Dan Bárta „zabil“ písně jiných. S big bandem zpívá Baby Jane i anglický Pramínek vlasů

Nahrávám video

Stále odkládané koncerty s rozhlasovým Big Bandem Gustava Broma přivedly Dana Bártu opět do nahrávacího studia. Coververze skladeb připravených v aranžích pro velký orchestr se rozhodl natočit na album, aby si zkrátil „zoufalé období“. Novinku pokřtí 14. prosince, tedy v den svých narozenin, při koncertě v Českém rozhlase.

Album Bárta nazval I Killed This Song At Karaoke Last Night (Zabil jsem tuhle píseň minulou noc při karaoke). Vypůjčil si z komentáře pod videem těžké instrumentální skladby skupiny Polyphia.

„Přišlo mi vtipné, že chlápek, který tam tu větu prostě jen vyprsknul, tak tím jednak naznačil, že není jednoduché se s coverem popasovat, a jednak tam byla malá naděje, že si vzal kytaru a místo hlavního kytaristy té skupiny to zahrál tak, že všichni upadli,“ vysvětluje.

Jestli skladbu „zabil“ v pochvalném nebo opačném duchu, záleží prý, jestli ji poslouchá skalní fanoušek původního interpreta, nebo fanoušek Dana Bárty.

Kromě Baby Jane od zmíněného Roda Stewarta se na album dostal hit Human indie rockových The Killers, Fortune švédsko-japonské skupiny Little Dragon i píseň Intropicture z dílny Bártovy domovské skupiny Illustratosphere. Všechny skladby upravil aranžér Bromova big bandu Miroslav Hloucal.

Poameričtění českého hitu

„Aranžmá pro big band je vlastně způsob, jak těm písničkám vzdát hold. A cover také znamená, že člověk v sobě najde chuť – a odvahu – s radostí si zazpívat věci, které kdyby býval byl jiným člověkem, tak by je uměl složit a nazpívat jako první,“ nepochybuje Bárta.

Z českých hitů si vybral Pramínek vlasů od Jiřího Suchého – ovšem notoricky známkou písničku nahrál v anglickém překladu. „Mám Pramínek vlasů tak rád, že ji považuju za jednu nejlepších populárních písní všech časů v české popmusic,“ netají se Bárta.

„A napadlo mě, jak by to znělo, kdyby se to přepsalo do angličtiny. A Míru Hloucala jsem poprosil, jestli by to nemohl udělat opravdu ve velkorysém, sinatrovském ‚prďáckém soundu', bez zbytečných moderních prvků, aby to fakt znělo staře v tradičním smyslu slova. Protože by se pak mohlo stát, což byl plán, že tu písničku jen tak někdo z místa nepozná a řekne si: ‚Sakra, tohle já znám, ale co to je za věc?'“ Jeho koncept skladbu „poameričtit“ se prý Jiřímu Suchému líbil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na hlavě státu záleží, říká Kosatík v souvislosti s knihou o Benešovi

Edvard Beneš se zasloužil o stát, zasloužil se taky o českou povahu? Takovou otázku si v nové knize O tom Benešovi klade spisovatel a historik Pavel Kosatík. Přináší v ní kritický pohled na druhého československého prezidenta. „Nejde o to ukázat viníka, ale také o propojení s národem. Nebýt toho zásadního propojení, tak by nevykonal to, co vykonal,“ vysvětlil Kosatík v Interview ČT24, kde se ho ptala Tereza Willoughby.
18. 5. 2026

Eurovizi poprvé vyhrálo Bulharsko s písní Bangaranga zpěvačky Dary

Ve Vídni se rozhodlo o vítězce mezinárodní písňové soutěže Eurovize za rok 2026 – stala se jí bulharská zpěvačka Dara, která uspěla s písní Bangaranga. Na druhém místě skončil Izrael, třetí bylo Rumunsko. Český zástupce Daniel Žižka se se skladbou Crossroads umístil na šestnáctém místě.
16. 5. 2026Aktualizováno17. 5. 2026

Na Zemi ráj neexistuje, jsme tak prohnilí, říká držitel Nobelovy ceny

Ve svých románech se zabývá tématy domova, vykořenění či kolonialismu. Držitel Nobelovy ceny za literaturu Abdulrazak Gurnah navštívil pražský veletrh Svět knihy. Nejprestižnější ocenění v oboru získal v roce 2021 jako teprve druhý laureát ze subsaharské Afriky. Je autorem knihy Ráj a v rozhovoru pro ČT24 říká, že na Zemi ráj neexistuje. Rozhovor s ním vedl Tadeáš Hlavinka.
16. 5. 2026

VideoRezignace na debatu o válce brzdí ruskou občanskou společnost, říká rusista

Souostroví Rusko ve válce proti Ukrajině je název nové knihy rusisty z Curyšské univerzity Tomáše Glance, jednoho z účastníků mezinárodního veletrhu Svět knihy. Tímto literárním počinem Glanc navazuje na předchozí publikaci Souostroví Rusko: ikony postsovětské kultury. Souvislost názvů podle něj přitom není náhodná. „To předchozí souostroví vznikalo před patnácti lety, za tu dobu se Rusko proměnilo velmi radikálně,“ řekl autor v pořadu 90' ČT24. Pojmem souostroví Glanc odkazuje na pojetí ruské identity, která není jednotná. Autor se v knize zabývá také tématem ruské umělecké scény v době války proti Ukrajině. „Kulturní pole se z velké části odvíjí tak, jako by se neválčilo,“ podotýká. „Myslím, že největší problém i pro vývoj občanské společnosti v Rusku je právě rezignace na rozhovor o válce,“ dodal Glanc. Pořad moderovali Nikola Reindlová a Jiří Václavek.
16. 5. 2026
Načítání...