V USA uzavřeno dalších pět bank, všechny nalezly kupce

Washington - Americké regulační úřady nařídily v pátek kvůli finančním problémům uzavřít pět bank. Pro Columbia River Bank, Charter Bank, Evergreen Bank, Premier American Bank i Bank of Leeton nicméně však našly kupce. Loni ve Spojených státech zkrachovalo 140 bank, což bylo nejvíce od roku 1992, a úřady očekávají, že letos jejich počet dále poroste.

Columbia River Bank měla na konci loňského září majetek zhruba 1,1 miliardy dolarů (20,3 miliardy korun) a vklady kolem miliardy dolarů. Charter Bank pak měla majetek 1,2 miliardy dolarů a vklady činily 851,5 milionu dolarů. Nejmenší z uzavřených bank je Bank of Leeton, která má pouze jednu pobočku.

Krachů bank bude dost i letos

Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) očekává, že počet krachů bank zůstane v letošním roce vysoký. Banky totiž mají i nadále problémy se splácením hypotečních úvěrů a zejména úvěrů na komerční nemovitosti. Ekonomika sice podle FDIC vykazuje známky oživení, oživení v bankovním sektoru však obvykle zaostává za dalšími sektory.

FDIC předpokládá, že vrchol procesu uzavírání bank přijde v letošním roce. Agentura kvůli předpokládanému nárůstu bankrotů zvýšila svůj provozní rozpočet na letošní rok o 55 procent na čtyři miliardy dolarů. Celkově FDIC počítá s tím, že krachy bank v období 2009 až 2013 dosáhnou 100 miliard dolarů. V předešlých letech nicméně uzavírání bank dramatické nebylo. V roce 2008 bylo v USA uzavřeno 25 bank a v roce 2007 to byly jen tři banky. Rekordní byl počet krachů v roce 1989, kdy úřady uzavřely 534 bank.