RHJ International nabídla 300 milionů eur za podíl v Opelu

Frankfurt nad Mohanem – Bitva o podíl v německé automobilce Opel dostála další změny. Iniciátorem je belgická investorská skupina RHJ International, která zvýšila svou nabídku za podíl v automobilce, kterou prodává americký koncern General Motors (GM). Mluvčí belgické skupiny dnes uvedl, že RHJ International teď nabízí 300 milionů eur (asi 7,7 miliardy Kč) v hotovosti za 50,1 procenta Opelu. Rivalem je jí kanadský výrobce automobilových součástek Magna se svým ruským partnerem Sberbank.

Belgická investorská skupina RHJ International zvýšila svou nabídku na 300 milionů eur. Jako státní pomoc pak bude žádat jen 3,2 miliardy eur, které chce splatit do roku 2013, proti původnímu návrhu o rok dříve. Mluvčí dodal, že jiné změny podnik nepředkládá. Předtím RHJ International nabízela 275 milionů eur v hotovosti a požadovala vládní úvěrové záruky 3,8 miliardy eur. Se zprávou o oficiálním zlepšení nabídky přišel jako první německý list Rheinische Post a mluvčí RHJ ji potvrdil.

General Motors bude mít rozhodující slovo, komu podíl prodá

Německá vláda dala již dříve jasně najevo, že rozhodnutí o vítězi boje o Opel je v rukou GM, nicméně kvůli slíbenému úvěru má na rozhodování velký vliv. Německo slíbilo poskytnout automobilce až 4,5 miliardy eur, pokud ji získá Magna. GM předminulý týden místo rozhodnutí o novém majiteli požádala vládu o přesnější informace o nabízeném balíčku pomoci, hlavně kolik vláda automobilce poskytne v případě, že vítězem bude RHJ.

Váhání GM vzbudilo dohady, že Američané by si raději ztrátový Opel ponechali ze strachu, aby konkurenci nepadly do rukou technologie a špičkoví němečtí inženýři.

Překlenovací úvěr na provoz Opelu vydrží do ledna 2010   

Opel se teď drží nad vodou díky vládnímu překlenovacímu úvěru 1,5 miliardy eur. Podle německých činitelů mu peníze vydrží do ledna. V Německu automobilka zaměstnává 25 tisíc lidí, což je zhruba polovina pracovních sil divize GM Europe. Hlavním zájmem německých politiků před nadcházejícími volbami je zachování pracovních míst.

Nabídky Magny a skupiny RHJ:

Magna

- Za 55procentní podíl nabízí investici 500 milionů eur.

- Požaduje státní záruku ve výši 4,5 miliardy eur.

- Propustit chce až 11 600 zaměstnanců Opelu.

RHJ International

- Do Opelu chce přinést kapitál celkem ve výši 300 milionů eur.

- Požaduje státní pomoc ve výši 3,2 miliardy eur.

- Propustit chce zhruba 9 900 zaměstnanců německé automobilky.