Washington - Zhruba desítka z 19 testovaných velkých amerických bank údajně neprošla takzvaným zátěžovým testem a bude potřebovat další kapitál. Představitelé 19 velkých bank během testů jednali s regulátory o tom, jak by banky přežily, kdyby se ještě zhoršila celková ekonomická situace, a kolik by potřebovaly dodatečného kapitálu. Přesný rozpis potřeb jednotlivých bank zveřejní předseda Fedu Ben Bernanke a ministr financí Timothy Geithner tento čtvrtek. Finský ministr financí Jyrki Katainen vyzývá, aby Evropa své banky podrobila stejné zátěžové zkoušce.
Zátěžovým testem zřejmě neprošla desítka amerických bank
Banky dnes mají obdržet stručnou zprávu o svých výsledcích a také se mají od ministerstva financí a centrální banky Fed dozvědět, jak chtějí politici o jejich citlivých datech informovat veřejnost.
Hlavní analytik společnosti D. A. Davidson & Co Fred Dickson předpokládá, že mezi bankami, které budou potřebovat navýšit rezervy, figurují Citigroup a Bank of America. Další kapitál budou podle něj potřebovat i Wells Fargo a JPMorgan. Šéf americké centrální banky Ben Bernanke však věří, že banky budou schopny získat peníze i jinak, například vydáním akcií či prodejem majetku.
Analytik Raiffeisenbank Aleš Michl pro ČT:
„V Americe si myslím, teď zbývá jediná možnost jak navýšit rezervy bank, a to je dotace ze státního rozpočtu výměnou za podíl v nějaké té bance.“
Některé hlasy z odvětví připomínají, že výsledky testů přijdou v době, kdy obor začíná vysílat pozitivní signály po překvapivě příznivých výsledcích za první čtvrtletí. Podle šéfa asociace amerických bank tak může zpráva zbytečně vyvolat novou nejistotu.
Smyslem zátěžových zkoušek v USA je ověřit, zda by velké banky obstály v příští hluboké recesi. Vláda už by finančně pomohla asi jen takovým bankám, které by měly problémy s likviditou, ale v základu by byly zdravé.
Podle Katainena mohou testy pomoci navrátit důvěru
O zátěžových testech se uvažuje už i v Evropě. „Potřebujeme celoevropskou metodu, která by vystavila banky zátěžové zkoušce. V první řadě proto, že nemoc ekonomiky se jmenuje bankovní krize a my nemůžeme očekávat žádné oživení reálné ekonomiky, dokud se do bankovního sektoru nevrátí důvěra,“ vyzval finský ministr financí Katainen.
"Proto potřebujeme jednotná pravidla zátěžových zkoušek pro banky, a to pro největší banky v Evropě, které působí na území více států. Vlády všech zemí se pak budou muset postarat o to, jak se vypořádat se ztrátovými a
toxickými aktivy," dodal finský ministr.