostoru Jatka 78, reprízy jsou plánovány na podzim.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

VideoFilmové premiéry: Tajemství Křišťálové planety, Smrt Robina Hooda či Konec Oak Street

V mysteriózním snímku Konec Oak Street se Anne Hathawayová s Ewanem McGregorem po záhadné kosmické události přenesou z poklidné ulice na neznámé místo. Jejich osud závisí na tom, zda dokáže rodina držet pohromadě. Středomořská Birthday Party se zase odehrává na soukromém ostrově, který ale magnátovi v podání Willema Dafoea slouží jako zástěrka pro intriky. Film Smrt Robina Hooda se zaměřuje na bilancování známého lučištníka, tentokrát ho ztvárnil Hugh Jackman. Česko-slovenský sportovní snímek Bojovník pojednává o olympijském medailistovi Pavlu Hoffmeisterovi. Hraje ho Milan Ondrík. V koprodukci České televize vzniklo rodinné animované sci-fi Tajemství Křišťálové planety. Na ni se se svým otcem přestěhuje jedenáctiletá Rea.
13. 8. 2026

Škole známé z Beverly Hills 90210 rostou náklady a ubývají studenti

Kalifornská střední škola Alexander Hamilton Senior High School, kde se natáčely některé scény seriálu Beverly Hills 90210, má potíže. Jednak jí ubývají studenti, navíc se potýká s růstem nákladů, upozornila agentura Bloomberg.
13. 8. 2026

VideoVypsaná fiXa točí ve vzduchu klip k Pelikánovi

Vypsaná fiXa natáčí videoklip k písni Pelikán. Jde o čtvrtou skladbu z letošního alba Ideal, která se dočká obrazového doprovodu. Záběry kapela pořizovala společně s piloty The Flying Bulls na letišti v Jaroměři. Děj je zasazený do prostředí fiktivní videohry a hlavní dění se odehrává ve vzduchu. Do dvoumístných akrobatických letounů nasedli i všichni muzikanti.
12. 8. 2026

Letní Letná uvede australské „vlky“ i českou závrať

V pražských Letenských sadech začíná festival nového cirkusu a divadla Letní Letná. Uvede představení souborů z Austrálie, Francie i Německa a také výběr z tuzemské novocirkusové scény.
12. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.