Za nezákonný provoz bioplynové stanice padla sedmimilionová pokuta

Brno/Velký Karlov – Česká inspekce životního prostředí udělila sedmimilionovou pokutu společnosti Zevo za nezákonný provoz bioplynové stanice ve Velkém Karlově na Znojemsku. Největší možnou sankci, jakou může inspekce jednotlivou firmu pokutovat, si Zevo vysloužila tím, že bioplynová stanice, která mimo jiné používá k výrobě elektřiny i uhynulá zvířata, není dostatečně zabezpečena, což může mít fatální vliv na životní prostředí.

Dnešní rekordní pokuta je již čtvrtou v řadě, kterou firma Zevo od inspekce životního prostředí dostala. Předchozí tři pokuty se v úhrnu vyšplhaly na 7,3 milionu korun. Zevo však ani přesto závady na stanici, kritizované veřejností i ekology kvůli zápachu, neodstranila. Opětovné kontroly zařízení ukázaly, že ji provozovala dokonce i přes nařízení, jímž inspekce omezila provoz části stanice.

„Nezbylo nám proto nyní nic jiného, než udělit čtvrtou pokutu v pořadí, a to v nejvyšší možné míře. Nad sedm milionů jsme již jít nemohli,“ uvedl Tomáš Augustin z brněnského pracoviště inspekce. Zdůraznil, že není v pravomoci inspekce zařízení uzavřít.

Stanice zpracovává splašky, kejdu, hnůj, zbytky ovoce a zeleniny, ale také uhynulá zvířata nebo zkažené maso. Využívá rozkladu těchto biologických zbytků na bioplyn. Zařízení léta pracuje bez integrovaného povolení, které musí podle zákona mít každá společnost, jež významným způsobem ohrožuje životní prostředí.

Zásadním problémem je i hala, v níž končí zvířecí ostatky. Inspektoři zjistili, že objekt není dostatečně konstrukčně dořešen a není po technické stránce kvalitní. Navíc koncová technologie haly, která eliminuje pachové látky, v ní byla odpojena, upozornila ve vyjádření k případu inspekce.

Vybudování bioplynové stanice přišlo v roce 2006 na 180 milionů korun. Za hodinu vyrobí 2,7 megawatthodin elektřiny. Roční výkon elektrárny pokrývá spotřebu osmi tisíc průměrných domácností. Stanice patří podle odborníků k největším v Evropě.