Julius Mařák: Cyklus pro předsíň královské lóže

Devět posvátných českých a moravských míst zobrazuje Cyklus pro předsíň královské lóže od Julia Mařáka. Slavný český krajinář v něm dokonale vyjádřil posvátnost české krajiny, skvěle pracoval se světlem a barvami. Říp jako počátek českých dějin, Pražský hrad jako současnost, Blaník jako naše nesmrtelnost a dalších šest obrazů, jež vytvořil v letech 1882-1883, nastartovalo jeho kariéru. Do pražské Národní galerie, kde jsou k vidění studie těchto novoromantických děl, jejichž celkové provedení se nachází v Národním divadle, nás zavede kurátorka Monika Sybolová.

Monika Sybolová je od roku 1993 externí lektorkou Sbírky umění 19. století Národní galerie v Praze a od roku 2000 kurátorkou pro edukační činnost. Realizovala doprovodné programy k velkým výstavám NG jako Mistr Theodorik, Gotika v západních Čechách a Julius Mařák a jeho žáci. Při dalších výstavách, jako byly Václav Brožík, František Ženíšek, Emil Filla, Mikoláš Aleš, Otakar Lebeda, Piepenhagenové a Joža Uprka, vytvářela v týmu celý doprovodný program včetně interaktivních prostor a pracovních listů. Připravuje vzdělávací programy pro střední školy ve stálých expozicích NG. Specializuje se na dospělé návštěvníky a organizuje Letní týdenní krajinářské dílny pro studenty a dospělé a Jednodenní plenéry.

Národní galerie v Praze nikdy nezavírá - Cyklus pro předsíň královské lože (zdroj: ČT24)

Cyklus Národní galerie nikdy nezavírá pokračuje opět v neděli 5. srpna. Kurátorka Jitka Handlová představí dílo od Willema Drosta s názvem Zvěstování Panně Marii. Všechny předešlé díly naleznete zde.