Nejen hyperrealisty už abstrakce nebaví

Praha - Galerie Černá labuť ve spolupráci s Galerií Vernon představují reprezentativní výběr z děl předních českých současných realistů. V českém kontextu tato výstava zachycuje trend revitalizace realismu a figurální malby v samotném zárodku. Díla pochází z kolekce sběratele, galeristy, majitele obchodu se starožitnostmi Art Deco a především vášnivého a svérázného milovníka umění – Pavla Feigla. Galerie Černá labuť, Na Poříčí 25, hostí expozici do 13. dubna.

Současná realistická, potažmo hyperrealistická malba se v uměleckém světě stává čím dál častějším předmětem diskusí. Její přívržence spojuje únava z přemíry abstrakce v současném umění, a proto se od ní odklání. Jedinou rozsáhlejší reakcí na tuto vlnu u nás byla pouze výstava Beyond Reality – British Painting Today v Rudolfinu na podzim roku 2012, která zároveň dokázala, že čeští (hyper)realisté mezi těmi zahraničními bez obtíží obstojí.

Profesor AVU Zdeněk Beran a žáci jeho ateliéru – Karel Balcar, Jan Mikulka, Zdeněk Trs, Jan Uldrych – patří dnes ke špičkám reálné malby konce 20. století. Vyhranili se jako škola navazující na předmodernistické umění a navazují na tradice klasicismu, manýrismu a barokního iluzionismu. Zásadním vzorem je přitom Caravaggio, jehož charakteristický šerosvit je jedním z neodmyslitelných pilířů Beranovy školy.

  • Jan Uldrych / bez názvu zdroj: Jan Uldrych http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4468/446781.jpg
  • Jan Uldrych / bez názvu zdroj: Jan Uldrych http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4468/446780.jpg
  • Zdeněk Trs / Kosatka zdroj: Zdeněk Trs http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4468/446775.jpg
  • Zdeněk Trs / bez názvu zdroj: Zdeněk Trs http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4468/446774.jpg

Sběratel Pavel Feigl u tvorby Beranova ateliéru oceňuje zručnost a poctivost tvůrců. „Jde o filigránskou techniku, kdy každý detail rozhoduje. Pravidla malby jsou daná a nelze je ošidit, protože každá odchylka je okamžitě poznat. Malíř musí být velice zručný a trpělivý, protože rozlišení u tohoto typu malby jde mnohdy za hranice postihnutelné lidským okem,“ komentuje žánr Feigl.

  • Jan Mikulka / Martina zdroj: Jan Mikulka
  • Jan Mikulka / Jakub zdroj: Jan Mikulka

Výstava je důležitým příspěvkem k dialogu realistické a abstraktní tvorby obecně a také prvním ucelenějším krokem k představení české (hyper)realistické scény širokému publiku.

  • Karel Balcar / Lukrecie II zdroj: Karel Balcar
  • Karel Balcar / Diana Amor zdroj: Karel Balcar