Neboj, neboj! Spisovatelka Rezková ukazuje dětem, že strach je normální a jak na něj

Nahrávám video
Kniha pro děti je seznamuje se strachem
Zdroj: ČT24

Černá tečka není strašidlo, ale autoři nové dětské knížky Neboj, Neboj ji použili jako vyobrazení strachu. Každý má strach z něčeho jiného a za černou skvrnu si to může dosadit. Kniha spisovatelky Milady Rezkové a ilustrátora Lukáše Urbánka, která má pomoci dětem se strachem se vypořádat, vznikala ve spolupráci s psychiatrem.

Chlapec Jirka na stránkách knihy pro děti i rodiče zažívá řadu příhod, při kterých se setkává se strachem. Překonat ho musí třeba při záchraně Batmana z jámy plné hadů. „Záměr není strach v životě eliminovat, ale přijmout ho jako jednu ze čtyř nejstarších lidských emocí. Takže jde o něco, co člověka provází od jeho života do jeho smrti,“ přibližuje autorka Milada Rezková.

Kromě komiksu vybízí ke zvládání strachu také básničky, obrázky a interaktivní úkoly. Milada Rezková přibližuje třeba původ slova strach, jehož kořeny sahají zřejmě až k německému schrecken, což znamená strašit. Stejně tak se zabývá knížka mimo jiné formami, v jakých se tato emoce objevuje.

Proč knížka nepracuje s hrůzostrašným monstrem, ale černou tečkou? „Já jsem nechtěl kreslit strašidlo. Takže mi přišlo lepší udělat něco, cosi, takový pocit. Černá tečka je pěkná a myslím, že si za ni každý může dosadit, co uzná za vhodné,“ vysvětluje ilustrátor Lukáš Urbánek.

Na knize s autorkou spolupracoval i psychiatr Vladimír Kmoch. „Děti se bojí samozřejmě toho, co znají, ale i toho, co neznají. To znamená strachy ze tmy, strachy z neznáma. Určitě si vzpomenete na období, kdy jste šli do školy a báli jste se stoupnout na černou dlaždici,“ poukazuje na různé podněty strachu lékař.

Vzniku knížky předcházel také výzkum, kde třeba lidé odpovídali na otázku, čeho se báli jako děti. Nejčastějším strašákem pro ně představovala tma, pavouci a bubáci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nová výstava ukazuje neuskutečněné vize pro Zlín

Projekty, které měly vzniknout ve Zlíně před vypuknutím druhé světové války, představuje výstava Neuskutečněné vize firmy Baťa v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně. Mezi exponáty jsou například plány na nový dopravní terminál nebo podobu náměstí Práce. Návrhy významných architektů si lidé mohou prohlédnout do 19. dubna. Výstava je součástí akcí připomínajících ve spolupráci s UNESCO 150 let od narození Tomáše Bati.
před 14 hhodinami

VideoSlužebnictvo Dejvického divadla ukazuje fungování moci

Kdo má navrch a kdo je pouhým služebníkem příběhu? Nová inscenace Dejvického divadla Služebnictvo odhaluje, jak funguje manipulace a moc – v životě i na jevišti. Soubor rozvíjí mezinárodní spolupráci, autorem i režisérem hry je irský dramatik Wayne Jordan.
před 22 hhodinami

„Vyřešil jsem ho.“ Klempíř odvolal Baxu ze správní rady Pražského jara

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) ve čtvrtek odvolal svého předchůdce ve funkci Martina Baxu (ODS) ze správní rady Pražského jara, kterou dosud Baxa vedl jako její předseda. Vyřešil jsem ho, napsal Klempíř o Baxovi na sociální síti X. Baxa chce dál bojovat za svobodnou a nezávislou kulturu, uvedl bývalý ministr kultury na stejné síti. Do sporu se předtím dostali kvůli rozdělování dotací na filmy. Klempířův krok kritizují zástupci opozice.
2. 4. 2026Aktualizováno2. 4. 2026

Neckář znovu vydal píseň nazpívanou po invazi 1968

Václav Neckář se po téměř šedesáti letech vrátil ke skladbě, kterou nazpíval krátce po invazi v roce 1968. Jmenovala se Píseň pro mne a hudbu k ní složil zpěvákův bratr Jan. K posluchačům se tehdy dostala pouze jednou. V nové podobě s původním vokálem ji doprovází videoklip, který kombinuje archivní a současné záběry.
2. 4. 2026

VideoFilmové premiéry: Svatební drama, boje na Ukrajině i Život Briana

Do kin vstupují úplné novinky i osvědčená klasika. V artové černé komedii Drama hrají hollywoodské hvězdy Zendaya a Robert Pattinson snoubence, které těsně před svatbou zaskočí tajemství. Super Mario galaktický film vrací na plátna animovaného instalatéra původně z videohry. Ve snímku 2000 metrů do Andrijivky sleduje oscarový dokumentarista boj o strategicky významnou vesnici. A v kinech opět pobaví parodický příběh o Kristovi Život Briana od skupiny Monty Python i komedie „pro pamětníky“ Cesta do hlubin študákovy duše.
2. 4. 2026

Výstavní připomínka Adrieny Šimotové začíná Rozhraním

Filozofující malířka a básnířka Adriena Šimotová se narodila před sto lety. Průřez její tvorbou představuje výstava Rozhraní v Galerii Benedikta Rejta v Lounech. Jedná se o první ze tří výstav, které se k tomuto výročí letos chystají.
2. 4. 2026

Vybraná státní muzea a galerie budou první neděli v měsíci zdarma, oznámil Klempíř

Stálé expozice Národní galerie Praha, Moravské galerie v Brně nebo Muzea umění Olomouc, které jsou příspěvkovými organizacemi ministerstva kultury, budou první neděli v měsíci přístupné zdarma. Opatření platí od dubna, poprvé se tedy má týkat nadcházející neděle 5. dubna. Na síti X to ve středu oznámil ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy). Moravská galerie však už skoro 13 let umožňuje prohlídku stálých expozic zdarma, respektive za dobrovolné vstupné.
1. 4. 2026Aktualizováno1. 4. 2026

Svatba v divadle ABC se příliš nevyvedla

Pražské Divadlo ABC v české premiéře uvádí hořkou komedii ze současné Anglie Než hvězdy zapadnou. Odehrává se během svatebního dne, kdy najevo vyjdou věci, které měly zůstat nevyřčené.
1. 4. 2026
Načítání...