Stejná pravidla pro mýto v celé EU? Možná ano, Komise chce návrhy předložit už letos

Evropská komise chce vytvořit jednotný systém dálničního mýtného pro všechny unijní země, uvedla ve vydání deníku Die Welt eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová. Podle listu se Bulcová snaží svým návrhem urovnat spor o podobu zpoplatnění německých dálnic pro osobní auta, které by podle současného vládního návrhu postihlo pouze zahraniční řidiče.

„Možná už v roce 2016 předložíme první návrhy, které by mohly být základem pro evropský systém pravidel pro výběr poplatků za užívání silnic od nákladních i osobních aut ve všech zemích EU, které se rozhodly zavést mýtné systémy,“ uvedla eurokomisařka. Vyzvala německé politiky, aby se zapojili do přípravy unijního mýtného systému. Jednotný mýtný systém by měl podle Bulcové nahradit současný stav, kdy má každá země osmadvacítky vlastní pravidla.

Potřebujeme evropské řešení pro poplatky za využívání silnic. Mnoho rozdílných mýtných systémů představuje překážku v mobilitě na vnitřním trhu.
Violeta Bulcová
eurokomisařka pro dopravu

Evropský systém by měl podle eurokomisařky určovat výši mýtného v závislosti na ujetých kilometrech. V řadě evropských států, mimo jiné v Česku, v Rakousku nebo na Slovensku, si dosud musí řidiči osobních aut kupovat časově omezené dálniční známky bez ohledu na to, jakou vzdálenost po dálnicích ujedou. Stejný systém chtělo zavést i Německo.

V Německu v současnosti platí dálniční mýtné auta o hmotnosti přes 7,5 tuny. Vláda původně chtěla od začátku letošního roku spustit i systém poplatků pro osobní auta, který by byl založen na ekologické náročnosti provozu jednotlivých aut. Poplatky by však dopadly jen na zahraniční řidiče, protože Němcům by se o jejich výši automaticky snížila daň z vlastnictví motorového vozidla. Po výtkách ze strany Evropské komise Berlín zavedení poplatků pro osobní auta odložil na neurčito.

Mýto
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Bulcová nyní uvedla, že německý plán na mýtné považuje za diskriminační vůči zahraničním řidičům. „A trvám na tom, že nesmí dojít k diskriminaci na základě státní příslušnosti. To není slučitelné s evropským právem,“ uvedla. S německou vládou však o sporném mýtném systému stále jedná, v prosinci si od Berlína vyžádala další podrobnosti o plánu na zpoplatnění dálnic.