Sílící koruna zlevnila zájezdy. Chorvatsko a Slovensko jsou už navíc díky ní levnější než Česko

Ekonom Sobíšek: Dovolené po konci intervencí zlevnily (zdroj: ČT24)

Dovolená v zahraničí pro Čechy letos v průměru meziročně zlevnila o 7,4 procenta. Vliv na to měla zejména posilující koruna, další zlevnění se navíc očekává i v průběhu roku. Nejvíce si turisté polepší v Tunisku, Egyptě a v Turecku. Nejlevnější zůstává Bulharsko, nejdražší Francie a Rakousko, vyplývá z analýzy, kterou zveřejnila UniCredit Bank.

Zlevnění zahraničních pobytů umožnil konec intervencí a následné posílení koruny. „Nahrává tomu také rozdíl v inflaci mezi tuzemskem a cílovou destinací,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podle něj se ale v následujících týdnech kurz příliš nezmění a nezáleží tedy na tom, kdy přesně si Češi vymění peníze.

Nejvíce podle něj zlevnila dovolená v Tunisku, Egyptě a Turecku. „A to zhruba o pětinu. Je to dáno nejen posílením koruny proti euru, ale také tím, že posílilo euro vůči dolaru. Protože tyto země měří svůj kurz právě vůči dolaru, který oproti jejich měnám posílil. Je to kombinace všech tří faktorů,“ upozornil Sobíšek.

Zároveň se letos rozšířil počet oblíbených destinací, kde letos Češi nakoupí za českou tisícovku více než doma. Konkrétně v Bulharsku, Turecku, Maďarsku, Chorvatsku a Slovensku, přitom Slovensko a Chorvatsko ještě v minulém roce platily pro české turisty za dražší. Nejvíce zboží či služeb si nakoupí stejně jako v roce 2016 v Bulharsku, kde česká tisícikoruna má hodnotu 1466 korun.

„Přes solidní růst kupní síly české koruny v uplynulém roce vyjdou zahraniční nákupy stále v průměru o šest procent dráž než v tuzemsku. Ve srovnání s loňskem je ale rozdíl v cenách zhruba poloviční. Dobrou zprávou pro české turisty je, že z počtu jedenácti nejnavštěvovanějších zemí se počet těch, vůči nimž Česko cenově zaostává, zúžil o dvě na šest,“ uvedl analytik banky Pavel Sobíšek.

Vůbec nejméně si za českou tisícovku nakoupí ve Francii, kde má hodnotu 660 Kč. S desetikorunovým přilepšením vůči Francii může český turista počítat v Rakousku. Třetí cenově nejhůře dostupnou zemí je sousední Německo, kde za 1000 Kč Čech nakoupí zboží a služby v hodnotě 690 korun.

Nejčastěji míří Češi do Chorvatska

Čeští turisté trhají rekordy v cestách za hranice. Na dovolenou mimo ČR delší než čtyři dny vycestovalo loni 4,93 milionu Čechů, meziročně o 15 procent více. Důvodem je růst mezd i posilující koruna. Cestovatelský žebříček již tradičně ovládlo Chorvatsko, z druhé pozice sesadila Itálie sousední Slovensko. To bylo přitom před dvěma lety na prvním místě.

„S rychle klesající nezaměstnaností a zvyšováním mezd roste i apetit Čechů cestovat mimo hranice vlastní země. Loni navíc celkovému trendu pomohl i konec intervencí ČNB do české koruny. Posílení koruny zvedlo její kupní sílu, za stejné peníze si můžeme v zahraniční dovolit utrácet více,“ upozornil Sobíšek.

Kam se Češi letos chystají na dovolenou
Zdroj: AČCKA

Podle něj by letos na zahraniční dovolenou mohlo vyjet více Čechů než před rokem. Překonat by tak mohli pětimilionovou hranici. „Díky pozitivnímu ekonomickému vývoji jsme letos v předprodejích letních zájezdů zaznamenali čtvrtinový nárůst. Letošní rok bude ve znamení návratu Turecka, které se za Řeckem a Španělskem zařadí na pozici třetí nejnavštěvovanější destinace. Turecko těží hlavně z toho, že jak ceny samotných zájezdů, tak i ceny na místě vycházejí letos pro české klienty velmi příznivě a zároveň si Turecko drží vysoký standard služeb,“ uvedl Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer.

Nejoblíbenější destinací pro relax u moře uhájilo loni Chorvatsko, kam zamířilo 850 000 lidí. Na druhém místě vystřídala Itálie (636 000 cest) Slovensko (615 000). Pořadí na dalších pozicích se proti roku 2016 nezměnilo. Čtvrté zůstalo Rakousko (446 000), následované Řeckem (371 000) a Španělskem (258 000). Největšího nárůstu obliby u českých turistů se těšilo Řecko, kam meziročně vyrazilo o 106 000 lidí více.

Z leteckých zájezdů letos obhájí pozici nejžádanější destinace Řecko, kde klienti volí zejména ostrovy jako Rhodos, Kréta či Kos.