„Freddie by s tím souhlasil.“ Česká kapela nahrála s Mercurym novou verzi staré písně

Nahrávám video
Česká kapela oprášila nahrávku s Freddiem Mercurym
Zdroj: ČT24

Po více než čtyřiceti letech vyšla pozapomenutá nahrávka s Freddiem Mercurym. Oprášit skladbu Man from Manhattan, která krátce po vydání skončila na černé listině, se podařilo Jiřímu Ševčíkovi, frontmanovi pardubického Pirate Swing Bandu.

Píseň Man from Manhattan složil a nazpíval v roce 1976 Eddie Howell, nahrál ji s kytaristou kapely Queen Brianem Mayem a Freddiem Mercurym coby doprovodným vokalistou. Brzy po vydání ale byla nahrávka stažena, přišlo totiž anonymní udání, že studiový baskytarista nemá pracovní povolení.

Znovu vydána už nebyla – až loni Jiřího Ševčíka, jehož kapela vytvořila swingové verze mnoha hitů nejen Mercuryho, napadlo dostat skladbu do povědomí v nových aranžích. Pro svůj záměr se mu podařilo získat souhlas původního autora Eddieho Howella a práce na nové verzi písně začaly už před rokem v legendárním londýnském studiu Abbey Road.

Zpět do noirových dob

Z původní nahrávky úprava zachovala Howellův a Mercuryho zpěv a kytaru Briana Maye. K nim pak Pirate Swing Band nahrál hudbu s britským symfonickým orchestrem. „Původní nahrávka je z roku 1976, nyní máme rok 2018. Rozdíly v nahrávacích technologiích byly zpočátku velmi patrné. Ale producent Mike Moran pak předvedl magii v praxi,“ doplnil Jiří Ševčík.

Podle Eddieho Howella vystihuje nové aranžmá písně Man from Manhattan její mafiánský příběh lépe než původní verze. „Freddieho verze byla rokenrolová se swingem, ale ta současná vystihuje období, do něhož je motiv písně zasazen, tedy padesátá léta. Myslím, že Freddie by s tím zcela souhlasil,“ nepochybuje Howell.

Celý projekt je charitativní. „Výtěžek z nosiče jde na nadaci pro boj s AIDS Mercury Phoenix Trust,“ potvrdil Jiří Ševčík.

Nahrávka vyšla v den nedožitých dvaasedmdesátých narozenin Freddieho Mercuryho 5. září. Slavnostně byla poprvé představena o následujícím víkendu při koncertě ve švýcarském Montreux, kde kapela Queen nahrála řadu alb a kde její frontman našel potřebný klid poté, co zjistil, že trpí AIDS. Českým fanouškům ji Pirate Swing Band zahraje během prosincových vystoupení v Pardubicích a Hradci Králové.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Chceme-li změnit realitu v Unii, musíme upozorňovat na negativa, říká režisér Made in EU

Stefan Komandarev patří mezi výrazné bulharské filmaře. Jeho díla ocenil festival v Talinnu, před třemi lety získal hlavní cenu v Karlových Varech a jeho nejnovější film měl světovou premiéru v Benátkách. Právě novinku Made in EU teď promítají i česká kina. Snímek měl premiéru na festivalu lidskoprávní kinematografie Jeden svět. Režisér, scenárista a producent ho na přehlídce uvedl osobně.
před 3 hhodinami

Ceny kritiky ovládlo Divadlo Na zábradlí, inscenací roku jsou ale Krkavci

Tři ceny divadelní kritiky za rok 2025 míří do pražského Divadla Na zábradlí, a to za herecké výkony Miloslava Königa a Magdalény Sidonové a pro divadlo roku. Nejlepší loňská inscenace Krkavci se rovněž hrála v Praze, ovšem v Dejvickém divadle.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Poslední výstřel zasáhne výběrem z české a polské fantastiky

Současně v Česku a Polsku vychází kniha Poslední výstřel. Antologii fantastických povídek připravila dvě výrazná jména žánrové literatury – Leoš Kyša a Jakub Ćwiek. Uvedení knihy podpořil Polský institut v Praze.
včera v 10:02

Vikingy v Městském divadle Brno čeká rodinné dobrodružství

Městské divadlo Brno připravilo autorský muzikál ViK!NG. Diváci v dobrodružné komedii navštíví bájný svět vikingů. S přípravou tohoto rodinného představení začali tvůrci už v roce 2022. Trojice autorů se sešla už dříve při psaní historického muzikálu Devět křížů.
21. 3. 2026

Zemřel Chuck Norris

Zemřel americký herec Chuck Norris, kterého proslavily role v akčních filmech. Píší to média s odkazem na prohlášení rodiny. Norris byl ve čtvrtek hospitalizován na Havaji. Hlavnímu představiteli seriálu Walker, Texas Ranger bylo 86 let.
20. 3. 2026Aktualizováno20. 3. 2026

„Tanec na kostech mrtvých.“ Ruská kultura kryje v Mariupolu zločin okupantů

Tento týden jsou to čtyři roky od ruského bombardování divadla v Mariupolu, v němž se ukrývali ukrajinští civilisté. Útok nepřežily stovky lidí, přesný počet obětí zřejmě nikdy nebude znám. Okupanti důkazy svého zločinu zničili a na místě postavili nové divadlo, jehož okázalé – a pouze zdánlivé – otevření doprovázela prohlášení o „nezničitelné ruské kultuře“. Ukrajinci mluví o „tanci na kostech mrtvých“ a experti o důkazu, že ruská kultura je součástí okupační politiky.
20. 3. 2026

Video„Už bych rád zase něco řekl.“ Ondřej Ruml má nové album

Ondřej Ruml po patnácti letech vydává autorské album, kde se podílel na většině hudby a textů. „Nazrál ve mně čas, že už bych rád zase něco řekl, ale chtěl bych se věnovat do hloubky svým pocitům a vjemům,“ vysvětlil pro ČT24. Nahrávku s desítkou písní nazval Vždycky to tu bylo. „To je to, na čem se shodneme napříč generacemi, vyznáními a náboženstvími,“ vysvětlil. Název platí i pro to, jak Ruml vnímá nahrávání desek. „V dnešní době se říká, že alba se moc nevydávají, že se mají vydávat spíš singly, ale já si myslím, že album má ten hlavní smysl v tom, že to je jako kniha. Nějak začíná, pokračuje a končí. Zpěvák či interpret tím vydává pohled do svého světa,“ říká.
20. 3. 2026

Herce Vala Kilmera „hluboko z hrobu“ oživí AI

Herec Val Kilmer zemřel před téměř rokem, přesto se objeví v chystaném filmu As Deep as the Grave (Hluboké jako hrob). Umožní to generativní umělá inteligence. Podle agentury AP se jedná o jedno z dosud nejodvážnějších využití AI ve filmové tvorbě.
20. 3. 2026
Načítání...