Po 20 letech zahrají v Praze Bon Jovi

Praha - Populární americká skupina Bon Jovi vystoupí dnes večer v Synot Tip Aréně v pražském Edenu v rámci světového turné Because We Can. V Praze kapela poprvé a zatím naposled hrála před dvaceti lety v září 1993 na Strahovském stadionu. Zpěvák a lídr kapely Jon Bon Jovi oslavil letos 51. narozeniny.

Program bude nabitý hity jako Livin' on a Prayer, It's My Life, You Give Love a Bad Name, Who Says You Can't Go Home. Kapela představí i nové skladby z alba What About Now.

  • „Podařilo se. Záleží na tom, jestli budeme hodnotit komerci nebo kvalitu. Co se týče kvality, patří minimálně k lehkému nadprůměru, není nejlepší v diskografii kapely, ale je velmi zdařilé. Co se týče komerční úspěšnosti, tak dobylo první příčku americké, kanadské a několika evropských hitparád,“ hodnotí album redaktor Instinktu Jan Dědek.

Do Prahy bohužel nedorazí kytarista a zakládající člen kapely Richie Sambora. Oficiálně za to můžou „osobní důvody“. Samboru zastoupí kytarista Phil X, který si podle kritiků na turné zatím vede velmi dobře. Dále se představí Tico Torres (bicí, perkuse), David Bryan (klávesy) a Hugh McDonnald (basová kytara).

Svlékneš si kvůli mně tričko?

Jon Bon Jovi, rodným jménem John Francis Bongiovi, se narodil v roce 1962 ve státě New Jersey v rodině italského přistěhovalce. Jeho otec byl holič a matka se živila mimo jiné i jako číšnice obsluhující v klubu v uniformě zajíčka. „Mí rodiče byli typičtí liberálové. Povzbuzovali mě ke snění,“ vzpomínal na ně muzikant.

John již na střední škole hrával po rockových barech. Za pomoci bratrance Tonyho, který vlastnil v New Yorku nahrávací studio, natočil skladbu Runaway. Bylo mu dvacet let a píseň sklidila nečekaný úspěch. John začal dávat dohromady svoji stálou kapelu a roku 1983 vznikla skupina Bon Jovi.

Následovala platinová alba a zástupy fanynek po celém světě. Lídr kapely si nedělá velké iluze o příčinách tehdejší popularity: „Měli jsme tři singly na prvním místě hitparády, fanynky ale mluvily jenom o jednom: Ty máš krásné vlasy! Svlékneš si kvůli mně tričko? Máš tetování?“

V roce 1988 se skupina odmlčela a její protagonisté se věnovali sólovým projektů. Obdobných oddechových přestávek si Bon Jovi dopřáli několik, vždy se však dokázali vrátit na výsluní.

Ally McBealová a Barack Obama

Se svojí ženou Dorotheou se Jon Bon Jovi zná již ze střední školy, vzali se v roce 1989 a mají spolu dceru Stephanii a syny Jesse, Jacoba a Romea. Kromě muziky se Jon věnuje i herectví, zahrál si třeba v populárním sériálu Ally McBealová. Jon se angažuje i politicky: podporoval demokratické kandidáty na prezidenta Ala Gora, Johna Kerryho i Baracka Obamu.

Mimo politiky je výrazně činný i v humanitární sféře. Byl jmenován do rady Bílého domu prezidenta Obamy pro řešení společenských problémů; jeho nadace Soul Foundation mimo jiné přispěla třemi miliony dolarů na útulek pro bezdomovce ve Filadelfii.

Bon Jovi / Because We Can / 24. června od 18:00 (vstup od 17:00) / Synot Tip Aréna, U Slavie, Praha 10

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začal festival Masters of Rock. Tahákem prvního dne je kapela Helloween

Návštěvníkům ve čtvrtek otevřel brány festival Masters of Rock – jedna z největších hudebních akcí zaměřených na rockovou a metalovou hudbu v Evropě. Festival ve Vizovicích na Zlínsku potrvá čtyři dny a pořadatelé očekávají na dvacet tisíc fanoušků z celého světa. Hlavní hvězdou úvodního dne je německá kapela Helloween.
před 5 hhodinami

Připravte se na rozmary počasí, vyzývají organizátoři návštěvníky Colours

V ostravských Dolních Vítkovicích začal mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava. Brány areálu se návštěvníkům otevřely v poledne. Během čtyř dnů festival nabídne vystoupení 110 interpretů. Přípravy mírně zkomplikoval déšť a proměnlivé počasí má podle předpovědi pokračovat po celou dobu festivalu. Organizátoři proto vyzývají návštěvníky, aby se připravili na jeho rozmary.
včeraAktualizovánovčera v 18:05

Po Číně se i Hollywood zajímá o mikrodramata. Minutové seriály pro mobily

Filmový večer dvou párů naruší hacker a každého ze čtveřice nutí vyzradit jeho nejtemnější tajemství. Seriál Screen Time vznikl pro TikTok a jen během prvního týdne zaznamenal sedmdesát pět milionů zhlédnutí. Je dokladem, že i hollywoodské produkce si všimly potenciálu takzvaných mikrodramat, která už mají své nadšené diváky i zavedené tvůrce v Číně.
včera v 11:03

Colours of Ostrava nabídne 130 koncertů, dopravci posílí spoje

V Ostravě začne ve středu 23. ročník festivalu Colours of Ostrava. Do areálu Dolních Vítkovic pravidelně míří desítky tisíc lidí. Festival nabídne na 130 koncertů a jeho součástí bude také diskusní fórum, na kterém vystoupí více než 150 řečníků. Organizátoři návštěvníkům doporučují, aby využili hromadnou dopravu. Dopravci posílí vlakové a autobusové spoje i MHD.
14. 7. 2026

Dobrá hudba není pro Rolling Stones cizí jazyk, potvrzuje nové album

Ani po více než šesti dekádách na scéně neopouští The Rolling Stones chuť tvořit. Nejnovějším přírůstkem do bohaté diskografie se stalo album Foreign Tongues. Veskrze pozitivní recenze vyzdvihují pestrost, řadu slavných hostů i politický podtext.
14. 7. 2026

Státy USA podaly žalobu kvůli fúzi mediálních firem Warner a Paramount

Skupina dvanácti států USA v čele s Kalifornií podala žalobu s cílem zablokovat převzetí americké mediální firmy Warner Bros. Discovery domácím konkurentem Paramount Skydance za 110 miliard dolarů (zhruba 2,3 bilionu korun). Tvrdí, že spojení podniků omezí konkurenci v distribuci filmů a v kabelové televizi. Informují o tom agentury.
13. 7. 2026

Příslušníci StB přijali za perzekuci herce Töpfera dvouleté podmíněné tresty

Dva příslušníci komunistické Státní bezpečnosti (StB), kteří za minulého režimu perzekvovali herce Tomáše Töpfera pro jeho názory a původ, se dohodli se státním zástupcem na dvouletých podmíněných trestech. Dohody pravomocně schválil soud. Senátor za ODS a ředitel vinohradského divadla Töpfer po mužích nežádal žádnou náhradu škody. Soudce i státní zástupce se shodli na tom, že u tohoto typu trestné činnosti je důležitý zejména morální odsudek.
13. 7. 2026

Zemřel Sam Neill. Hrál v Jurském parku či Tudorovcích

V australském Sydney v pondělí zemřel novozélandský herec se severoirskými kořeny Sam Neill, bylo mu 78 let. Rodina to uvedla na instagramu s tím, že jeho odchod byl náhlý a nečekaný. Neill je českým divákům známý mimo jiné jako paleontolog Alan Grant z filmové série o Jurském parku nebo jako kardinál Wolsey ze seriálu Tudorovci.
13. 7. 2026Aktualizováno13. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.