Pražská burza opětovně rostla. Index PX je nejsilnější za více než dva roky

Pražská burza ve středu pošesté v řadě posílila, index PX tak stoupl o 0,12 procenta na 1052,51 bodu a dostal se na nejsilnější úroveň za téměř dva a půl roku. Nahoru burze pomohly hlavně posilující akcie energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Index PX byl naposledy výše koncem dubna 2015. Tehdy činil 1056,79 bodu. Nejníže se za poslední dva a půl roku dostal koncem června 2016, kdy se propadl až na790,09 bodu.

Největší podíl, téměř dvě třetiny, měly na středečním objemu obchodů na burze cenné papíry ČEZ, které zároveň posílily o 1,15 procenta na 450 korun. Zpevnila také Komerční banka, emise s druhým největším objemem obchodů. Akcie banky posílily o 0,69 procenta na 966,60 koruny. Nejvýrazněji si polepšily cenné papíry textilní společnosti Pegas Nonwovens, které zdražily o 2,01 procenta na 887,50 koruny.

Největší pokles naopak zaznamenaly akcie sázkové společnosti Fortuna, které zlevnily o 1,88 procenta na 143,65 koruny. Oslabily také například cenné papíry bankovní skupiny Erste, které odepsaly 1,41 procenta na 953,10 koruny.

Koruna zpevňuje pod 26 korun za euro

Dařilo se i české měně, která zpevnila k euru na nejsilnější hodnotu od zahájení měnových intervencí České národní banky v listopadu 2013. Koruna k jednotné evropské měně posílila proti předchozímu závěru o osm haléřů na 25,84 koruny za euro. K dolaru také zpevnila, a to o devět haléřů na 21,97 koruny za dolar. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Silnější koruna je reakcí na zasedání bankovní rady ČNB z minulého týdne a pozitivní údaje z české ekonomiky. „ČNB sice na zářijovém zasedání úrokové sazby nezvýšila, ale dala jasně najevo, že zvýšení sazeb v listopadu je v podstatě hotovou věcí. Od ČNB lze navíc s ohledem na silný růst české ekonomiky, akcelerující mzdy a více než dvouprocentní inflaci očekávat další zvyšování sazeb i v roce 2018,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Podle něj nelze vyloučit další zpevňování koruny minimálně do listopadového zasedání bankovní rady ČNB. „Impulsem k jejímu posílení mohou být lepší domácí ekonomická data, která budou zveřejněna v závěru tohoto a na začátku příštího týdne,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Europarlament schválil odklad ETS 2 na rok 2028

Europoslanci v úterý schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o devadesát procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS 2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Novou zelenou úsporám čekají změny. Z dotací mohou být úvěry

Do dotačního programu Nová zelená úsporám, který přispívá třeba k zateplování domů nebo instalacím solárních panelů, má jít méně peněz. Změní se i forma podpory – podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) je nutné přejít od přímých dotací k nepřímé pomoci. Domácnosti by tak mohly čerpat třeba zvýhodněné úvěry. Opozice změny kritizuje.
před 6 hhodinami

Část „dárků“ voličům bude velmi drahá, komentuje Horská návrh rozpočtu

Návrh státního rozpočtu na letošní rok je z hlediska vlády maximum chtěného, uvedla v Interview ČT24 ekonomka Helena Horská. Některé „dárky,“ které tak podle ní koalice dává svým voličům, ale budou velmi drahé, upozornila. Disciplína při sestavování rozpočtu se sice zhoršuje už roky, teď se to však děje ve velkém, dodala Horská v rozhovoru, který moderovala Barbora Kroužková.
před 7 hhodinami

Rozpočtový výbor doporučil schválit rozpočet se schodkem 310 miliard korun

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil v úterý hlasy koaliční většiny Poslanecké sněmovně schválit základní parametry státního rozpočtu na letošní rok. Jedná se o příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Navržený schodek se má meziročně zvýšit na 310 miliard korun. Národní rozpočtová rada (NRR) vydala prohlášení, že závazný limit deficitu je 246 miliard, návrh ho tedy překračuje o 64 miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Reportéři ČT zmapovali šedou zónu byznysu okolo pracovních agentur

Reportéři ČT pátrali v šedém byznysu pracovních agentur. Ti, kdo v této šedé zóně podnikají, se často pohybují na hraně zákona, nebo dokonce za ní. Lidé pracují v hrozných podmínkách, někdy i zcela na černo bez pracovní smlouvy. Stát přitom přichází ročně kvůli nezaplaceným daním a odvodům o desítky miliard korun. Existují tací, kteří na celém systému velice dobře vydělávají, a dokonce tvrdí, že mají kontakty na některá ministerstva, kde se řeší právě tento byznys. Na to, kdo jsou tito lidé a v čem selhává stát, se zaměřilo nové vydání pořadu Reportéři +.
před 16 hhodinami

Města přicházejí kvůli nezaplaceným pokutám o desítky milionů

Města a obce odepisují ročně desítky milionů korun na nezaplacených pokutách za porušování veřejného pořádku. Problém jim pomáhá řešit celní správa, která pro radnice dluhy také vymáhá. I ona ale dostane z dlužníků jen třetinu peněz, které mají zaplatit. Podle varování centrálního registru dlužníků by letos počet insolvencí mohl narůst až o padesát procent. A s tím i objem pokut, které zůstanou nezaplacené.
9. 2. 2026

Nezaměstnanost překročila v lednu pět procent

Nezaměstnanost v Česku v lednu meziměsíčně vzrostla o 0,3 procentního bodu na 5,1 procenta. Na zvýšení měl vliv každoroční sezonní nárůst i navýšení podpory v nezaměstnanosti v prvních měsících, které je platné od ledna, uvedl Úřad práce ČR. Analytici také zmiňují vliv flexinovely zákoníku práce a odliv pracovníků z průmyslu. Nezaměstnanost podle nich roste dlouhodobě.
9. 2. 2026Aktualizováno9. 2. 2026

Kabinet mění opatření proti erozi půdy

Ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) oznámil, že mění požadavky na opatření proti erozi zemědělské půdy. Dále chce také upravit plochu, které se povinnost bránit odnosu části půdy vlivem srážek týká. Aktuálně to je zhruba 65 procent půdy v Česku. Někteří zemědělci upozorňují, že to je jeden z nejpřísnějších standardů v EU, kde je to průměrně 40 procent. Asociace soukromého zemědělství to vysvětluje tím, že v Česku je výrazně vyšší podíl velkých ploch v erozně ohrožených lokalitách.
9. 2. 2026
Načítání...