Rodičovský příspěvek se zvýší na 300 tisíc. Ale až od roku 2020

Nahrávám video

Stát zvýší rodičovský příspěvek od 1. ledna 2020, a to o 80 tisíc korun. ČT zjistila, že na konečném kompromisu se dohodla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Původně přitom resort práce navrhoval rozložit růst dávky na dvě fáze po čtyřiceti tisících a první měla přijít už v polovině příštího roku.

Přestože se měl podle plánů ministerstva práce navyšovat rodičovský příspěvek už od příštího roku, koalice se nakonec dohodla až na lednu 2020. Příspěvek se zvýší ze současných 220 tisíc na 300 tisíc korun. Navýšení ale bude skokové, ne rozložené do dvou fází, jak resort původně navrhoval.

„Pojďme to rovnou navýšit o celou částku, kterou jsme voličům slíbili, o 80 tisíc. Ale znamená to, že to bude až od roku 2020,“ navrhla ministryně Maláčová. 

S tím souhlasila ministryně financí Schillerová. „Moje preferovaná varianta je zvýšit v té vyšší částce, to znamená 300 tisíc, od 1. ledna 2020, abychom se na to mohli rozpočtově připravit,“ komentovala kompromis šéfka státní kasy.

Státní rozpočet na příští rok, jehož základní čísla koncem října schválili poslanci, totiž s původně plánovaným červencovým růstem rodičovského příspěvku nepočítá. Zvýšení o 80 tisíc, na kterém se koalice dohodla, bude stát vládu víc než sedm miliard ročně.

Zvýšení rodičovského příspěvku podporují všechny poslanecké strany

Rodičovský příspěvek dnes pobírá zhruba 285 tisíc lidí. Víc než polovina z nich si ho vybírá rychlostí 6000 až 7600 korun měsíčně. Vláda by měla schválit jeho zvýšení do konce roku.

Rodičovský příspěvek (červen 2018)
Zdroj: MPSV

Poslanci o tom budou hlasovat na jaře – růst rodičovského příspěvku dnes podporují ve sněmovně všechny politické strany. Argumentují například tím, že stát dávku nezvyšoval víc než deset let.

„Jsme pro to, aby se rodičovský příspěvek zvýšil, budeme tlačit vládu, aby to udělala. Ale aby to udělala, aniž by musela zvýšit deficit státního rozpočtu,“ plánuje místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček.

Podporu má zvýšení rodičovského příspěvku také mezi Piráty nebo v KDU-ČSL. „Jednoznačně je tu podpora toho, aby se rodily děti, aby Česká republika měla svoji budoucnost,“ dodal předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Výdaje státního rozpočtu na ministerstva, KPR a AV ČR (v Kč, plán na rok 2019)
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Kuba chce k záchraně ekonomiky změnit trh nejvíce od roku 1959

Kubánský parlament ve čtvrtek večer schválil sérii reforem zaměřených na podporu trhu, které počítají s privatizací státních podniků či zakládáním velkých soukromých firem. Komunistická vláda pod tlakem amerických sankcí zavádí kroky, které mají pomoci těžce strádající centrálně řízené ekonomice. Pokud se je navzdory skeptickým očekáváním některých ekonomů podaří uvést do praxe, půjde o největší proměnu kubánské ekonomiky od nástupu komunismu v roce 1959.
před 1 hhodinou

ŽivěBrífink Andreje Babiše ze summitu EU

Premiér Andrej Babiš (ANO) hovoří na brífinku ze summitu Evropské unie v Bruselu. Druhý den summitu začal s hodinovým zpožděním, oznámila mluvčí předsedy Evropské rady. Prezidenti a premiéři budou dopoledne jednat o víceletém rozpočtu EU na roky 2028 až 2034. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) půjde o první debatu o číslech, zásadnější boj očekává až na podzim. Předseda Evropské rady António Costa by chtěl, aby lídři dosáhli shody na novém rozpočtu do konce roku.
12:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Česko letos dvě procenta HDP na obranu nesplní, řekl Babiš

Česká republika tento rok nesplní závazek vůči Severoatlantické alianci vydat dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na obranu, oznámil v pátek na svém facebookovém profilu premiér Andrej Babiš (ANO). Vyjádřil zároveň přesvědčení, že od příštího roku Česko plnit dvouprocentní závazek bude. Generální tajemník NATO Mark Rutte ve středu uvedl, že Česko dvouprocentní závazek nesplnilo ani loni, stejně jako Albánie a Slovinsko.
08:53Aktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoV něčem jsme selhali, reaguje Žáček na nesplněný závazek NATO

Česko loni nesplnilo závazek NATO – na obranu stát nevydal dvě procenta HDP. „Ano, beru to, že jsme v něčem selhali, to přiznávám,“ řekl v pořadu Interview ČT24 člen sněmovního výboru pro obranu a místopředseda poslaneckého klubu ODS Pavel Žáček s tím, že ale „věřili, že to půjde zvládnout“. Tématem rozhovoru byla i koncepce armády, kterou po dokončení pošle vláda do výboru pro obranu. „Budeme rozebírat jednotlivé nuance, teprve zjistíme, jak se to změnilo (…) a uvidíme, jestli to bude realistické,“ nastínil Žáček. Tématem rozhovoru byl i vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Podle Žáčka se Česko kritice Spojených států nevyhne. Trump na summitu v Ankaře bude podle něj ukazovat prstem na státy, které závazek dvou procent HDP nesplnily, a tedy i na Babiše. „To opravdu nic nezmění – ani dobré vztahy,“ komentoval Žáček. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 18 hhodinami

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 3,75 procenta

Bankovní rada České národní banky zvýšila ve čtvrtek základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta. Současně rada rozhodla o růstu diskontní sazby ve stejném rozsahu na 2,75 procenta a lombardní sazby na 4,75 procenta. Jednání se zúčastnilo všech sedm členů rady. Ještě před jejich rozhodnutím varoval premiér Andrej Babiš (ANO), že zvýšení sazeb by zásadně poškodilo životy obyvatel, podnikatelů i celou ekonomiku.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Podpora na výstavbu dostupného nájemního bydlení se sníží

Podpora na výstavbu dostupného nájemního bydlení se oproti původní podobě nastavené bývalou vládou sníží. Nově bude pokrývat 75 až 85 procent celkových nákladů na výstavbu. Přímá dotace pak bude činit patnáct až třicet procent podle kraje. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a Státního fondu podpory investic (SFPI).
včeraAktualizovánovčera v 14:16

VideoGoláň a Mračková Vildumetzová debatovali o novele o veřejných rozpočtech

Horní komora upravila novelu o veřejných rozpočtech, znovu ji bude muset projednat sněmovna. Podmínky pro možnost vlády zvyšovat výdaje státu nad schválený rozpočtový rámec by měly být podle Senátu přísnější. „Pokud vláda chce investovat, tak ať to dělá v rámci sledovaného rámce. Pokud to vyjme mimo deficit státního rozpočtu, tak hrozí utrácení na provozních výdajích. Vyjmutí na únikovou doložku není následně hlídáno rozpočtovými pravidly,“ řekl šéf senátního ústavně-právního výboru Tomáš Goláň (ODS). „Únikové doložky například v případě mimořádné bezpečnostní situace si k investicím žádají samotné bezpečnostní a zpravodajské služby. Stát pak bude připravený a pružný. Vláda navíc navrhuje postupné snižování dluhu,“ hájila novelu členka senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Debatou ve středečních Událostech, komentářích, která ještě předcházela rozhodnutí Senátu, provázel Lukáš Dolanský.
včera v 09:28

Správce Liberty Ostrava žaluje exčleny představenstva o téměř 19 miliard korun

Insolvenční správce zkrachovalé hutní společnosti Liberty Ostrava podal žalobu proti čtyřem bývalým členům jejího představenstva. V žalobě na doplnění pasiv po nich žádá téměř 19 miliard korun. Mezi žalovanými je i bývalý majitel Sanjeev Gupta, sdělil správcův mediální zástupce Michal Štefl.
17. 6. 2026
Načítání...