Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok

Prezident Miloš Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 320 miliard korun, informoval na Twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident už dříve uvedl, že očekává novelizaci rozpočtu podle toho, jak sněmovna naloží s vládním daňovým balíčkem. Sněmovna jeho senátní verzi, která připraví v příštím roce státní rozpočet o 87,5 miliardy korun, v úterý schválila.

Sněmovna při schvalování rozpočtu odebrala na návrh komunistů ministerstvu obrany z rozpočtu deset miliard korun a převedla je do vládní rozpočtové rezervy. Vyvolalo to silnou kritiku opozice. Komunisté tím podmiňovali svoji podporu rozpočtu. Premiér Andrej Babiš (ANO) však ještě ve sněmovně ujišťoval, že se peníze armádě vrátí.

Rozpočet ve schválené a podepsané podobě počítá s příjmy 1488,3 miliardy a výdaji 1808,3 miliardy korun. Založen je na předpokladu růstu ekonomiky o 3,9 procenta.

Pro schválení rozpočtu i s přijatými pozměňovacími návrhy hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM. Koaliční ČSSD přitom ještě o několik dní dříve snížení rozpočtu ministerstva obrany odmítala.

Návrh rozpočtu však nepočítal třeba se zrušením superhrubé mzdy, které v úterý sněmovna schválila v podobě vrácené ze Senátu. Na druhé straně počítá s příjmy z nově zavedené digitální daně, kterou ale ještě dolní komora neschválila.

Opozice proto kritizovala rozpočet jako nereálný, mimo realitu, zaznělo i označení cár papíru. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) naopak zdůrazňovala, že jde o rozpočet pokrizový, který reaguje na pandemii koronaviru a nepodráží ekonomice nohy zvyšováním daní nebo škrty. Česko si navíc podle ní může půjčovat peníze levněji než třeba občané, firmy nebo samosprávy.

Pro příští rok uvedla vláda jako jednu z hlavních priorit svého rozpočtu zvýšení průměrného starobního důchodu od 1. ledna o 839 korun na 15 336 korun. Mezi dalšími prioritami je třeba zvýšení objemu peněz na platy učitelů o devět procent, podle pondělního rozhodnutí vlády dostanou učitelé čtyři procenta do tarifů a zbytek v odměnách.

V letošním státním rozpočtu byl původní schodek schválený loni v prosinci čtyřicet miliard korun. Sněmovna ho ale kvůli dopadům epidemie postupně zvýšila na 200, později na 300 a pak na 500 miliard korun. Ke konci listopadu podle údajů ministerstva financí hospodařil stát se schodkem 341,5 miliardy korun.