Filmová upoutávka týdne: Svět, kde zapomněli na Beatles? Pro Dannyho Boyla záminka ke komedii

Danny Boyle možná nebude podepsán pod příštím filmem s Jamesem Bondem, filmoví diváci ale o jeho talent nebudou ochuzeni. Koncem června dorazí i do českých kin snímek Yesterday, který zarezonuje u fanoušků kapely Beatles. Je totiž plný jejich písniček. Na druhou stranu se odehrává ve světě, kde téměř všichni zapomněli na to, že skupina Beatles a její muzika kdy existovaly.

Britský filmař v hudební komedii Yesterday odvypráví příběh neúspěšného muzikanta Jacka Malika, kterého však potká velké štěstí. Svět totiž kolektivně zapomene na Beatles a on se zdá být jediným, kdo si jejich písničky pamatuje. To mu otevírá cestu ke slávě, když si je přivlastní a najednou se z něj stává autor nesmrtelných hitů. Tak velká popularita ale může být na obyčejného člověk až moc. 

V hlavní roli se představí poměrně neznámý Himesh Patel, jehož hlavní hereckou zkušeností dosud bylo angažmá v nekonečném britském seriálu stanice BBC nazvaném EastEnders, kde ho diváci vídali po deset let.

Film Yesterday
Zdroj: CinemArt

P

Po jeho boku se objeví zkušenější herečka Lily Jamesová, které v začátcích kariéry také pomohla televize prostřednictvím seriálu Panství Downton. Už v roce 2015 se ale představila v hlavní roli disneyovské Popelky a předloni si zahrála v akčním snímku Baby Driver, který se pohyboval na hraně muzikálu, a v Nejtemnější hodině pojednávající o nástupu Winstona Churchilla do úřadu britského premiéra.

Yesterday představuje také hereckou příležitost pro Eda Sheerana, popového zpěváka a textaře, který ve filmu ztvární sám sebe. Upoutávka však ukazuje, že Sheeran nebude jediný takový případ. Sám sebe si zahraje i komik a moderátor James Corden.

Společné dílo tvůrců Trainspottingu a Lásky nebeské

Film zároveň spojil dvě silné tvůrčí osobnosti britského filmu – Dannyho Boyla na pozici režiséra a Richarda Curtise jako scenáristy. Boyle, typický frenetickým stylem i uvolněnou kamerou využívající nejneočekávanějších úhlů, nastartoval svou kariéru v devadesátých letech filmy Mělký hrob a hlavně Trainspotting, ze kterého se stal kultovní film pojednávající o partě drogově závislých mladých lidí. V novém tisíciletí Boyle zaujal variací na hororový žánr se zombii ve 28 dnech poté nebo sci-fi Sunshine.

Danny Boyle
Zdroj: Axel Schmidt/Reuters

Hned následující film mu přinesl první oscarovou nominaci, kterou obratem proměnil – Milionář z chatrče, ve kterém divákům představil jiného herce s příjmením Patel – Deva Patela. Americká akademie věnovala pozornost i jeho dalšímu snímku – 127 hodin, kde James Franco jako Aron Ralston bojoval o život s rukou uvězněnou pod kamenem. Tam ale zůstalo jenom u nominace.

Před čtyřmi roky pak Boyle nabídl portrét osobnosti technologického světa pod jednoduchým názvem – Steve Jobs. Posledně se pustil do svého prvního sequelu, když zfilmoval pokračování Trainspottingu. Mimo svět kinosálů zaujal Boyle tím, že právě on režíroval slavnostní zahájení olympijských her, které v roce 2012 hostil Londýn.

Richard Curtis
Zdroj: Luke MacGregor/Reuters

I Curtis působí jako režisér, ale častěji u filmu figuruje jako scenárista. Režíroval tři své filmy – populární vánoční romantiku Lásku nebeskou, dále Piráty na vlnách zasazené do šedesátých let na palubu pirátského rádiového vysílání a snímek Lásky čas, v němž nabídl koncept romantické komedie ozvláštněný motivem cestování v čase. Jako scenárista je pak podepsaný pod některými z nejslavnějších novodobých britských snímků jako Čtyři svatby a jeden pohřeb, Notting Hill nebo Deník Bridget Jonesové.