Recenze: Finské hlouposti na Jatkách patří k vrcholům sezony

Světová premiéra inscenace Opaque finského souboru Circo Aereo patří k vrcholům sezony holešovického kulturního prostoru Jatka 78. Autorem představení je finský režisér Maksim Komaro, který v minulosti několikrát úspěšně spolupracoval s českým souborem Cirk La Putyka.

V představení se objevují čtyři mladé skandinávské akrobatky, každá z nich se specializuje na jiné, více či méně tradiční cirkusové odvětví. Zbrusu nová inscenace je tedy pestrá a propojuje tradiční cirkus tak, jak ho známe, s neobvyklými novocirkusovými nápady. Objevují se tu párová akrobacie, chůze po laně, visutá hrazda, manipulace s obručemi, závěs v kruhu nebo zábavné kousky s obrovskými mýdlovými bublinami.

Extrémní formy pohybu

Večer ale není divadelně pojatý, jak jsme třeba zvyklí vídat v představeních českého nového cirkusu. Souvislý příběh nebo nějaké konkrétní významy byste v něm hledali marně. Vychází z pohybu samotného a soustředí se spíš na akrobatické výkony. Inscenace probíhá v poměrně živém duchu, jedno vystoupení střídá druhé, objevuje se tu řada zajímavých prvků.

Dívky nejsou divadelními herečkami, ale umělkyněmi, které tvoří představení založené na extrémních formách pohybu. Tempo udržuje jejich tvůrčí energie. Scény jsou spojovány velmi volně. Interpretky předvádějí své dovednosti v krátkých etudách v rychlém sledu, ale přitom prostě a srozumitelně. Divákům neunikne ani jedno jediné gesto z fantasmagorické směsice uvěřitelných i neuvěřitelných, skvělých hloupostí.

Ke zmíněné náročné akrobacii totiž aktérky navíc třeba divoce točí dlouhými zapletenými copy z vlasů, rozřezávají mýdlové bubliny vejpůl, házejí po sobě zlaté třpytivé obruče, hrají si na schovávanou pod černou látkou, která se vlní pár centimetrů nad pódiem.

Nahrávám video
Inscenace Opaque nabízí skvělé hlouposti
Zdroj: ČT24

Scénografie na jevišti využívá a naplno přiznává v jiných představeních neviditelné prvky, jako je například kouřostroj, světla nebo černé divadlo. Napřímo je konfrontuje s diváky, aniž by je využívala jen jako pomůcky pro navození iluze. I na nich dramaturgie částečně staví.

Představení tvoří abstraktní obrazy tak trochu v duchu absurdního divadla. Evokují příjemné pocity a vnášejí do sálu pozitivní náladu. Tomu ještě napomáhá elektronická hudba v lyrickém duchu. Interpretky se neleknou ani těch nejnáročnějších čísel a volně plynoucí koláž, která je překvapivě kompaktní, pak vrcholí velkým finále. Inscenace Opaque je povedenou show. Jen více takových projektů! 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Britney Spearsová prodala práva na svou hudbu za 200 milionů dolarů, píše BBC

Americká popová zpěvačka Britney Spearsová prodala práva na veškerou svou hudební produkci nezávislému hudebnímu vydavatelství Primary Wave za zhruba dvě stě milionů dolarů (asi čtyři miliardy korun), informoval web BBC. Prodej se podle serveru uskutečnil již koncem loňského roku, podrobnosti ohledně transakce a přesná cena ale nebyly zveřejněny.
před 5 mminutami

Josef Šíma viděl neviděné. A pak je namaloval

O významné české malíře nebyla nouze, ovšem co o ty světové? To už aby člověk pohledal. Jedno nezpochybnitelné jméno však máme: Josef Šíma. A každý, kdo by o tom snad pochyboval, může se nechat přesvědčit na výstavě Mezisvěty, připravené Západočeskou galerií v Plzni pro výstavní síň Masné krámy. Je připomenutím první poúnorové výstavy, již pro plzeňskou galerii v roce 1964 uspořádala Anna Masaryková.
před 2 hhodinami

Cibulka a Jagelka se s Klempířem neshodli. Mají se ale sejít znovu

Moderátor Aleš Cibulka a moderátor, dabér a herec Michal Jagelka sdělili, že se při úterním jednání s ministrem kultury Oto Klempířem (za Motoristy) v jednotlivých tématech neshodli. Probírali mimo jiné poplatky za televizi a rozhlas nebo Klempířovu někdejší spolupráci se Státní bezpečností. Diskuze nicméně byla podle dvojice umělců korektní. Před prázdninami by se měli s ministrem sejít znovu, řekli po setkání.
před 22 hhodinami

Devadesátník Smoček napsal hru o tom, co má v životě smysl

Spoluzakladatel Činoherního klubu Ladislav Smoček napsal novou hru. Třiadevadesátiletý režisér a dramatik nastudoval na této pražské scéně inscenaci Hermína. Do hlavních rolí obsadil Andreu Černou, Ondřeje Vetchého nebo Vladimíra Javorského.
včera v 16:13

Divadla vítají růst platů. Někteří zřizovatelé s tím nepočítali

Divadlům kvůli navýšení platů v kultuře chybí ve schválených rozpočtech na letošní rok miliony korun. Vláda chce pracovníkům v kultuře od dubna zvýšit platy o devět procent. Zřizovatelé, případně poskytovatelé dotací, s navýšením sice počítali, nikoli však v takovém rozsahu.
včera v 08:00

Umělci se Klempíře v divadle nedočkali, dva za ním půjdou na ministerstvo

Umělci, kteří pozvali ministra kultury Oto Klempíře (za Motoristy) na pondělní veřejnou debatu do pražského divadla Palace, akci po 16:00 ukončili. Klempíř se nedostavil. Moderátoři Aleš Cibulka a Michal Jagelka jako dva z těch, kteří ministra zvali, však přijali jeho pozvání k úterní debatě na resortu za zavřenými dveřmi. S Klempířem chtějí mluvit hlavně o budoucnosti Českého rozhlasu.
9. 2. 2026

Katar chce být i kulturním centrem, peníze na to má

Největší světový organizátor veletrhů moderního a současného umění Art Basel rozšířil svou franšízu na Blízký východ. V katarském hlavním městě Dauhá skončil před pár dny vůbec první ročník této akce. Podle znalců trhu s uměním může oblast Perského zálivu kompenzovat poklesy prodejů na západních trzích. A zároveň veletrh potvrzuje snahy katarské metropole stát se předním kulturním centrem.
9. 2. 2026

Filmoví kritici vyzdvihli Sbormistra

Nejlepším snímkem roku 2025 je podle Cen české filmové kritiky drama Sbormistr. Získalo dvě ocenění, stejně jako snímky Otec a Letní škola, 2001.
7. 2. 2026Aktualizováno7. 2. 2026
Načítání...