Broskve, nebo solární panely? Zlatého medvěda zaujalo drama v Alcarràs

Festival Berlinale rozdal ceny. Zlatého medvěda za nejlepší film si odnáší španělská režisérka Carla Simónová za drama Alcarràs. Dvaasedmdesátý ročník prestižní filmové přehlídky předáním ocenění neskončil, pokračuje až do neděle projekcemi pro veřejnost.

Alcarràs je druhým celovečerním titulem Carly Simónové. Stejně jako v debutu Léto 1993 našla svůj námět ve venkovském životě v Katalánsku, odkud pochází. Drama Alcarràs nese název tamní vesnice, v níž filmová rodina Soléových tráví léto v domě s broskvoňovým sadem. Jenže stromy mají nahradit solární panely, což vede k neshodám v rodině.

Porota Alcarràs označila jako nejlepší film „za herecké výkony od dětských rolí až po osmdesátníky, pro schopnost ukázat něhu, rodinný humor a boj, zradu našich vztahů a závislost na krajině kolem nás“.

Velkou cenu poroty obdržel korejský režisér Hong Sang-su s filmem Soseolgaui Yeonghwa o tvůrčí krizi. Stříbrného medvěda za režii si odnáší francouzská filmařka Claire Denisová za drama Avec amour et acharnement (S láskou a odhodláním), v němž řeší vztahový trojúhelník.

Pusťte syna z Guantánama

Herecké kategorie od minulého ročníku genderově nerozlišují – porota nevybírá nejlepšího herce a herečku, ale oceňuje zkrátka nejlepší herecký výkon. Stříbrného medvěda za hlavní roli si vysloužila německo-turecká herečka Meltem Kaptanová.

V dramatu inspirovaném skutečným příběhem ztvárnila matku, která se z Německa vydá za světovými politiky poté, co je její syn Murat krátce po útocích 11. září obviněn z terorismu a poslán do vězení v Guantánamu. Snímek Rabiye Kurnazová proti Georgi W. Bushovi německého režiséra Andrease Dresena ocenila porota také za nejlepší scénář. Napsala ho Laila Stielerová.

Meltem Kaptanová se Stříbrným medvědem za nejlepší herecký výkon
Zdroj: imago stock&people/ČTK

Za herecký výkon ve vedlejší roli cenu získala indonéská herečka Laura Basukiová z dramatického příběhu Nana. Vrací se do Indonésie šedesátých let, kdy byl v této zemi potlačen pokus o komunisty vedený puč, po němž následovaly krvavé čistky.

Česká tvorba v hlavní soutěžní sekci zastoupena nebyla.

Aktuální ročník Berlinale sice rozbalil červené koberce, ale restrikce spojené s pandemií trvají. Omezeny jsou například kapacity sálů. Kvůli covidu-19 si také nemohla Zlatého medvěda za celoživotní přínos světovému filmu převzít herečka Isabelle Huppertová. Zabránil jí v tom pozitivní test.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

K Didoně a Aeneovi přizvali v Národním divadle Indiánskou královnu

Národní divadlo uvádí jednu z nejstarších, dodnes široce hraných a populárních oper. Milostný příběh s tragickým koncem Dido a Aeneas převedl do operní podoby na konci sedmnáctého století anglický komponista Henry Purcell.
před 12 hhodinami

Identita, deformace, mystifikace. Tři výtvarníci rozehrávají v Opavě partii

Tři výtvarníci se vztahem ke Slezsku a zároveň k portrétu a k figuře vystavují v opavském Domě umění. Výstava s názvem Partie představuje díla Ivany Štenclové, Pavla Formana a polského výtvarníka Roberta Kusmirowského.
před 12 hhodinami

UNESCO chce zkontrolovat chrám poškozený boji Thajska a Kambodže

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) chce vyslat misi, která posoudí škody na starobylém chrámu Preah Vihear způsobené přeshraničním konfliktem mezi Thajskem a Kambodžou. Poslední konflikt mezi oběma zeměmi ukončilo 27. prosince příměří. Obě země si hinduistickou kulturní památku nárokují.
před 14 hhodinami

Při procesu s nacisty byl důkazem i film. Archivy hledali dva američtí bratři

Nový film Norimberk s Russellem Crowem v kinech obrací opět pozornost k norimberskému procesu. Médium filmu souvisí s ostře sledovaným soudem ale i jinak – záběry promítané v soudní síni posloužily tehdy jako důkaz. Část z nich na zpravodajské misi v poválečné Evropě nasbírali bratři z hollywoodské rodiny.
před 17 hhodinami

„Vážený soudruhu prezidente.“ Historik zkoumá příběhy skrz normalizační dopisy Hradu

V průběhu normalizace registrovalo oddělení stížností prezidentovy kanceláře stovky tisíc dopisů. Nejvíc jich bylo doručeno prezidentovi Ludvíku Svobodovi v roce 1969. Dopisy odrážejí běžné problémy společnosti, jako jsou bydlení, sociální zabezpečení, cestování do zahraničí a školství. Ve své knize „Vážený soudruhu prezidente“ nabízí historik Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Tomáš Vilímek desítky příběhů odhalujících jak úsměvné, tak tragické stránky života za normalizace.
před 23 hhodinami

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
20. 1. 2026

Archeologové v Itálii objevili ztracenou Vitruviovu baziliku

Archeologové v Itálii našli pozůstatky více než dva tisíce let staré veřejné budovy, jejíž návrh připisují starověkému římskému architektovi Vitruviovi, známému jako otec architektury. Pozůstatky starověké baziliky našli archeologové v centrálním italském městě Fano severovýchodně od Říma.
20. 1. 2026

Zemřel italský módní návrhář Valentino Garavani, bylo mu 93 let

Italský módní návrhář Valentino Garavani a zakladatel značky Valentino zemřel ve věku 93 let, informovala tisková agentura ANSA. Zesnul v pondělí pokojně ve svém římském sídle obklopen blízkými, oznámila v prohlášení Nadace Valentina Garavaniho a Giancarla Giammettiho, který byl Valentinovým dlouhodobým společníkem a obchodním partnerem.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026
Načítání...