Súdánskou burzu čeká modernizace

Chartúm - Súdán modernizuje svoji burzu. Je totiž jedna z posledních na světě, kde nefunguje počítačový systém obchodování. Místo něj se vše provádí písemnou formou na bílé tabuli v malé místnosti v hlavním městě Chartúmu. Země zároveň začne co nejdřív obchodovat se zlatem a dalšími komoditami.

V Súdánu funguje burza od roku 1995, od té doby se ale systém nijak nezměnil. Teprve po 16 letech se zavádí to, co ve vyspělém světě funguje běžně - elektronické obchodování. Díky němu se rozhýbá celý systém a dostane se do povědomí ostatních burz. „Začali jsme školit všechny zaměstnance burzy. Jsme velmi blízko k oficiálnímu spuštění elektronického systému. Počítáme, že kolem 8. ledna by mělo vše fungovat,“ řekl El-Tayeb El -Jaali, ředitel odboru technologií a informatiky na burze.

Abdel Elrahmn, ředitel makléřských a distribučních záležitostí:

„Přinese nám to mnoho výhod, navíc systém bude více transparentní a informace budou dostupné všem. Ale nejen to, očekáváme, že se dostaneme na nové trhy.“

Súdánskou ekonomiku dlouho brzdila občanská válka, která vyvrcholila rozpadem na dva státy. Jižní Súdán zdědil 75 procent ropných polí. Před rozdělením země těžila asi půl milionu barelů ropy denně. Súdán chce proto začít těžit víc zlata, dalších nerostů nebo zemědělských plodin. „Jakmile se změní zákon, trh začne být aktivní. Navíc se bude moci velmi brzy obchodovat i se zlatem nebo komoditami. To plánujeme už dlouho,“ prohlásil Elrahmn.

Chartúmský akciový trh patří k těm menším s tržní kapitalizací dvě miliardy a 100 milionů dolarů. Pro srovnání na největší burze v Saúdské Arábii se obchodovalo do konce září za víc než 320 miliard dolarů.

Reportáž Lucie Edrové (zdroj: ČT24)